DFSK’da Genel Müdür Dahil Üst Düzey Atamalar DFSK’da Genel Müdür Dahil Üst Düzey Atamalar

Otomotiv Sanayi Derneği (OSD) 48. Olağan Genel Kurul Toplantısı’nı İstanbul’da gerçekleştirdi. 16 Mart 2023 tarihinde gerçekleşen genel kurul toplantısında OSD Başkanı Cengiz Eroldu, konuşmasına 6 Şubat depreminde hayatlarını kaybeden vatandaşlar için baş sağlığı ve depremden etkilenen vatandaşlara geçmiş olsun dilekleriyle başladı. OSD üyelerinin depremde arama kurtarma çalışmalarına hızlıca destek verdiklerini söyleyen Eroldu, deprem bölgesinde faaliyet gösteren başta kamu araçları olmak üzere servis desteği ver verdiklerini açıkladı.  


Otomotiv endüstrisi dünyada 13. sırada
Türkiye’de OSD üyelerinin 2022 yılında yeni modeller için 1 milyar dolar yatırım yaparak istihdamını 56,000 kişi arttırarak bu alanda yüzde 9 büyüme sağlandığını belirten Eroldu, Türkiye’de üretilen araçların yüzde 71’ini ihraç ettiğini vurguladı. Bu ihracat rakamıyla otomotiv endüstrisinin 9,1 milyar dolar dış ticaret fazlasıyla büyük bir katma değer oluşturduğunu da açıkladı. Özellikle son 3 yılda katlanan otomotiv yatırımlarıyla 2 milyon adetlik kapasiteye ulaşıldığını da sözlerine ekleyen Eroldu, bu rakamla Türkiye’nin dünyada 13. Avrupa Birliği ülkeleri arasında ise 4. Sırada olduğunu söyledi. 
Türkiye’de satılan araçların otomobilde yüzde 39, hafif ticaride yüzde 59, kamyonda yüzde 65 ve otobüste yüzde 100 oranında yerli üretimle karşılandığını belirten Eroldu, dünyada bu oranı sağlayabilecek çok az ülke olduğunu ifade etti. 
Yeni teknolojiler ve değişen şartlarla artan risklerin göz ardı edilmeden sektörün rekabetçiliğinin arttırılarak sürdürülebilirliğin sağlanması gerektiğinin de altını çizen Eroldu, yaşanan zorluklara rağmen başarılı olacaklarını sözlerine ekledi.  

Daha sonra konuşan Mehmet Fatih Kacır ise otomotiv sanayicileri ve kamunun ortak hareketiyle başarıl bir performans sergilediğini kaydederek, teşvik ve desteklerin devam edeceğini açıkladı. 
 

Editör: Akın Öcal