FIAT Professional ürün gamının güçlü üyesi Doblò, yenilenen yüzüyle ve yeni konfor/güvenlik donanımlarıyla satışa sunuldu. Yeni Doblo, Cargo ve Combi gövde tiplerinde; içten yanmalı ve elektrikli motor seçenekleriyle tercih edilebilecek. 

Stellantis çatısı altında alınan platform birleştirme kararının ardından üretimi Bursa’daki Tofaş fabrikasından İspanya’ya kaydırılan Fiat Doblo, yeni platformda gelen araçlarını 2023 yılının yaz aylarında Türkiye’de satmaya başlamıştı. Tofaş 2023 yılının son aylarında ise Stellantis çatısı altındaki markalar arasında Fiat Doblo ve Scudo ile ilk elektrikli hafif ticari araçlarının satışına başlayan ilk şirket olmuştu. 

Doblo Cargo, standart ve maxi olmak üzere iki farklı şasi uzunluğu ile satışa sunuluyor. Yeni dijital gösterge paneli, yeni çok fonksiyonlu direksiyonu, yeni 10 inç dokunmatik ekranlı radyosu, kablosuz Apple CarPlay ve Android Auto özellikleri ve diğer sürüş destek sistemleri ile konforu ve pratikliği bir araya getiriyor. Aynı zamanda Doblò Cargo’da opsiyonel olarak kargo alanına erişimi kolaylaştıran ikinci kayar kapı, daha iyi geri görüş ve yük alanı görüşü sağlayan camlı arka kapı ve camlı ara bölme, daha fazla pratiklik sağlayan Magic Cargo sistemi, geri görüş kamerası ve kargo alanı zemin kaplamasını içeren ve konfor seviyesini arttıran Plus Paket özellikleri de tercih edilebiliyor. 

Peugeot Rifter Mayıs Ayında Segment Lideri Oldu Peugeot Rifter Mayıs Ayında Segment Lideri Oldu

Hem özel hayatı hem de iş hayatını kolaylaştıran Doblò Combi ise Easy, Premio ve Premio Plus olmak üzere üç farklı donanım seviyesi ile satışa sunuluyor.

Doblò Combi’nin Easy donanım seviyesinde yeni ECOLED farlar, çok fonksiyonlu yeni direksiyon, yeni 10 inç dokunmatik ekranlı radyo, dijital gösterge paneli ve yeni koltuklar öne çıkıyor. Tüm versiyonlarda kablosuz olarak sunulan Apple CarPlay ve Android Auto bağlantı özelliği sayesinde, kullanıcıların akıllı telefonlarını kolayca araca entegre etmeleri sağlanıyor. Yeni donanım seviyesi olan Premio, gri ön ve arka tampon koruma, sis farları, dekoratif parlak siyah kapı korumaları, parlak siyah yan aynaları, tavan rayları ve gövde rengi arka tamponu ile dikkat çekiyor. Ayrıca açılabilir arka bagaj camı ve içeride standart olarak sunulan yüksek orta konsol ile pratikliği daha da artırıyor.

Ürün gamının en üst donanım seviyesi olan Premio Plus ise Premio versiyonuna ek olarak yeni 17 inç jantlar şıklığı artırırken cam tavan ile sunuluyor. Yeni 10 inç renkli dijital gösterge paneli tüm koşullarda verilerin rahatça okunmasını sağlarken, yeni yüksek çözünürlüklü Uconnect Nav 10 inç dokunmatik ekranlı radyo ise bilgi ve eğlenceye en rahat şekilde ulaşılmasını sağlıyor.

Doblo Cargo ilk defa otomatik şanzımanla satışta
FIAT Professional, dizel motor seçeneklerine sahip Doblò ve tamamen elektrikli E-Doblò ile her ihtiyaca uygun verimli motor seçeneklerini sunuyor. Doblò Cargo ve Doblò Combi Easy versiyonlarında 100 HP güç üreten 1.5 litrelik dizel motor 6 ileri manuel şanzımanla eşleştirilebiliyor. 130 HP güç üreten 1.5 litrelik dizel motor ise Doblò Combi Premio’da manuel vites ile tercih edilebiliyor. Aynı motor hem Doblo Cargo’da hem de Doblo Combi’nin Premio ve Premio Plus versiyonlarında 8 ileri otomatik şanzımanla satın alınabiliyor. Böylece Doblò Cargo da ilk defa otomatik vites seçeneğine kavuşuyor. 

Elektrikli yeni E-Doblo da satışa çıkıyor
Tamamen elektrikli E-Doblò ise sınıfındaki en yüksek menzili sunmasıyla öne çıkıyor. İkinci nesil elektrikli tahrik ünitesiyle önceki nesle göre 60 km daha fazla menzil sunan Yeni E-Doblò WLTP ölçümlerine göre tek şarjla Cargo gövdede 343, binek otomobil sınıfındaki E-Doblò’da ise 346 kilometreye varan menzil sunabiliyor. 50kWs’lik bataryaya sahip E-Doblò’da, 100 kW (136 HP) güç ve 270 Nm tork sunuyor. 
100 kW'a kadar hızlı sarj (DC) sayesinde, 30 dakikada yüzde 80 şarja ulaşabilen E-Doblò, Cargo gövdesinde içten yanmalı motorlarla aynı boyutları ve hacmi sunuyor. E-Doblò’da, kullanıcı odaklı sunulan yeni ayarlanabilir rejeneratif frenleme sistemi ile frenlemenin şiddeti direksiyonun arkasında yer alan kulakçıklarla üç kademeye kadar ayarlanabiliyor. Hafif, orta ve güçlü rejeneratif frenleme modları, kullanıcıların trafik durumu ve yol koşullarına göre rejenerasyon seviyesini kendilerinin ayarlamalarına imkân tanıyor. 

Gelişmiş sürüsü destek ve güvenlik teknolojileri
Yeni Doblo’nun Cargo ve Combi versiyonlarında birçok sürücü destek sistemi ve güvenlik öğeleri standart olarak sunuluyor. Bunlar arasında çarpışma uyarısı ve otomatik acil durum freni, şerit takip sistemi, uzun far asistanı, sürücü yorgunluk asistanı ve hız levhası okuma ile akıllı hız asistanı gibi özellikler yer alıyor. Tüm versiyonlarında standart olarak sunulan bu özellikleri ile Doblò, tüm yolculukların konforlu ve güvenli geçmesini sağlıyor.

Yeni Doblo fiyatları
Fiat Doblò Cargo 839. 900 TL’den Doblò Combi, 1.064.900 TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunulurken, segmentinde en uzun menzile sahip elektrikli E-Doblò Cargo 1.471.900 bin TL’den, binek otomobil sınıfındaki 5 kişilik E-Doblò ise 1.656.900 TL’den başlayan fiyatlarla kullanıcılarını bekliyor. 
Ayrıca tüm modellerde geçerli 150.000 TL 12 ay, yüzde sıfır faizli kredi fırsatı veya sadece Doblo Combi’de geçerli kredi kullanmak istemeyen müşteriler için alternatif 75.000 TL nakit indirim sunuluyor.

Editör: Akın Öcal