Bilime Dayalı Hedefler (SBTi) tarafından onaylanan amaçlar belirleyen Kuehne+Nagel ve Renault Trucks, küresel karbon nötrlüğü hedeflerine katkıda bulunma hedefiyle önemli bir adımı hayata geçiriyor. Kuehne+Nagel, 2030 CO2 azaltma hedeflerine ulaşmak için filosundaki elektrikli araç sayısını artırmayı planlarken şirket, bu adımla çevreyi en çok kirleten araçları Fransız şehirlerinden uzak tutmaya hazırlanıyor.

Bu amaçla filoya alınan yeni elektrikli kamyonlar, düzenlenen törenle Renault Trucks Fransa Genel Müdürü Christophe Martin tarafından Kuehne+Nagel Fransa Karayolu Lojistiği Genel Müdürü Xavier Léger’e teslim edildi.

Xavier Léger, teslimat töreninde Kuehne+Nagel'in karayolu filosunu elektrikli araçlara dönüştürme taahhüdüne değinerek; “Fransa genelinde 56 acenteden oluşan geniş bir grupaj ağımız ile elektrikli araçlarla kat edilebilen birçok kısa ve orta mesafe güzergâh bulunuyor. Ekolojik geçiş ve enerji geçişi hepimizi ilgilendiren bir sorun. Taşımacılık sektörünün önemli bir oyuncusu olarak üzerimize düşeni yapmaktan ve müşterilerimizin taşımacılık hizmetlerinden kaynaklanan emisyonları azaltmalarını sağlamaktan gurur duyuyoruz” dedi. 

Renault Trucks Fransa Genel Müdürü Christophe Martin ise törende yaptığı açıklamada; “23 adet Renault Trucks E-Tech D teslimatı ile Kuehne+Nagel’i enerji geçişinde desteklemekten gurur duyuyoruz. Araçları tedarik etmenin yanı sıra filosunun dekarbonizasyonuna yönelik ilk kararlarından itibaren Kuehne+Nagel ile ihtiyaçlarının incelenmesi, analizi, uygulama ve operasyonun izlenmesine kadar yakın bir şekilde çalıştık. Fransa’da üretilen bu tam elektrikli araçların hizmete sunulmasıyla birlikte Kuehne+Nagel, aynı menzil ve yük kapasitesi ile faaliyetlerine devam edebilecek. Yürürlükteki kısıtlamalar veya düzenlemelerden bağımsız olarak, herhangi bir doğrudan CO2 emisyonu veya gürültü kirliliği olmadan şehir merkezlerine erişimi sağlayacak” diye belirtti.

Kuehne+Nagel, bu konuda ilerleme kaydederek halihazırda hidro-işlenmiş bitkisel yağlarla (HVO) çalışan yaklaşık 60 kamyon kullanıyor. Fransız Çevre ve Enerji Yönetim Ajansı'na (ADEME) göre bu geçiş teknolojileri, şimdiden karayolu taşımacılığından kaynaklanan karbon emisyonlarını yüzde 83'e kadar azaltıyor.

Flektrikli mobilite köklü uzmanlığıyla Fransa'da pazarın lideri olan Renault Trucks, tüm araç serilerini elektrikli hale getirerek Trucks, 2030 yılına kadar üretiminin yüzde 50'sini tamamen elektrikli araçlarla gerçekleştirme hedefini sürdürüyor. Marka, 2040'tan itibaren ise sadece fosil içermeyen kamyon ve çekici satışı yapmayı planlıyor.  

Hidrojenli Taşımacılık Liderine Yakıt Hücreli Peuoget  Expert Filosu Hidrojenli Taşımacılık Liderine Yakıt Hücreli Peuoget  Expert Filosu

23 Araçla yıllık 730 ton CO2 azaltılacak
Kuehne+Nagel tarafından seçilen konfigürasyonda, 23 adet 16 t Renault Trucks E-Tech D, 18 veya 21 paletlik yükleme kapasitesine ve aracın kullanım ömrünün sonuna kadar tek bir şarjla 235 km'lik menzil kat edilmesi için beş adet 66 kWh batarya paketi donanımına sahip. 
Fransa'daki sekiz ayrı Kuehne+Nagel tesisine tahsis edilecek olan bu elektrikli kamyonlar, günde ortalama 180 km yol kat edecek ve şirketin CO2 emisyonlarını yılda 730 ton azaltmasını sağlayacak. Kuehne+Nagel, her elektrikli kamyonu iki kamera ve dört sensör ile tercih ederek sürücülerin ve diğer yol kullanıcılarının güvenliğini artırmayı da hedefliyor. 
 

Editör: Akın Öcal