Iveco’nun Vizyonunda Alternatif Enerji ve İş Birlikleri Var Iveco’nun Vizyonunda Alternatif Enerji ve İş Birlikleri Var

Aralık 2021’de bir Mutabakat Zaptı imzalayan Air Liquide ve Iveco Group, Air Liquide'in Marsilya Fos-sur-Mer'deki yüksek basınçlı hidrojen yakıt ikmal istasyonunun açılmasıyla ortak stratejilerinde ilerlemeye başladı. Marsilya’daki açılış, iki şirketin ile uyumlu olarak Avrupa'da hidrojen hareketliliğinin geliştirilmesi taahhüdüne bağlılığını güçlendirirken Iveco da kendi markasıyla Avrupa pazarına sunmaya hazırlandığı hidrojenli çekicisini ilk defa sergiledi. 
26 Haziran 2023 tarihinde gerçekleştirilen açılış töreninde misafirler, boru hattı ile düşük karbonlu hidrojen sağlanan büyük kapasiteli (1 ton/gün) yüksek basınç istasyonunu ziyaret etme ve bir IVECO ağır yakıt hücreli çekici prototipini ilk defa yakından görme fırsatı buldular.
Fos-sur-Mer istasyonu, ekolojik hareketlilik programı olan HyAMMED'in bir parçası olarak Fransız finansmanı ile destekleniyor. Yeni istasyon aynı zamanda Temiz Hidrojen Ortaklığı tarafından ortaklaşa finanse edilen Avrupa projesi H2Haul'un bir parçasıdır. 2019 yılında lansmanı yapılan projenin ilk ortakları arasında Air Liquide ve IVECO da yer alıyordu. 
İkinci yüksek basınçlı hidrojen istasyonu Salon-de-Provence'ta 2 ton/gün kapasitesiyle kurulacak ve R'Hyse projesi çerçevesinde 2025'ten itibaren 50 hidrojen yakıtlı IVECO araçlık potansiyel filoya yakıt sağlayacak. 
Ağır ticari araç endüstrisinde kısa ve orta mesafeli taşıma operasyonları için batarya elektrikli teknolojiler öne çıkarken hidrojen teknolojisi uzun yol taşımacılık çözümü olarak kendini gösteriyor.  
NIKOLA ile faaliyet alanlarını ayıran ve markanın Avrupa'daki mülklerini satın alan Iveco Group'un 2023'ün sonlarından itibaren hidrojen kamyonlarını teslim etmeye başlayacak olmasıyla Avrupa'da hidrojenle uzun mesafe taşımacılığının yolu da açılmış olacağı kaydediliyor. 
 

Editör: Akın Öcal