Son günlerde Türkiye’de de elektrikli çekiciler taşıma filolarına katılırken Avrupa’da elektrikli kamyonların teslimat adetleriyle beraber kullanım alanları da genişliyor. İsveç, Göteborg'daki faaliyet gösteren Mattson Akeri, Volvo'dan üç elektrikli ağır Volvo FH çekici satın aldı.
Göteborg'daki Arendal liman bölgesinde konteyner trafiğinde başlayan testler HCT (Yüksek Kapasiteli Taşıma) projesi çerçevesinde yürütülüyor. İki konteyner yarı römorkunu çeken kombinasyon 32 metre uzunluğuyla ve 74 ton brüt ağırlığıyla dikkat çekiyor. 

Volvo’da HCT proje yöneticisi olarak görev yapan Lena Larsson, “Tamamen elektrikli çözümlerin, yüksek toplam ağırlıklara ve yüksek kullanım oranına sahip uygulamalarda da işe yaradığını göstermek istiyoruz. İsveç Ulaştırma İdaresi, Mattson Akeri ve diğer birkaç ortakla birlikte, şimdi şarjın en verimli şekilde nasıl gerçekleşmesi gerektiği de dahil olmak üzere elektrikli kamyonun çalışmasını nasıl optimize edebileceğimize bakıyoruz” dedi.

Renault Trucks’ın “Good Move” Belgeseline 3 Ödül Renault Trucks’ın “Good Move” Belgeseline 3 Ödül

Test edilen Volvo FH Electric 6X4, Mattsson Akeri'nin şirketin Arendal'daki deposuna kurduğu iki hızlı 180 kW şarj cihazında yeşil elektrikle şarj ediliyor. Uzun vadede elektrikli çekicinin, Göteborg ile Göteborg'a 70 km uzaklıktaki Boras şehri arasında da çalışacağı kaydediliyor.

Mattson Akeri CEO'su Jan-Olof Mattsson, elektrik kullanarak uzun ve ağır yükleri taşımanın işe yaradığını ve bir dizel kamyon kadar yük taşıyabildiklerini açıklayarak, “Çekici günde 12 saat çalışıyor ve sürücü mola verdiğinde şarj için duruyor. Yeşil elektrikle şarj ediyoruz ve bu nedenle CO2 emisyonu yaymıyoruz. Sessiz, elektrikli çalışma aynı zamanda sürücü için de daha iyi bir çalışma ortamı anlamına geliyor” dedi. 
 

Editör: Akın Öcal