2022 yılına otomobil ürün gamında pek çok yeniliği duyuran Fiat, orta ticari araç segmentine Fiat Scudo ve Fiat Ulysse ile yeniden döndüğünü duyurdu.
2016-2021 yılları arasında Talento ismiyle Avrupa’da satılan Scudo'nun yeni modeli Stellantis çatısı altındaki ortak platforma taşınmış oldu. 

12 Aralık 2022 tarihinde düzenlenen basın toplantısında konuşan FIAT Marka Direktörü Altan Aytaç, 1996 yılından bu yana üretilen Fiat Scudo'nun fonksiyonellik, yüksek yükleme hacmi, taşıma kapasitesi ve ekonomiyi bir arada sunduğunu söyleyerek, aracın yeni modeliyle de bu geleneği devam ettirdiğini söyledi. 2022 yılını hafif ticari araç ürün gamlarını büyüterek kapattıklarını söyleyen Aytaç, "Fiat Scudo ve Fiat Ulysse, önümüzdeki sene yeniden giriş yaptığımız orta ticari araç segmentindeki güçlü oyuncularımız olacak” dedi. 

Hafif ticari araç pazarında 2022 yılını özellikle Doblo ve Fiorino modellerinin yer aldığı minivan segmentindeki güçleriyle yüzde 25’in üzerinde pazar payı ile kapatmayı hedeflediklerini belirten Aytaç, “2023 yılında FIAT Professional markası olarak, hafif ticari araç pazarındaki performansımızı, Fiat Scudo ve Fiat Ulysse’nin de ürün gamımıza katılmasıyla başarıyla sürdüreceğiz. Türkiye’de orta segment ticari araçlar hafif ticari araç pazarındna yüzde 10-15 arasında pay alıyor. Güçlü bir şekilde gireceğimiz bu alanda müşterilerimizin bize ticari araçlarda duydukları güven ve geniş hizmet ağımızla önemli bir pay almayı hedefliyoruz” dedi.  Gündemdeki yerini koruyan Doblo üretiminin İspanya'da yapılacak olmasıyla ilgili soruya yanıt veren Aytaç, Tofaş fabrikasında üretilen Doblo'nun Türkiye ve bazı ülkeler için üretiminin  devam etmesiyle ilgili görüşmelerin devam ettiğini  ancak henüz nasıl bir yol izleneneceğinin kararının verilmediğini  açıkladı. 

Türkiye Toplam Otomotiv Pazarı’nı değerlendiren Altan Aytaç, FIAT markasının son üç yılda Türkiye otomobil ve hafif ticari araç toplam pazarının lideri olduğunu söyledi. 

Daha sonra söz alan FIAT Pazarlama Müdürü Burak Umur Çelik ise “2022 yılının son ayında pazara sunduğumuz Fiat Scudo ve Fiat Ulysse ile “İşler Değişiyor” diyoruz. Fiat Scudo fonksiyonelliği, kompakt tasarımı ve yüksek yükleme hacmini ekonomikliği ile birleştirerek işlerini büyütmeyi hedefleyen müşterilerimizin yeni fikirlerine alan açmasını sağlayacak. Fiat Ulysse ise Özel taşımacılığı tercih edenlerden geniş ailelere kadar tüm yolcuların seyahatlerini çok daha konforlu ve teknolojik bir hale getirerek beklentilerini en üst düzeyde karşılayacak” diye konuştu.

Fiat Scudo

Yeni Scudo tek seçenek olarak 2.0 Multijet 3 motor ve 6 ileri manuel şanzımanla kombine edilerek ülkemize geliyor. 145 beygir gücüne sahip motor 340 Nm (@2000 D/DK) tork üretirken; WLTP normlarına göre birleşik  6,9-7,9 lt / 100 km aralığında yakıt tüketim değerleri sunuyor. İlk başta Türkiye’ye 5.31 metre uzunluk seçeneğiyle gelecek olan Scudo van, 1.94 m yüksekliğe ve 1.92 m’lik genişliğe sahip. 12,4 m’lik dönüş çapıyla dikkat çeken Yeni Scudo’nun sürgülü yan kapısı 935 mm’lik genişliği ile 1 Euro Paletin yan taraftan yüklenebilmesine imkan tanıyor. Scudo’nun yük alanı toplam 3 Euro Paletin yüklenebileceği alan sunuyor.

 Akıllı Modüler Çözümler

Yeni Scudo’da ön konsola konumlandırılan açık saklama alanının yanı sıra biri kapalı bir diğeriyse açık olmak üzere iki torpido gözü bulunuyor. 6 yöne ayarlanabilen, manuel bel destekli sürücü koltuğunun yanı sıra  standart donanımda sunulan sabit ikili yolcu koltuğu alt taraflarındaki saklama alanlarıyla dikkat çekiyor. “Plus Paket” alındığında ise bu özelliklere ek modülerlik çözümü sunan “Magic Cargo” özellikli ikili koltuk ve koltuk altı saklama alanları yer alıyor. Magic Cargo (Modüler Kargo), ara bölmenin sağ alt tarafındaki kapak sayesinde 4 metreye kadar uzun yükleri ön kabine doğru uzatılarak taşınmasını sağlıyor. istenirse yine bu alan ek 0,5 metreküp hacim sağlayabiliyor. Böylelikle Magic Cargo toplam 6,6 metreküplük hacim sunuyor. Magic Cargo’da tüm bu fonksiyonel çözümlere ek olarak masaya dönüştürülebilen koltuk sırtlığı da bulunuyor.


Güçlü İtalyan tasarımı
Yeni Scudo’nun dış görünümünde yeni FIAT logosu göze çarpıyor. Scudo’da iki yana 180 derece açılabilen camsız arka kapı seçeneği standart olarak sunulurken; müşteriler camlı, rezistanslı ve silecekli arka kapı seçeneğini plus paketle seçebiliyorlar. Yeni Scudo’nun standart donanım paketinde; kabin içinde elektrikli kumandalı yan aynalar, manuel klima, yağmur ve far sensörleri, sürücü ve yolcu ön hava yastıkları, hız sabitleme ve sınırlandırma sistemi, yükseklik ve derinlik ayarlı direksiyon ve direksiyonun arkasına konumlandırılmış radyo kontrol düğmeleri yer alıyor.  Scudo’da ayrıca ABS ve ESP, yokuş-kalkış desteği, ani fren ve virajda fren desteği, antipatinaj sistemi, devrilmeyi önleyici sistem ile elektronik fren gücü dağıtım sistemi, lastik basıncı uyarı sistemi standart olarak sunuluyor. 

Iveco’nun Vizyonunda Alternatif Enerji ve İş Birlikleri Var Iveco’nun Vizyonunda Alternatif Enerji ve İş Birlikleri Var

Fiat Ulysse 

Fiat ailesine ilk defa 1994 yılında katılan Ulysse, geniş ailelerin ve yolcu taşımacılığındaki seyahat ihtiyaçlarını en üst seviyede karşılamak üzere tasarlanmış.  Yeni Ulysse, 8 ileri tam otomatik şanzıman ile kombinlenen verimli 2.0 Multijet 3 motor ile sunuluyor. 177 HP’lik dizel  motor, 400 Nm (@2000 D/DK) tork üretirken; WLTP normlarına göre birleşik  6,8-7,8 lt / 100 km aralığında yakıt tüketimi sunuyor.
Yeni Ulysee, 3+3+3 oturma düzeniyle 8+1 kişilik seyahat imkanı sunuyor. Sürücü alanında 6 yöne ayarlanabilen, manuel bel destekli sürücü koltuğu  ve banket tipi ikili yolcu koltuğu  sunan Ulysse , ikinci ve üçüncü koltuk sırasında ise  tekli ve ikili (1/3;2/3) katlanabilen koltuklarla donatılmış. Ulysse, ön tarafta çift bölmeli otomatik klimanın yanı sıra arkada bağımsız ayarlanabilen yolcu bölümü kliması sunuyor . 980 litrelik bagaj hacmi, arka sıra koltuk sırasının öne yatırılmasıyla 1,500 litreye kolayca çıkabiliyor. 
Ulysse yüke bağlı değişken amortisörlü bağımsız arka süspansiyonuyla sürüş konforunu ve dinamiklerini üst seviyeye taşırken yolcu konforuna da büyük katkıda bulunuyor. 


Fiat Ulysse’de zengin donanım
Yeni Ulysse’de 17 inç elmas kesim alaşımlı jantlar, ekstra karartılmış arka camlar, elektrikli katlanan yan aynalar, LED gündüz farları, sağ kayar kapı, anahtarsız giriş ve çalıştırma, hız sabitleme ve sınırlandırma, kendiliğinden kararan iç dikiz aynası, yağmur ve karanlık sensörleri, önde çift bölgeli otomatik klima ve arkada yolcular için ayrıca ayarlanabilen bağımsız klima standart olarak sunuluyor. Ulysee’de ayrıca “Panoramik Paket” ile kabin içerisine ferahlık veren panoramik cam tavan ile görüşü kolaylaştıran  xenon ön farlar opsiyonel olarak alınabilirken, “Konfor Paket” ile bunlara ek olarak elektrikli sağ / sol kayar kapılar opsiyonel olarak tercih edilebiliniyor. Yeni Ulysse kabin içerisinde konforu teknolojiyle birleştiriyor. 7 inçlik dokunmatik ekranlı multimedya sistemi, Apple CarPlay, Android Auto ve geri görüş kamerası da modelin standart teknolojileri arasındaki yerini alıyor. 
Ulysse’de sürücü ön yolcu, ön - yan hava yastıkları standart olarak sunuluyor. İkinci ve üçüncü sıra perde hava yastıkları, ayrıca virajda fren desteği ve ani fren desteği, antipatinaj sistemi, devrilmeyi önleyici sistem, elektronik fren gücü dağıtım sistemi, yokuş-kalkış destek sistemi, ABS- ESP ve sürücü yorgunluk asistanı de yine modelin standart güvenlik donanımları içerisinde yer alıyor.
Fiat Scudo, VAN Maxi Business modeli, aralık ayında, lansmana özel 559 Bin 900 TL’den başlayan fiyatlarla Fiat bayilerindeki yerini alıyor. Fiat Ulysse Lounge 8+1 modeli ise lansmana özel 798 Bin 900 TL’lik fiyatla satın alınabiliyor. Her iki modelde de  lansman döneminde geçerli olacak 300 Bin TL 24 ay vadeli ve yüzde 1.99 faizli kredi kampanyası tercih edilebiliyor. 

Editör: Akın Öcal