Adalardaki ilk iki elektrikli otobüs olan E-WAY’ler, Faroe'nin Başkenti Tórshavn Belediyesi’nin ulaşım güzergahlarında kullanılacak ve belediyeye ait diğer araçlar gibi ada halkının ulaşımında ücretsiz hizmet verecek.
IVECO BUS, Tórshavn Belediyesi’nde halkın ulaşımını kolaylaştırmak için HZ Bussar'a iki adet 10.7 metre uzunluğunda E-WAY otobüs tedarik etti. Araçlar adalarda faaliyet gösterecek ilk iki tam elektrikli şehir otobüsü olurken, araçlar Aralık 2022'den bu yana hizmet veren 16 adet aracın yer aldığı CROSSWAY filosuna katılıyor.


Toplam 420 kWh'lik 10 batarya paketi ile güçlendirilen E-WAY modelleri günlük çalışma koşullarında ihtiyaç duyulan menzili sağlayabilecek. 

E-WAY midibüsü, 10,7 metre uzunluk ve 2,33 m genişlikteki kompakt boyutları ile şehir merkezlerindeki dar sokaklara, erişilmesi zor olan yollara rahat bir şekilde girebiliyor. Emisyon üretmeyen sessiz çalışan ve konforlu ulaşım sağlayan E-WAY otobüslerin teslimatıyla ilgili konuşan HZ Bussar Toplu Taşıma Müdürü John Fonsdal, "İki yeni E-WAY otobüsünü teslim aldık ve bu bizim için çok özel bir an. Çünkü bu araçlar adalardaki ilk elektrikli otobüsler. Dizelden sıfır emisyonlu elektrikli araçlara geçeceğimiz için oldukça heyecanlıyız" ifadelerini kullandı.

MAN Türkiye Bir Kez Daha Yılın Pazarı Ödülünü Aldı MAN Türkiye Bir Kez Daha Yılın Pazarı Ödülünü Aldı

IVECO BUS Avrupa Otobüs Ticari Operasyonlar Başkanı Giorgio Zino da konuya ilişkin şunları söyledi: "E-WAY midibüslerimizin Faroe Adaları’nda faaliyet gösteren ilk elektrikli otobüsler olarak seçilmesinden gurur duyuyoruz. Bu teslimat, IVECO BUS, E-WAY Serisi’nin, görev ne olursa olsun ve nerede olursa olsun, güçlü ve yaygın servis ve hizmetiyle toplu taşıma operatörlerinin ihtiyaçlarını tam olarak karşıladığını bir kez daha göstermiştir." 
Araçların teslimatı, ticari danışmanlık, satış sonrası destek ve adalarda kapsamlı yardım da dahil olmak üzere geniş bir hizmet yelpazesi sunan Gervi Bayisi tarafından desteklendi.

Editör: Akın Öcal