Bridgestone ve Lassa ana markalarıyla Türkiye lastik sektörünün mobilite lideri Brisa, 1 Ocak-30 Haziran 2023 dönemine ait finansal sonuçlarını açıkladı. Yılın ilk yarısında yaşanan enflasyonist ortam ve kur kaynaklı maliyet artışlarına karşın Brisa’nın net karı geçen yılın aynı dönemine göre tek seferlik vergiler hariç bakıldığında yüzde 48 artarak 1 milyar 380 milyon TL olarak gerçekleşti.
Sabancı Holding ve Bridgestone Corporation iştiraki olan şirketin 2023 yılı ilk yarı sonuçlarını değerlendiren Brisa CEO’su Haluk Kürkçü şunları kaydetti: “6 Şubat’ta meydana gelen depremin ardından Brisa olarak bölgede yaraları sarmaya devam ediyoruz. Bölgenin çözüm bekleyen en önemli konularının başında eğitim geliyor. Sabancı Vakfı ve şirketimizin ortaklarından Bridgestone’un katkılarıyla Hatay Dörtyol’da Sabancı Lassa Ortaokulu’nu hizmete açtık. Aynı dönemde bayilerimizin iş sürekliliği için, deprem nedeniyle mağazaları hasar görmüş bayilerimize özel, 20’nin üzerinde mobil konteyner mağazanın üretimini ve bölgeye gönderimini gerçekleştirdik. 

Burcu Cihan Brisa’nın Pazarlama Direktörü Oldu Burcu Cihan Brisa’nın Pazarlama Direktörü Oldu

Bu dönemde, stratejik iş hedeflerimize ulaşma yönündeki faaliyetlerimizi de güçlü bir şekilde sürdürdük. Brisa, dengeli satış kanalları ve marka gücü ile büyüme hikayesine, mobilite çözümleri işini geliştirmeye yeni yatırımlarla devam etti. Mobilite merkezleri olarak konumlandırdığımız hızlı bakım servis zinciri Otopratik ve Propratik mağazalarımıza yenilerini kattık. Şu anda Türkiye’de 96 noktada Otopratik, 21 noktada Propratik mağazamız var. 2023 yılında toplam 150 mağazaya ulaşmayı hedefliyoruz. Bir yandan da elektrikli araç dönüşümüne güçlü bir şekilde hazırlanıyoruz. Otopratik mağazalarımızı elektrikli araç bakımında ilk akla gelen noktalar olmak üzere yeni neslin yetkinlikleri ile donatıyoruz. Elektrikli araç kullanımının yaygınlaşmasında önemli bir kriter olan şarj istasyonu yatırımlarımızı artırıyoruz ve yıl sonunda istasyon sayımızı neredeyse 2 katına çıkartarak 70 istasyona çıkmayı hedefliyoruz.”

Elektrikli araç üretiminin önümüzdeki 5 yılda toplam araç pazarının yüzde 50’si olması beklendiğini kaydeden Kürkçü, Brisa olarak, elektrikli araçlara yönelik Enliten teknolojisi ile ürettikleri lastikleri pazara sunduklarını kaydetti. 
Kürkçü, mobilite yolculuğunda Arvento Mobil Sistemler’i bünyelerine katmalarının ardından, özellikle araç verilerine dayalı sistemlerle, sektörde ilk olacak mobilite çözümlerini ve ürünlerini pazara sunmaya hazırlandıklarının da haberini verdi.

Editör: Akın Öcal