2030 yılına kadar CO2 emisyonlarını yüzde 45 azaltmayı hedefleyen Danimarkalı DFDS, bugüne kadar en büyük elektrikli kamyon siparişlerinden biri sayılacak yatırımla, Volvo Trucks’tan 100 elektrikli kamyon alacak.

Türkiye’nin de en büyük RO-RO işletmecisi olan DFDS Başkan Yardımcısı ve Lojistik Bölüm Başkanı Niklas Andersson, yatırımla ilgili olarak yaptığı açıklamada şunları söyledi: "DFDS olarak karbon nötr olmaya ve Avrupa ve Türkiye'deki müşterilerimize sürdürülebilir bir tedarik zinciri sunmaya kararlıyız. Elektrifikasyon, karbon ayak izimizi azaltmak için çıktığımız bu yolculukta önemli bir unsur. Elektrikli kamyonlar 2022 ve 2023 yıllarında geleneksel kamyonların yerini almaya başlayacak."

Ford Trucks Çok Silindirli Hidrojen Motorunu Ateşledi Ford Trucks Çok Silindirli Hidrojen Motorunu Ateşledi

Volvo Trucks ile olan iş birliklerinin DFDS’in rekabetçi kalmasına yardımcı olacağını belirten Andersson, “Bu araçlar sınıflarının en iyisi ve sürücülerimizi kamyonları nasıl kullanacaklarını eğitmemiz gerekiyor. DFDS, Volvo'nun eko-sürüş konusundaki uzmanlığına yönelecek” dedi.

Tam şarj olduğunda 300 kilometreye kadar yol yapabilecek olan Volvo FM elektrikli çekiciler, maksimum 44 ton (Brüt Kombine Ağırlık) ağırlık taşıma kapasitesine sahip.  Yeni elektrikli filo, DFDS tedarik zincirinde kısa ve uzun yolculuklar için kullanılacak.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Volvo Trucks Başkanı Roger Alm ise yapılan anlaşmayla ilgili şunları söyledi: "Bu, fosilsiz ulaşım taahhüdümüzde önemli bir kilometre taşı ve DFDS ile yaptığımız ortaklıktan gurur duyuyorum. Birlikte, elektrikli ağır kamyon taşımacılığının bugün bile uygulanabilir bir çözüm olduğunu dünyaya gösteriyoruz. Bu iş birliğinin daha fazla müşteriyi elektriğe dönüş yolculuklarında ilk adımı güvenle atmaya teşvik edeceğine inanıyorum."

Editör: Akın Öcal