Otokar Busworld’de 4 Yeni Aracını Sergiliyor Otokar Busworld’de 4 Yeni Aracını Sergiliyor

1985 yılından bu yana Türkiye genelinde yurtiçi turizm taşımacılığı hizmeti sunan 18 yıldır manuel şanzımanlı Anadolu Isuzu araçları kullanan İstanbul merkezli Süper Tur, son 7 aydır kullandığı Allison tam otomatik şanzıman donanımlı Isuzu Grand Toro modeliyle ilgili deneyimlerini aktardı. 
Süper Tur ekibinden Cihan Öztürk; “Ağırlıklı yabancı olmak üzere hem yabancı hem de yerli turistler için ulaşım hizmeti sunuyoruz. Turistlerin konfor ve güvenlik beklentileri her zaman yüksek oluyor. En kısa Anadolu turumuz ise 3.000-3.500 km sürüyor. Öğrenci ve personel taşımacılığının yılda ulaştığı kilometreye turizm taşımacılığının yoğun dönemlerinde sadece bir iki ayda ulaşıyoruz diyebiliriz” dedi. 


Çok uzun zaman manuel şanzımanlı midibüsleri kullandığını söyleyen Öztürk; “Tam otomatik şanzımanın sürüş ve ulaşımdaki avantajlarına hâkim olmadığımız için birçok meslektaşımız gibi bu teknolojilere ön yargı ile yaklaşıyorduk. Ancak Allison şanzıman donanımlı Isuzu Grand Toro aracını deneyimledikten sonra bu ön yargıların yersiz olduğunu anladık. Meslektaşlarımıza da örnek olmak adına her fırsatta tam otomatik şanzımanın avantajlarını aktarmaya çalışıyorum” diye belirtti.
35 kişilik yolcu kapasiteli 8.5 metrelik Grand Toro, 210 bg, 850 Nm/Tork üretebilen Cummins ISB Euro 6 motordan güç alıyor. Altı ileri vitesli, dahili retarderli Allison T3270R xFE, Grand Toro’da standart tam otomatik şanzıman donanımı olarak sunuluyor. 
Midibüste otomatik şanzımana önyargı var
Türkiye’de turizm taşımacılığı yapan sürücüler, tam otomatik şanzımanlara karşı biraz çekimser kaldığını söyleyen Öztürk, hala manuel şanzımanın, tam otomatik şanzımana göre daha düşük yakıt tüketimi sağladığı algısına sahip meslektaşlarının olduğunu belirterek sözlerine şöyle devam etti: “Aslında biz de yeni aracımızın alım kararından önce aynı kaygıyı taşıyorduk. Aracı, yedi aydır kullanıyorum. Şu anda 30 bin km’nin üstünde ve bu süreçte yakıt tasarrufunu bizzat deneyimleme şansım oldu. Anadolu Isuzu’nun midibüs modelleri, turizm taşımacılığında operatörler için verimlilikleri, yolcular için üstün konforları ile zaten her zaman tercih ediliyor. Allison tam otomatik şanzıman donanımı ile de bu araçların performansının başka bir noktaya geldiğini düşünüyorum. Detay vermem gerekirse Anadolu turlarında güzergahlar, fazla değişkenlik göstermiyor. Dolayısıyla kıyaslama yaptığımızda vardığımız sonuçlar güvenilir oluyor. Aynı rotalarda, aynı konfigürasyonlara sahip ancak manuel şanzımanlı araçlarımız ile Allison tam otomatik şanzıman donanımlı aracımızı karşılaştırdığımızda yakıt tüketimimiz hatırı sayılır derecede azaldı, kârlılığımız arttı. Tabi ki burada araç özelliklerindeki gelişmelerin etkisi var ancak Allison şanzımanın katkısı olduğu da oldukça açık.” 

Cihan Öztürk, daha az balım gerektiren Allison otomatik şanzımanla ilgili olarak olarak; “Manuel şanzımanlı araçlarımızda sürüş durumuna göre yılda en az bir kere baskı balata değişimi gerekiyor ama daha kısa periyotlarda baskı balata arızası görüldüğü zamanlar da olabiliyor. Ayrıca konu, sadece baskı-balata değişimi ile bitmiyor. Manuel debriyajda alt merkez, üst merkezde orijinal parça kullansanız dahi farklı sorunlar yaşanabiliyor. Özellikle yoğun turizm sezonunda bu sorunlar bizler için zorluk yaratıyor. Allison şanzımanlar ise bu konuda kullanıcıları rahatlatarak hem maliyet hem de zaman tasarrufu sunuyor” dedi. 


Standart donanım olarak Retarder 
Allison'ın entegre hidrolik retarderi, araç servis freni performansını tamamlıyor ve gelişmiş fren kabiliyeti sağlarken, ABS ve hız sabitleme sistemleri ile tam entegrasyon sunarak fren mesafesini azaltıyor. 
Cihan Öztürk; “Manuel şanzıman donanımlı araçlarda hidrolik retarder yerine sadece manyetik retarder bulunuyor. Allison şanzımanın retarderi ise hava ve yol koşulları fark etmeksizin fren mesafesini önemli ölçüde azaltıyor ve üstün araç kontrolü sağlıyor” diye belirtti. 

Editör: Akın Öcal