Mercedes-Benz Türk’ten Yerli Tedarikçinin İhracatına Kolaylık Mercedes-Benz Türk’ten Yerli Tedarikçinin İhracatına Kolaylık

Otomotiv Sanayi Derneği (OSD) verilerine göre 2024’ün ilk ayında 2023 yılına göre, yük ve yolcu taşıyan ticari araçlar üretimi, 2024 yılı Ocak-Şubat döneminde yüzde 2 seviyesinde arttı. Ürün grubu bazında üretime göre otobüste artış en üst seviyede gerçekleşerek yüzde 85 olurken, kamyonette yüzde 2, midibüste yüzde 61, kamyonda yüzde 17 oranlarında arttı. Aynı dönemde minibüs üretimi ise yüzde 30 oranında azaldı.

Otomotiv Sanayii Derneği (OSD), 2024 yılının Ocak ve Şubat aylarına ait üretim ve ihracat adetleri ile pazar verilerini açıkladı. Buna göre, yılın ilk iki aylık döneminde toplam otomotiv üretimi bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 8 artışla 241 bin 861 adede yükseldi. Otomobil üretimi ise yüzde 12’lik artışla 151 bin 14 adet olarak gerçekleşti. Traktör üretimiyle birlikte toplam üretim ise 250 bin 886 adedi buldu. Yılın ilk iki ayında ticari araç üretimi bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 2, ağır ticari araç grubunda ise üretim yüzde 27 yükselirken hafif ticari araç grubunda üretim yüzde 1 geriledi. Bu dönemde, otomotiv sanayisinin kapasite kullanım oranı yüzde 74 olarak gerçekleşti. Araç grubu bazında kapasite kullanım oranları ise hafif araçlarda (otomobil + hafif ticari araç) yüzde 74, kamyon grubunda yüzde 94, otobüs-midibüs grubunda yüzde 61 ve traktörde yüzde 72 seviyesinde gerçekleşti.

2024 yılı Ocak-Şubat döneminde hafif ticari araç (minibüs + kamyonet) pazarında ithalatın payı yüzde 67 olarak gerçekleştiği dikkat çekiyor.

2 ayda kamyon satışları çekiciyi geçti 
Ağır Ticari Araçlar Derneği (TAİD) rakamlarına göre ise ilk iki ayda 3.392 kamyon 3.024 çekicinin satıldığı görülüyor. Son 10 yılda çekicci satışlarının ağırlığının bu verilerle azaldığı görülürken kamyon satışlarında inşaat sektörüne yönelik kamyon satışlarının önemli ölçüde arttığı görülüyor. 
 

Editör: Akın Öcal