Sıfırdan tasarlanan yeni nesil Transit Custom; Türkiye’nin ilk bağlanabilir fabrika çıkışlı ticari aracı olmasının yanı sıra her zaman ve her yerde araç ile uzaktan bağlantıda kalmayı sağlayacak FordPass Mobil Uygulaması’nın Türkiye’de ilk sunulduğu model olacak.

Üretimi Ford Otosan tarafından gerçekleştirilen yeni nesil Transit Custom, şirketin önümüzdeki günlerde resmi açılışını gerçekleştireceği Yeniköy Fabrikası’nda hattan indirdiği ilk araç oldu.

Ford Türkiye İş Alanı Lideri Özgür Yücetürk, yeni Transit Custom’la ilgili şu ifadeleri kullandı: “Ford Otosan, Ford dünyasında üretim ve mühendislik yetkinliklerini kanıtlamış bir organizasyon. Ford’u Türkiye’de ve Avrupa’da liderliğe taşıyan ticari araçları Ford Otosan’da üretiyoruz. İşte bu araçlardan biri de dünyadaki tek üretim merkezi olduğumuz, Avrupa’nın en çok satan van’ı olan Transit Custom. Şimdi Custom’ın yeni nesil versiyonunu müşterilerimizle buluşturmaktan büyük gurur duyuyoruz. Üstelik Custom’ın ‘geleceğin fabrikası’ olarak adlandırdığımız Yeniköy’de hattan inen ilk araç olması bizim için ayrı bir mutluluk kaynağı. Bir diğer ilk ise Türkiye’nin ilk bağlanabilir fabrika çıkışlı ticari aracı olması. Bağlanabilirliği benimseyerek daha verimli, güvenli ve birbirine bağlı bir ticari ortamın önünü açıyoruz. Müşterilerimizin beklentileri en üst seviyede karşılayacak olan yeni nesil Transit Custom, yenilikçi, verimli ve güvenli özellikleriyle ticareti dönüştürmeye hazır.”

Peugeot’nun Ticari Araçları Türkiye İçin Gün Sayıyor Peugeot’nun Ticari Araçları Türkiye İçin Gün Sayıyor

Yeni Custom’da araç yüksekliği 50 mm azalırken, araç uzunluğu 77 mm arttı ve dingil mesafesi 167 mm uzadı. Böylece Custom, 1327 kg’lık geniş bir yükleme kapasitesiyle geliyor ve yük alanına daha kolay erişim sunuyor.

Kullanım kolaylığı için sürücüye bakan açıyla konumlanan 13 inç yatay dokunmatik ekran bulunuyor. 12 inç dijital gösterge paneli araçla ilgili tüm unsurların sürücünün kontrolünde olmasını sağlarken, yeni orta konsol, direksiyon sütunundaki vites kolu ve elektronik el freni ile yuvarlatılmış kare direksiyon gibi özellikler kabin içinde erişime katkıda bulunuyor. Ford’un gelişmiş SYNC 4 iletişim ve eğlence sistemi ile süper hızlı bağlantı da sunuluyor.

Dijital Dikiz Aynası ise geri görüşün çoğu zaman kısıtlı olduğu panel van, çift kabinli van ve servis minibüsü modellerinde sürücülere standart dikiz aynalarına kıyasla iki kat daha geniş görüş açısı sağlıyor.

Yeni Custom ayrıca anahtarsız giriş ve çalıştırma özelliğiyle istenilen yerden aracın kapılarını kilitleyip açmaya, araç durumunu önceden ve uzaktan kontrol etmeye olanak tanıyor.

Her zaman ve her yerde araçla bağlantıda kalmayı sağlayan FordPass Mobil Uygulaması sayesinde aracın anlık konumu harita üzerinde kolayca görülebiliyor. FordPass olası bir arıza ve yol yardım durumlarında da hemen devreye giriyor. FordPass ayrıca aracın bakım zamanını da takip ediyor. Aracın verilerini düzenli kontrol ederek, bakım ihtiyacı oluştuğunda sürücüyle iletişime geçiyor.

Mobil Ofis Paketi

Araçlarını işyeri olarak kullanan sürücüler için Transit Custom aynı zamanda Türkiye’de ve endüstride ilk olarak mobil ofis paketi sunuyor. Mobil Ofis paketinde yenilikçi, eğilebilir bir direksiyon öne çıkıyor. Tabletler ve dizüstü bilgisayarlar için ergonomik bir stant ya da rahatça yazı yazmak ve öğle yemeği molalarında kullanmak için düz bir masaya dönüşebiliyor. Pakette ayrıca daha parlak LED kabin aydınlatması ile belgeler ve cihazlar için güvenli bir saklama alanı da bulunuyor.

Yeni nesil Custom, 136 PS ve 360 Nm tork üreten, 150 PS ve 360 Nm tork üreten, 170 PS ve 390 Nm tork üreten 2 litre dizel motor seçeneklerinde sunuluyor. Altı vitesli ileri manuel şanzımanın yanı sıra sekiz vitesli ileri otomatik şanzıman seçenekleriyle, hızlı ve yumuşak vites geçişleri sağlıyor.

Tüm donanımlarda bağımsız süspansiyon

Yeni Custom ayrıca tüm donanım seviyelerinde bağımsız süspansiyon sunuyor. Böylece yüksek hızlarda, ani frenlerde veya keskin virajlarda yol tutuşunu artırarak güvenliği ve sürüş deneyimini üst düzeye çıkarıyor. Kapsamlı güç aktarım organları yelpazesinin 6,5 /100km’den başlayan yakıt tüketimi ve 173 g/km’den başlayan CO2 emisyonları ile yeni nesil Custom’a sınıfının lideri verimlilik sağlaması bekleniyor.

Yeni Custom standart sürücü destek sistemleri

Çarpışma Öncesi Yardım Asistanı, Şerit Takip Sistemi, Akıllı Hız Yardım Asistanı, Trafik İşareti Tanıma Sistemi, Hız Kontrol Sistemi, Ayarlanabilir Hız Sınırlayıcı, Arka Park Sensörü, Otomatik Far Kontrolü, Otomatik Uzun Farlar

Ayrıca farklı ihtiyaçları karşılamak için sürüş dinamiklerini ve duyusal deneyimleri sürücünün ihtiyaçlarına göre uyarlayan; Normal, Eko, Spor, Kaygan, Çekme ve Off Road sürüş modları bulunuyor.

Yeni Transit Custom 1.097.000 TL tavsiye edilen başlangıç fiyatıyla satışa sunuluyor.

Editör: Akın Öcal