Ekim ayının son günlerinde Ford Otosan’ın Romanya'daki Craiova fabrikasında hattan indirilen yeni, Ford Courier‘le ilgili detaylar belli oldu. 

Türk hafif ticari araç pazarının en çok satan aracı olan Ford Courier, yeni nesliyle bambaşka bir görünümle birlikte yeni ve daha büyüyen ölçülere ve yakın bir gelecekte elektrikli versiyona sahip olacak. 

İlk nesli Ford Fiesta platformu üzerine geliştirilmesinin etkisiyle daha küçük ve daha alçak bir tasarıma sahip olan Courier, yeni neslinin Ford  Otosan’ın 2022 yılında devraldığı Romanya’daki Craiova fabrikasına taşımasıyla birlikte burada markanın B-SUV segmentinde çok satan aracı Puma platformunda üretilecek. Bu temel değişiklik aracın tasarımına da güçlü bir şekilde yansıyor ve SUV tasarımıyla birlikte daha büyüyen ölçüler aracın değişiminde merkeze oturuyor. 

Yeni Ford Courier ölçüleri
Yeni nesil Ford Courier’in toplam uzunluğu 180 mm artarak 4337 mm’ye çıkarken, aracın genişliği de 27 mm artarak 1791 mm’ye ulaşıyor. 

Yeni nesil Ford Courier’le birlikte aracın yüksekliğinde de önemli bir artış yaşanıyor. 1747 mm yüksekliğindeki eski Courier’e göre 80 mm’lik artışla yeni Courier yüksekliği 1827 mm’ye çıkıyor. 

Yeni Courier’in dingil mesafesinde 203 mm’lik artışla önemli bir artış yaşanıyor ve 2692 mm’ye ulaşılıyor. 

Yük alanında önemli değişiklikler
Bu önemli ölçü artışlarını iyi değerlendiren Ford Europe ve Ford Otasan tasarımcıları ve mühendisleri yeni nesil Courier’i sınıfının ötesine taşıyacak geliştirmeler imza atıyorlar. 

Yeni Courier’in yük alanı uzunluğu eski nesle göre 181 mm artıyor ve eski nesildeki 1621 mm’lik uzunluk 1802 mm’ye çıkıyor. Hatta bu uzunluğun aracın arka kapısı kapatılarak ölçüldüğü bilgisi veriliyor.
 
Kargo alanında en önemli değişiklik ise zeminden ölçülen arka davlumbazlar arasındaki genişlik 208 mm arttırılarak 1012 mm’den 1220 mm’ye çıkarılmış. 

Yeni Ford Courier artık 2 palet taşıyabilecek
Yük alanındaki bu büyük artışlarla önceki neslinde 1 euro palet taşıyabilen Courier’in taşıma kapasitesi katlanarak 2 euro palete çıkarılmış. 

Stellantis’ten Türkiye İle İlgili Önemli Açıklamalar Stellantis’ten Türkiye İle İlgili Önemli Açıklamalar

Yeni Courier’in yük alanında değişiklik yükseklikte 18 mm’lik limitli bir artışla kendini gösterirken aracın mimarisinde daha dikey tasarımın da etkisiyle 2,9 metreküp yükleme hacmine ulaşılmış. Bu hacim, Courier’in önceki nesline göre yüzde 25’lik dev bir artışa işaret ederken aracın kullanım alanlarının da oldukça genişleyeceğine işaret ediyor.


 
Yeni Courier taşıma kapasitesi 845 kg
Büyüyen ölçülerle birlikte aracın yükleme hacminin yanı sıra Yeni Courier’in taşıma kapasitesi de 845 kilo (GVM-aracın yük ve yolcuyla toplam taşıma kapasitesi) maksimum taşıma kapasitesine ulaşıyor. Bu artışı daha iyi anlamak için aracın önceki neslinde taşıma kapasitesinin 582 kg olduğunu da hatırlatmak lazım. 

Yeni Courier’in dizel versiyonunda çekme kapasitesi 1100 kg, benzinli versiyonlarında ise 1000 kg olarak belirlenmiş. 
Opsiyon olarak sunulan ve yolcu koltuğunun altına uzanan sistemle 2,6 metre uzunluğunda yüklerin de taşınabileceği Yeni Courier’in yük alanı LED lambalar ahşap ve kauçuktan seçmeli zemin ve güvenlik kancalarıyla birlikte standart olarak 180 derece açılan arka kapılar yer alıyor. 

Merak edenler için yeni Courier’in yakında gelecekte tanıtılması beklenen elektrikli versiyonunda ise taşıma kapasitesi 700 kg, çekme kapasitesi ise 750 kg olacak. 

İki farklı gövde tipi-dört donanım seçeneği
Yeni Ford Courier tek aks aralığı ve Cargo Van ve sadece içten yanmalı motor seçeneklerinde Double Cab Van gövdeyle ve filo ihtiyaçlarından zanaatkar taleplerine uygun dört donanım seçeneğiyle sunulacak satışa sunulacak. 

Ford Courier sürücü kabini
Yeni Ford Courier’in sürücü kabinindeki yeniliklere değişim demek aslında yanlış olur. Tamamen baştan tasarlanan sürücü kabini araçtaki ölçü değişiklerinden nasibini alarak daha geniş, daha yüksek ve daha yatay bir yapıya kavuşmuş. Bu değişikle birlikte ticari araç sadeliğine de kavuşan sürücü kabininde dijital gösterge ve SYNC 4 sistemine ulaşım sağlayan 8 inçlik merkezi dokunmatik ekran standart olarak yer alıyor. 

Yeni modelde ön çarpışma asistanı, şeritte tutma sistemi, trafik işareti tanıma, akıllı hız asistanı, otomatik uzun far ve geri park yardımı gibi sitemlerin de standart olarak sunulacağını da hatırlatalım. 

Daha yüksek oturma pozisyonunun hissedildiği Yeni Ford Courier’in kapı içlerinde separatörlü şişe tutacağı, açık ve kapalı saklama alanları, vites kolunun gerisinde çiftli bardak tutacağı ve ek saklama alanı, dosya ve tablet alanı gibi bölümler yer alıyor. USB ve C-type kablolu bağlantı noktalarının yanı sıra aracın üst versiyonlarında standart olarak sunulan kablosuz şarj noktası da dikkat çekiyor. 

Yeni Ford Courier motor-şanzıman seçenekleri
Yeni Ford Courier’in motor seçeneklerine baktığımız zaman araç, 1,5 litrelik 100 beygir gücünde tek dizel motorla 6 ileri manüel şanzımanla ve 100 ve 125 beygir gücüne sahip 1 litrelik Ecoboost benzinli motor seçeneğiyle sunulacak. Her iki benzinli motor seçeneği de yine 6 ileri manüel şanzımanla alınabilecek. 

Aynı zamanda 125 beygir gücüne sahip benzinli motor 7 vitesli otomatik şanzımanla da eşleştirilecek. Bu yenilikle birlikte daha önce otomatik şanzıman seçeneği bulunmayan Courier, ilk defa otomatik şanzıman seçeneğinde kavuşmuş olacak. 

Yeni Ford Courier ilk test  sürüşü
Ford’un Belçika’da bulunan Lommel test sahasında trafiğe kapalı pistlerde yaptığımız yeni Ford Courier test sürüşünde 1 litrelik Ecoboost benzinli motora sahip otomatik şanzımana sahip modeli test etme şansı buldum. 

İçine girildiği andan itibaren olgun bir ticari araç havası veren Yeni Courier, sade tasarımı ve sürüş sırasında rahatlıkla ulaşılan dijital ve analog kontrol tuşlarının doğru yerleştirilmesinin rahatlığını hissettirerek ilk kullanımda dahi araca hakim olmanızı kolaylaştırıyor. 

Aracın tasarımında pek çok ilgilinin de dikkatini çeken dıştaki SUV tarzı dizayn aracın oturma ve görüş pozisyonuna da net bir şekilde yansımış. Dijital gösterge bilgi-eğlence ekranına sahip olan Ford Courier, sessiz ve pürüzsüz bir sürüş deneyimi sunuyor. 

Helezon yaylı burulma kirişi tasarımına sahip arka süspansiyon ve eğimli amortisörlere sahip yeni Courier’in yeni arka süspansiyonları özellikle yüksek hızlarda dahi aracın sürüş dinamiğine katkıda bulunurken araçta düşük hızlarda ve manevralarda sürücüyü yormayan bir sürüş sunuyor. 

Elektrik destekli direksiyon sistemindeki ince ayarlamalarla binek araç sürüş deneyimi sunan yeni nesil Ford Courier’le ilgili daha uzun test sürüşü deneyimlerini de yakın zamanda sitemizde bulabilirsiniz. 

Editör: Akın Öcal