Yeni Berlingo, Jumpy ve Jumper, markanın yeni kimliğini ve logosunu taşıyan ilk modeller olurken yeni modellerin tasarımları, özellikle ön cephe ve ön konsolda geliştirildi. Hafif ticari araç pazarında önemli bir oyuncu olan Citroën, 2022 yılı itibarıyla Avrupa Birliği’nde bu pazarın yüzde 8,3’ünü karşılıyor. 
Citroen’in toplam satışlarında markanın hafif ticari modelleri Berlingo, Jumpy ve Jumper, toplam satışlarının yaklaşık yüzde 30’unu oluşturuyor.

Yeni Citroen Berlingo
Aracın önünde yeni Citroen logusunun kullanıldığı model dış tasarım açısından radyatör ızgarasından tampon ve farlarına kadar tamamen yenilendi. Daha dik bir ön cephe, markanın güncel tasarımını taşıyor. Yandan bakıldığında yeni jantlar dikkat çekiyor. Ayrıca Kiama Mavisi ile yeni bir gövde rengine de sahip oldu. Yolcu bölümü de yeniden tasarlandı ve daha ergonomik ve kaliteli yeni bir ön konsola kavuştu. Yeni ön konsolu, yeni bir 10 inçlik, yüksek çözünürlüklü dokunmatik ekran süslüyor. Direksiyon da yeni, hız sabitleme ve ses sistemi için kumandalara sahip. 

Yeni Berlingo, her gün araçlarında saatler geçiren sürücülerin rahat etmesini sağlayan, Citroën’in yeni Advanced Comfort Koltukları ile donatılıyor. Citroën’e özel, yeni Berlingo’daki Advanced Comfort® Koltuklar detaylı bir tasarıma dayanıyor, özel yan destekler, yüksek kaliteli köpük ve kumaşla ek konfor sağlıyor.

Yeni Berlingo’nun ön konsolu 10 inç ekranla donatılabiliyor. Bu dokunmatik ekran, Citroën’in yeni multimedya sistemlerini kontrol ediyor.Yeni My Citroën Play bilgi-eğlence sistemi, 10 inç ekranla donatılıyor ve radyo dinlemek için kullanılabiliyor. Ayrıca Apple CarPlay ve Android Auto ile uyumlu, kablosuz akıllı telefon yansıtma işlevini de içeriyor. Ergonomik tasarımlı olup geri görüş kamerasını da gösteriyor.

Kapsamlı Sürüş Destek Sistemleri, konforun artması, aynı zamanda sürücünün iş yükünün de azalması anlamına geliyor. Bu amaçla yeni Berlingo, bir dizi yeni sürüş yardımcısıyla donatıldı.Doğrudan iç dikiz aynasında görüntülenen Dinamik Çevre Görüş, sürüş güvenliğini destekliyor. Panelvan kullanırken çevreye tam olarak hakim olmak zor olduğu için yeni Berlingo; biri arka kapıların üstünde, diğeri yolcu tarafındaki yan dikiz aynasının altında olmak üzere iki kamerayla donatıldı. Doğrudan geniş dijital iç dikiz aynasına yansıtılan görüntü, görüşü engelleyen metal levhaya rağmen, normal bir otomobilde olduğu gibi, aracın arkasını görme olanağı sağlıyor. Park ederken yansıtılan görüntü, olası kör noktaları ortadan kaldırıyor.

Yeni Berlingo, önde ve arkada olmak üzere 12 engel sensörüyle donatıldı. Otoyol Sürüş Asistanı, otonom sürüşe doğru ilk adım. Sistem, uyarlanabilir hız sabitleyiciyi dur-kalk, şerit ortalama yardımcısı ve trafik sıkışıklığı yardımcısıyla birleştiriyor. Örneğin trafik sıkışıklığında 30 km/s’e kadar hızlarda sistem, direksiyon, fren ve hızlanma pedalını kontrol edebiliyor.
Yeni Berlingo, yüksek verimliliğe sahip BlueHDi 100 HP ve 130 HP dizel motor seçeneklerini müşterilerin beğenisine sunuyor. 

Yeni Citroën Jumpy
Yeni Citroën’in orta segment ticarisi Jumpy, 6,6 metreküpe varan yükleme hacmi, kompakt boyutlarıyla şehir için kullanım kolaylığı (11,3 m dönüş çapı ve 1,90 m yükseklik) ve güçlü motorlarıyla öne çıkıyor. 

Yeni Jumpy; gelişmiş tasarım ve aerodinami için optimize edilen tampon, yeni LED farlar ve markanın yeni imzasını taşıyan, tamamen yeni bir radyatör ızgarası ile yeni bir ön cepheyle dikkat çekiyor. Yeni jant renkleri ve yeni Titanyum Gri gövde rengi, bu yeni tasarımı tamamlıyor. Yeni zarif ön konsol, yeni bir tasarıma ve eklere sahip. 
Özellikle, akıllı telefon ve tablet taşıyabilecek şekilde tasarlanan bardak tutucular, kullanım kolaylığı sağlıyor. Ayrıca mevcut saklama alanları büyütüldü ve yenileri eklendi. 

Yeni Jumpy’de tamamen dijital 10 inçlik gösterge paneli bulunuyor. Renkli (İsteğe bağlı) veya siyah-beyaz (Standart) seçenekleri bulunuyor. Ayrıca sürücü, önemli bilgilerin görüntülenme biçimini kişiselleştirebiliyor.


Büyük 10 inçlik HD merkezi ekranda ileri teknoloji ürünü bilgi-eğlence sistemi yer alıyor. Yeni Jumpy, standart olarak ses ve telefon işlevlerini kontrol eden, 5 inçlik merkezi dokunmatik ekranla donatılıyor. Donanım seviyesine göre, yeni My Citroën Play bilgi-eğlence sistemiyle ön konsolun ortası, yeni 10 inçlik HD dokunmatik ekranla donatılabiliyor. Akıllı telefon benzeri bir kullanıcı ara yüzüne sahip olan dokunmatik ekran, aracın konfigürasyon işlevlerine ek olarak müzik veya telefon gibi multimedya ortamını da kontrol etmek için kullanılabiliyor. Ekran aynı zamanda kablosuz olarak Apple CarPlay ve Android Auto’ya bağlantı özelliğine sahip.

Dinamik çevresel görüş
Dinamik Çevresel Görüş, panelvan kullanırken çevre görüş kısıtlı olduğundan, manevraları kolaylaştormak için yeni Jumpy’de iki kamera bulunuyor. Biri arka kapıların üstünde ve diğeri yolcu tarafındaki yan dikiz aynasının altındaki kameraların her ikisi de yeni dijital iç dikiz aynasına ve ön konsoldaki merkezi ekrana bağlı. Bu da sürücüye, hem sürüş sırasında hem de manevra yaparken, aracın arkasını ve yolcu tarafını net bir şekilde görme olanağı sağlıyor.

Sürüş Yardımı Paketi, sürücüsüz sürüşe doğru atılan ilk adımlar arasında yer alıyor. Sürüş Yardım Paketi, uyarlanabilir hız sabitleme işlevini, dur-kalk, şerit ortalama yardımcısı ve trafik sıkışıklığı yardımcısıyla birleştiriyor. Trafik sıkışıklığında, örneğin 30 km/s’ye kadar hızlarda sistem, direksiyon, fren ve hızlanma pedalını kontrol edebiliyor. 
Daha az efor harcamak ve manevra kabiliyetini artırmak için hidrolik direksiyon artık elektro-hidrolik yerine tamamen elektrikli oldu.

Yeni Jumpy’de, farklı güç alternatiflerine sahip BlueHDi dizel motorlar 6 ileri manuel şanzımanla birlikte 140 HP sunulurken, 8 kademeli otomatik şanzımanla 180 HP sunuluyor. 

Farklı gövde tipleriyle seçme özgürlüğü sağlayan yeni Jumpy, 5,30 metre uzunluğa sahip. Ayrıca van, 5 veya 6 koltuklu uzatılmış kabin, taban kabini ve 9 koltuklu “Kombi” olmak üzere gövde tipleriyle de sunuluyor. Versiyona bağlı olarak, 6,6 m3’e kadar hacim ve 1275 kg’a kadar taşıma kapasitesi sunuyor.

Yeni Citroen Jumper
Yeni Citroen Jumper, sürüş yardımcıları ve bağlanabilirlik yenilikleriyle öne çıkıyor. Yeni Jumper, 2 tona kadar taşıma kapasitesiyle Citroën’in en büyük hafif ticari aracı olmayı sürdürüyor. 

Yeni Jumper’ın ön cephesi, modelin karakterini daha da güçlendirmek ve aerodinamik özelliklerini geliştirmek için yeniden tasarlandı. Tampon, artık gövde rengindeki radyatör ızgarası ve yan aynalar, bu düşünceyle yeniden şekillendirildi. Darbe korumasını daha da artırmak için siyah alt bölüm güçlendirildi. Daha zarif olan yeni LED farlar, önceki halojen farlara göre yüzde 30 daha verimli oldu. Bunlara ek olarak, arka aydınlatma grubunun tasarımı da yenilendi. Yeni Jumper’ın yolcu kabini de yenilendi. Ön konsol, yeni bir dijital gösterge paneli ve geniş merkezi ekranla, gelişmiş ergonomi ve daha zarif bir tasarım sunmak üzere yeniden tasarlandı. Direksiyon, şanzıman kumandası ve kapı panelleri de güncellendi. 

Gelişmiş sürüş konforu ve güvenlik sunan yeni Jumper’ın, orta donanım seviyelerinde, kullanılan medya bilgilerini gösteren (Radyo, telefon vb.) 5 inçlik bir ekran bulunuyor. Ses, Bluetooth aracılığıyla aktarılabiliyor ve sürücü, ses tanımayı kullanarak akıllı telefonuyla güvenli ve kolay bir şekilde etkileşime geçebiliyor.

Yeni Jumper’da 10 inçlik dokunmatik ekran sunulması planlanıyor. Bu ekran, radyo veya navigasyon gibi işlevleri içeriyor. Akıllı telefon benzeri, ergonomik tasarımlı ve kısayol işlevi gören widgetlar ile kolay ve akıcı bir kullanım sunuyor. Bluetooth eller serbest işlevi, akıllı telefon için kablosuz ekran yansıtma ve 3D navigasyon özelliklerine de sahip.
7 inçlik tamamen dijital gösterge paneli güncellendi ve artık daha net gösteriyor. Sürücü, bilgi ekranındaki verileri, ihtiyacına uygun olarak kişiselleştirebiliyor. Bu ekran aynı zamanda araç içi navigasyon bilgilerini görüntülemek için de kullanılabiliyor. Yeni Jumper’da standart olarak, analog hız ve devir göstergeleri ile dijital yakıt ve motor sıcaklığı göstergelerini, kaliteli 3,5 inç TFT ekranla birleştiren yeni bir gösterge paneli bulunuyor. 

MAN'ın Hafif Ticari Aracı TGE Yenileniyor MAN'ın Hafif Ticari Aracı TGE Yenileniyor

Sürücünün hayatını kolaylaştıran yenilikler
Kablosuz akıllı telefon şarjı, her defasında telefonu kabloyla şarj etme zorunluluğunu ortadan kaldırıyor. Dijital iç dikiz aynası, yeni Jumper’ın arkasındaki kamerayla görüş sağlıyor.
Elektrikli hidrolik direksiyon, elektrikli park freni, anahtarsız giriş ve çalıştırma sistemi, anahtarı cebinden çıkarmadan aracı kilitleme, kilitleri açma ve aracı çalıştırma olanağı sağlıyor. Gün içinde sık sık duraklayan profesyoneller için gerçek bir avantaj sağlıyor. 360° park radarı, yeni Jumper’ın etrafına dağılan, aracın uzunluğuna bağlı olarak 14 veya 16 sensörden oluşuyor ve çevredeki engellerin yakınlığını merkezi ekranda gösteriyor. 

Aktif Park Yardımcısı, yeni Jumper’ın boyutlarına uygun bir park alanı belirliyor ve aracı otomatik olarak oraya yönlendiriyor. Sürücünün yine hızlanma ve fren pedalını kontrol etmesi gerekiyor. Yeni sürüş yardımları, Sürücü Yorgunluk Uyarısı, Trafik İşareti Okuma, Şeritte Kalma Asistanı, yaya ve bisikletli algılamalı Otomatik Acil Durum Freni ve Akıllı Hız Sınırlayıcı gibi işlevleri içeriyor. 

Sürüş Yardımı Paketi, otonom sürüşe doğru atılan ilk adım. Sürüş Yardım Paketi, dur-kalk özellikli Uyarlanabilir Hız Sabitleme işlevini, Şerit Ortalama Yardımcısı ve Trafik Sıkışıklığı Yardımcısı ile birleştiriyor. Trafik sıkışıklığında, örneğin 30 km/s’ye kadar hızlarda sistem, direksiyon, fren ve hızlanma pedalını kontrol edebiliyor.

Yeni Jumper, yeni 2.2 dizel motor 140 HP ve 180 HP olmak üzere iki güç seçeneği ve yeni 6 ileri manuel şanzımanla sunuluyor. 180 HP versiyonunda ilk kez 8 kademeli otomatik şanzıman opsiyonel olarak sunuluyor.

Farklı gövde tipleriyle seçme özgürlüğü sağlayan yeni Jumper, profesyonellerin tüm gereksinimlerini karşılayan zengin bir gövde tipi çeşitliliğine sahip. İki farklı aks mesafesi (3,45 metre ve 4,04 metre) ile panelvanlar, 11 ile 15 metreküp hacimli toplam 3 farklı gövde tipiyle, üç uzunlukta (L2, L3 ve L4) sunuluyor. 

Editör: Akın Öcal