Motor Yağı Markası Mobil 1  50 Yaşında Motor Yağı Markası Mobil 1  50 Yaşında

Romanya'da ormancılık ve tarım ekipmanları üreten IRUM, yeni TAF 690 S5 orman traktörüyle tüm dünyadan talep görüyor. Halihazırda Avrupa ve Güney Amerika'da varlık gösteren IRUM, 2023'te Amerika Birleşik Devletleri pazarına ihracat satışlarını başlatacak.

Ormanlık sahada tomrukların kesim alanlarından nakliye yerlerine taşınması için tasarlanan TAF 690 S5, yürürlükteki tüm emisyon düzenlemelerini karşılamanın yanı sıra bir önceki modele kıyasla yüzde 43 daha fazla güç ve yüzde 40 daha yüksek tork sunan dört silindirli, 100 kilovatlık 3,6 litre bir Perkins motorla donatılıyor. 
Lock-up fonksiyonu bulunan bir tork konvertörünün sunduğu kesintisiz güç aktarımını sağlayabilen şanzıman, pek çok pazarda zorunluluk olarak kabul gördüğünden IRUM, ihracat üretiminin en az yarısının Allison 2500 tam otomatik şanzımanla donatılmasını planlıyor.  

Allison şanzıman testleri, IRUM'un Transilvanya'nın Gurghiu ve Mures Vadilerindeki fabrikasının yakınında faaliyet gösteren birkaç ormancılık şirketi ile Allison’ın Avusturya ve Romanya'daki Yetkili Distribütörü K&W Drive Systems'ın desteğiyle gerçekleştirildi.

IRUM Proje Müdürü Cosmin Rus; "Allison şanzıman donanımlı TAF 690 S5 traktörümüzü farklı yerel operatörlerle test etmek mühendislik ekibimiz için önemliydi. Müşterilerimiz aynı doğal ortamda çalışsa da farklı olan makineye yönelik uygulamalardır. Bazı operatörler makineyi koruma eğilimindeyken, diğerleri üretkenliğe odaklanıyor. Tüm uygulamalarda, Allison'ın müşterilerimiz için en verimli alternatif olduğunu deneyimledik. Allison şanzımanlar, traktörün dayanıklılık özelliklerini destekliyor ve arıza sürelerini azaltıyoruz."
Allison, TAF 690 S5 modellerine entegre edilmek üzere IRUM'a çok sayıda tam otomatik şanzıman teslim etti.

Editör: Akın Öcal