Stellantis’in ticari ve elektrikli araçlarda Avrupa liderliğiyle ilgili açıklama yapan  Stellantis Genişletilmiş Avrupa COO’su Uwe Hochgeschurtz, “2023 yılının ilk yarısında ortaya koyduğumuz çift haneli finansal sonuçlar ve güçlü ticari performansımız, çevreye saygılı ve herkes tarafından erişilebilir 0 emisyonlu mobilite yolunda emin adımlarla ilerlediğimizi kanıtlıyor” dedi.
2023 yılının ilk yarısında Avrupa Birliği pazarında satışlarını, 2022 yılının aynı dönemine kıyasla yüzde 5,3 artıran Stellantis, bu dönemde 1,44 milyon adet binek ve hafif ticari araç satışı gerçekleştirerek toplam pazar payını yüzde 19,1’e yükseltti. 

Hafif ticari araçta pay yüzde 30’u aştı
Yılın ilk yarısında 2022’nin aynı dönemine göre ticari araç satışlarını yüzde 5,3 artıran Stellantis, ulaştığı 292 bin 900 adetlik satışla yüzde 30’un üzerinde pazar payı elde ederek bu alandaki güçlü büyümesini devam ettirdi. 
Stellantis, Avrupa’da Fransa, İtalya, Polonya, Portekiz, İspanya ve Hollanda pazarlarının lideri olarak dikkat çekerken Fiat Ducato, İtalya’da en çok satılan van olarak öne çıktı. Peugeot Partner ise İspanya’nın hafif ticari araç pazarının satış lideri oldu. 

Ford Transit Yeni Teknolojilerle Güncellendi Ford Transit Yeni Teknolojilerle Güncellendi

Elektrikli ticari araçta da Avrupa lideri 
Stellantis, 2023 yılının ilk yarısından elektrikli hafif ticari segmentinde yüzde 46 pay ile pazarın en önemli oyuncusu oldu. Stellantis Avrupa’da ocak ve haziran ayında Fransa’da Peugeot ile ilk sırada yer alırken, İtalya’da birinci olan Opel, İspanya’da ilk sırada yer alan Citroën ve İngiltere’de birinci olan Vauxhall ile tamamen elektrikli hafif ticarilerde lider konumda yer alıyor. Stellantis, batarya elektrikli hafif ticari segmentinde de Avusturya, Benelüks, Portekiz ve Hollanda’da liderlik pozisyonunu korumaya devam ediyor. Ayrıca Polonya’da Opel Vivaro-e, en çok satılan tamamen elektrikli van konumunda bulunuyor. Bunlara ek olarak Stellantis, Portekiz’de de genel sıralamada lider olarak öne çıkıyor. Bu başarıda Peugeot’nun payı büyük dikkat çekiyor. Binek 202 ve 2008 modellerine ek olarak Peugeot Partner de bu ülkede hafif ticari pazarında ilk sırada yer alıyor.

Editör: Akın Öcal