Türk otomotiv endüstrisinin en başarılı modellerinden biri olarak küresel hafif ticari araç pazarında önemli bir yere sahip olan Doblo üretiminin, FCA (Fiat Chrysler Auto) PSA Grubu’nun 2021 yılında birleşmesiyle birlikte kurulan Stellantis’in İspanya’daki tesislerine gideceği açıklanmıştı.

Doblo giderken Bursa'ya yeni model gelecek 

1 Mart 2023 tarihinde gerçekleştirilen TOFAŞ ve Stellantis basın açıklamasıyla 2025 yılı başından itibaren üretime başlama hedefiyle 5 marka için planlanan orta boy hafif ticari araç hem de binek versiyonlarında “K0” modelinin üretimini Tofaş'a tahsis edileceği açıklanmıştı. Bu modelin üretim hazırlıklarının başlaması için Bursa’daki Doblo üretiminin Temmuz ayına kadar devam etmesi bekleniyordu ancak gelen bilgiler planlar biraz öne çekildiğini gösteriyor. Bursa’da üretiminin 20 Mayıs itibarıyla durduğunun gündeme gelmesiyle birlikte yeni Doblo ve modelin elektrikli versiyonunun Türkiye'ye ne zaman geleceği belli oldu. Tasarımında İtalyan izleri gözlenen Yeni Doblo'nun 10 Haziran 2023 tarihinde  Türkiye pazarına tanıtılacağı geçtiğimiz günlerde kesinleşti. 2022 yılında Avrupa pazarlarına sunulmaya başlanan yeni Doblo, Stellantis grubundaki diğer küçük van modelleriyle birlikte İspanya Vigo’daki fabrikada üretilmeye başlanmıştı. 
Fiat’ın ticari araçlarından Talento da 2022 yılında Stellantis platformuna çekilerek Scudo ismine geri dönülmüştü. 
Elektrikli Doblo ile tanıtılacak olan olan yeni Doblo'yl abirlikte ilk defa bu segmentteki bir hafif ticari araç da elektrikli olarak Türkiye pazarına girmiş olacak.

Pazarda özel bir yere sahip

Iveco Türkiye’den Çok Seçenekli Haziran Kampanyası Iveco Türkiye’den Çok Seçenekli Haziran Kampanyası

Hem Türkiye hem de dünya pazarlarında büyük başarı elde eden Fiat Doblo Avrupalı gazetecilerden oluşan jüri tarafından ilk olarak 2006 yılında Uluslararası Yılın Ticari Aracı Ödülü’nü almıştı. Yenilendiği 2011 yılında bir kez daha Uluslararası Yılın Ticari Aracı Ödülü’nü alan Fiat Doblo, defalarca Türkiye'de en çok satan hafif ticari araç modeli oldu. Yerli üretimin de verdiği büyük avantajla Doblo, yüksek taşıma kapasitesi, yüksek tavanlı seçeneğiyle sunduğu hacimli taşıma ve çift bağlantılı arka bağımsız süspansiyon gibi sınıfında özel bir yere sahip oldu. 
 

Editör: Akın Öcal