Doblo’dan Ducato’ya FIAT’ın Ticarileri Yenilendi Doblo’dan Ducato’ya FIAT’ın Ticarileri Yenilendi

Dünyanın en büyük otomotiv gruplarından Stellantis, otomotiv tedarik şirketi FORVIA grubundan Faurecia ve lastik ve mobilite şirketi Michelin ve arasında önemli biri anlaşma imzalandı. 
Stellantis, sıfır emisyonlu hidrojen mobilitesinde ticarileşmiş teknolojiler sunan Symbio'nun yüzde 33,3 hissesini satın almak üzere bağlayıcı bir anlaşma imzaladığını duyurdu.
Yapılan anlaşma sonucunda Stellantis, Faurecia ve Michelin, her biri yüzde 33,3 hisseyle Symbio hissedarları olarak ortaklıkta yer alacak.


Stellantis araçlarında Symbio teknolojisi
Grubun orta segmentte yer alan hafif ticari araçları olan Opel Vivaro, Peugeot Expert, Citroen Jumpy modellerini seri üretim ilk hidrojen yakıt hücre teknolojisiyle pazara sunan Stellantis, bu modellerinde Symbio yakıt hücresi teknolojilerini kullanıyordu. 
Stellantis CEO'su Carlos Tavares, Symbia ortaklığına dair yaptığı açıklamada şunları söyledi: "Symbio'da eşit hisseye sahip olmak, Fransa'daki yakıt hücreli van üretimimizi destekleyerek, hidrojenle çalışan araçlardaki liderlik konumumuzu güçlendirecek ve aynı zamanda büyüyen batarya elektrikli araç portföyümüzü mükemmel bir şekilde tamamlayacak. Dare Forward 2030 planımızı ileriye taşırken ve 2038'e kadar karbon net sıfır olma yolunda ilerlerken, küresel ısınmayla mücadele etmek için parmaklarımızın ucundaki her teknolojik aracı düşünüyoruz. Hidrojen yakıt hücreleri gereklidir ve Symbio, gelecek nesilleri koruma savaşında önemli bir oyuncu haline gelecektir.”
Symbio, 2023'ün ikinci yarısında üretime başlayacak olan Saint-Fons'taki son teknoloji giga fabrikasını kullanarak 2025 yılına kadar yılda 50.000 yakıt hücresi modülü üretmeyi planlıyor. Üretilen yakıt hücresi sayısının 2028 yılında 100,000 adede ulaşması hedefleniyor. 
Michelin CEO'su Florent Menegaux ise yaptığı açıklamada Stellantis'in Symbio sermayesine girişinin ortak iştirakleri için muazzam bir gelişme itici gücü olduğunu ifade etti. 
Yasal onayların alınması gereken hisse satış işlemlerinin 2023'ün üçüncü çeyreğinde tamamlanması bekleniyor.
 

Editör: Akın Öcal