Asya ve Amerika’da uzun zamandır yakıt hücreli ağır ticari araç geliştirme çalışmalarına devam eden Toyota, Avrupa’nın köklü otobüs şirketlerinden Hollandalı VDL Groep ile önemli bir anlaşmaya imza atıldığını açıkladı. 
İş birliği ile VDL AToyota’nın sıfır emisyonlu hidrojen teknolojisine sahip ağır ticari araçlarını avrupa’da kullanmaya başlayacak. Karayolu taşımacılığı sektöründe dekarbonizasyonu hızlandırmayı amaçlayan anlaşma, Toyota Avrupa’nın 2040’a kadar tamamen karbon nötr olma hedefine de önemli katkı sağlayacak.

Hidrojen sistemlerinin büyük hacimli depolama alanı ihtiyacına rağmen daha düşük kütle avantajıyla birlikte daha hafif olduğu için ağır ticari araçların daha fazla yük taşımasına imkan tanıması ve dizele benzer zamanlarla hızlı bir şekilde araca ikmalinin yapılması da taşımacılık için büyük avantaj sağlıyor.

1953 yılında kurulan ve özellikle Avrupa otobüs pazarında önemli bir yer edinen VDL Groep’un ilk yakıt hücreli ağır ticari aracı 2023 yaz aylarında yollara çıkacak ve üretim kademeli olarak artırılarak sonbahar aylarından itibaren Toyota Avrupa’nın lojistik rotalarında yerini alacak. 

WAT Mobilite Enerjisini Güneşten Alıyor WAT Mobilite Enerjisini Güneşten Alıyor

Hidrojen yakıt hücreli kamyonlar pek çok üretici tarafından Avrupa hidrojen ekosisteminin büyümesinde önemli bir role sahip olarak görülüyor. Hidrojenin otomotivde kullanımı, ülkelerin enerji bağımsızlığını desteklemesinin yanı sıra yeşil enerjiyle üretilmesi durumunda ekolojik enerji geçişini destekleyen en önemli teknoloji olarak görülüyor. 
İlk olarak yoğunlukla yakıt hücreli ağır ticari araçlar tarafından kullanılması beklenen hidrojen dolum istasyonları, diğer hidrojen araçlarını kapsayacak şekilde genişletilebilecek. Bu yeni proje, Toyota’nın hidrojen ekonomisine geçişi hızlandırmak amacıyla binek araçlar, hafif ticari araçlar, tekneler, trenler ve otobüsler de dahil olmak üzere çok sayıda partnerle hayata geçirdiği pek çok projeden biri olarak dikkat çekiyor.
 

Editör: Akın Öcal