Pek çok ağır ticari araç üreticisi tarafından geleceğin teknolojisi olarak işaret edilen hidrojen yakıt hücreli araçlarla ilgili yeni haberler gelmeye devam ediyor. Özellikle gelecekte uzun mesafe yük taşımacılığı için en uygun olarak görülen bu teknolojide henüz kullanım kısıtlı olsa da geliştirilen yeni araçlar hidrojen teknolojisini gerçek kullanıma hazırlıyor. 

2022 yılında ilk kez yakıt hücreli elektrikli kamyonlarını sergileyen Volvo Trucks, kapalı test alanlarından sonra ilk kez İsveç’te halka açık yollarda test edilmeye başlandı. Testler, özellikle zorlu hale getirilmesi için İsveç'in kuzeyindeki Kuzey Kutup Dairesi üzerinde, aşırı soğuk bir iklimde gerçekleştirildi. 

Yeni Sprinter ve Elektrikli Sprinter’ın Türkiye’ye Gelme Tarihi Belli Oldu Yeni Sprinter ve Elektrikli Sprinter’ın Türkiye’ye Gelme Tarihi Belli Oldu

Hidrojenle çalışan yakıt hücreli elektrikli kamyonların, elektrikli şarj altyapısı olmayan kırsal alanlarda, batarya elektrikli kamyon-çekicilerin seçenek olmadığı alanlarda daha uzun mesafeler için uygun olacağı kaydediliyor. 

Volvo Trucks, şu anda, seri üretimdeki 6 modelle, şehir içi ve şehirler arası yük taşımacılığına uygun, sektörün en geniş batarya elektrikli kamyon ürün yelpazesini sunuyor.


 
Geliştirilen hidrojen yakıt hücreli elektrikli kamyonlar, 2025 yılından sonraki dönemde satışa sunulacak. Taşımacılarla gerçek koşullarda yapılan testlerin, aracın satışa sunulmasından birkaç yıl önce başlaması planlanıyor. 

Volvo Group, ağır hizmet araçlarına özel yakıt hücresi sistemleri geliştirmek ve üretmek için Mercedes-Benz’in ait olduğu Daimler ile güçlerini birleştirmişti. 
 

Editör: Akın Öcal