Volkswagen Ticari Araçlar (VWCV), Hannover fabrikasında tamamen elektrikli ID. Buzz ve ID. Cargo üretimiyle birlikte yeni bir çağa hazırlanıyor. 2022 sonbaharında müşterilere ilk teslimatları yapmayı planlayan Volkswagen Ticari Araçlar’ın ana fabrikasında yıllık 130,000 araç üretimin gerçekleştirilmesi hedefleniyor.

VWCV Marka Yönetim Kurulu Üretim ve Lojistik’ten Sorumlu Üyesi Josef Baumert, "ID. Buzz’ın markanın ve Hannover'deki tesisin elektrifikasyonunda bir kilometre taşı olduğunu söyleyerek, “Sadece sekiz yıl içinde Avrupa'daki araçlarımızın yüzde 55'inden fazlası batarya elektrikli sürüşe sahip olacak. ID. Buzz'ın bu konuda stratejik bir rolü var” diyor.

Bu yıl VWCV toplamda yaklaşık 15.000 ID. Buzz üretmeyi planlıyor. Baumert, araç yelpazelerini geliştirirken Hannover fabrikasında 2023'ten sonra 130.000 adede kadar ID. Buzz ve ID. Buzz Cargo üreteceklerini de ifade etti.

Bu yılın Mayıs ayından bu yana VWCV, Hannover fabrikasında üç model üretti. Batarya elektrikli ID. Buzz, Plug in Hybrid yeni Multivan ve içten yanmalı motora sahip T6.1 (Transit) modelleri., Üretim yönteminin oldukça karmaşık olduğunu açıklayan Baumert, bu şekilde müşteri talebine esnek bir şekilde yanıt verebildiklerini söyleyerek, “Son iki yıldaki birçok fabrika değişikliğine rağmen, popüler T6.1'in üretimi kesintisiz olarak devam etti” dedi.

4.000 çalışan ID. Buzz üretimi için eğitildi

Hannover'den çıkan ilk tamamen elektrikli araç ve yeni dijital sistemlerin kullanılması, çalışanlar için geniş kapsamlı bir eğitimin sonucunda gerçekleşiyor. ID. Buzz üretimin başlatılması sürecinde fabrikada 4.000 çalışana yeni araçların üretimi için eğitim verildi. Baumert, “Çalışanlarımızı yüksek voltaj teknolojisi konusunda eğittik ve işe yeni başlayanları yeni görevlere uyarladık” diye ekledi.

Hidrojenli Taşımacılık Liderine Yakıt Hücreli Peuoget  Expert Filosu Hidrojenli Taşımacılık Liderine Yakıt Hücreli Peuoget  Expert Filosu

Volkswagen’in altı ana iş kolundan biri olan Volkswagen Group Components, MEB platrormundaki en büyük ve en yeni araçlar olan ID. Buzz ve ID. Buzz Cargo’nun tüm ön ve arka aksının montajından sorumlu olacak. Barsinghausen'de yapılan bu montajdan sonra Hannover'deki VWCV'ye teslim edilecekler. Gelecekte Volkswagen Group Components MEB batarya sistemini Hannover’da üreteceği de verilen bilgiler arasında yer alıyor.

Editör: Akın Öcal