Ford Ranger ve Volkswagen Amarok IPUA zaferlerinde 'hat-trick'lerini tamamlarken, bu kez ödül iki marka ve model arasında paylaşıldı. Bu durum, ödülün verilmeye başlandığı 2010 yılından bu yana ilk kez gerçekleşmiş oldu.

Törende markalara ödülü veren Uluslararası Pick-up Ödülü Jüri Başkanı Jarlath Sweeney, şunları söyledi: "Geçtiğimiz ay Yunanistan'da düzenlenen IPUA 2023 Grup Testlerinin ardından hem yeni Ranger hem de Amarok birlikte geliştirdikleri ve Güney Afrika'daki Ford fabrikasında üretilen iki modeli birbirinden ayırmak imkansızdı. Bir iş birliği projesi olmasına rağmen, her üretici müşterilerin de fark edeceği gibi kendine özgü stil ve sürüş özelliklerini korumayı başardı."
Bu yıl yedincisi düzenlenen IPUA'da altıncı nesil Ranger, 2013 ve 2020'de kazandığı unvanlara yenilerini eklerken, orijinal Amarok ilk nesliyle 2011'de ve  yenilenmiş versiyonuyla 2018'de ödülü kazanmıştı. 

Hem 2024 Uluslararası Yılın Ticari Aracı Ödülü ile ilgili açıklama yapan Ford Pro Avrupa Genel Müdürü Müdürü Hans Schep, "Ford Ranger'ın IPUA jürisi tarafından üçüncü kez ödüllendirilmesinden büyük mutluluk duyuyoruz, bu da son sekiz yıldır Avrupa'nın en sevilen pick-up'ı olarak süregelen çekiciliğinin bir kanıtıdır. Yeni Ford Ranger şimdiye kadarki en kapsamlı seri seçeneğine sahip ve müşterilere iş günlerine ve hafta sonlarına uygun yol içi rafinelik ve arazi kabiliyeti sunuyor” dedi. 

FIAT Titano İle 1 Tonluk Pick-Up Pazarına Geri Dönüyor  FIAT Titano İle 1 Tonluk Pick-Up Pazarına Geri Dönüyor 

Hem 2024 Uluslararası Yılın Ticari Aracı Ödülü hem de Uluslararası Pick-up Ödülü'nü Sweeney’den alan Ford Pro Küresel Ürün Programından Sorumlu Başkan Yardımcı Tim Slatter, ödülü almaktan duydukları memnuniyeti kaydetti. 

Volkswagen Ticari Araç, Satın Almadan Sorumlu Marka Yönetim Kurulu Üyesi Karl Bernqvist de etkinlikte yaptığı açıklamada ödülü almaktan duydukları memnuniyetini şöyle ifade etti: "Amarok hem yolda hem de yol dışında güvenilir performans sunan bir pick-up. Her iki durumda da jüriyi etkiledi. 2024/2025 Uluslararası Pick-up Ödülü, Amarok'un sadece 14 yıllık üretim sürecinde 'üçlemeyi' başardığı anlamına geliyor. Bu güven göstergesi Volkswagen Ticari Araç'taki tüm ekibi onurlandırmaktadır. Teşekkür ederiz.”

Editör: Akın Öcal