Türkiye’de satışta olmayan Hilux GR SPORT I modelinin geliştirilmiş modeli olan  Hilux GR SPORT II Avrupa’da 2024 yılının ikinci yarısında bayilerdeki yerini alacağı kaydedildi. 

Birçok kez Dakar Rallisi'ni kazanan mirası üzerine inşa edilen Hilux GR SPORT II, Toyota'nın 1968'de piyasaya çıktığından beri dayanıklılık ve güvenilirlik konusunda güçlü bir üne sahip olan öncü pick-up modelinin bayiden ulaşılabilecek en spor versiyonunu oluşturuyor. 

Atina’daki test sürüşlerinde Toyota Avrupa Kıdemli Ürün Yöneticisi Burak Serin’le karşılaşmak sürpriz oldu.

Çift kabinli Hilux GR SPORT II, 3500 kg çekme ve 1000 kg taşıma kapasitesine sahip. Genişleyen tekerlek iziyle daha gelişmiş yol tutuşu ve denge sunuyor.

Daha geniş tekerlek izi
GR SPORT II modeli, standart Toyota Hilux'a kıyasla önde 140 mm ve arkada 155 mm genişletilen tekerlekler arasındaki yanal mesafeye sahip. 
Daha geniş lastik sırtına ve azaltılmış yuvarlanma açısıyla araç dengesine sahip olan Hilux GR SPORT II hassas direksiyon tepkisi ve yol tutuş özelliklerindeki önemli iyileştirmeler sayesinde hem yolda hem de arazide şimdiye kadarki en iyi sürüşe sahip Hilux olarak değerlendiriliyor. 
Yol tutuşunun yanı sıra daha az titreşim gürültüsüyle birlikte özel olarak geliştirilen frenleriyle de daha güvenli hale getirilmiş.  

Daha güçlü motor
2020'de Hilux serisine eklenen 204 beygir gücü ile 500 Nm tork üreten güçlü 2,8 litrelik motorla donatılan ve altı ileri otomatik şanzımanla eşleştirilen Hilux GR SPORT II, kırmızı helezon yaylar ve renkli monotüp süspansiyon ve siyah çamurlukların yanı sıra önde siyah, arkada kırmızı renkleriyle dikkat çekiyor.
 
Kırmızı fren kaliperleriyle birlikte yeni 17 inç siyah alaşım jantlar, ağırlığı azaltılmış ve geniş jant alanıyla aerodinamik sürtünmeyi azaltırken, daha verimli bir sürüş imkanı sunuyor.

Tasarımda Gazoo Racing imzası
Hilux GR SPORT II, klasik Toyota isim logosuna sahip siyah G örgü ön ızgara, siyah yan basamak, siyah aynalar ve siyah kapı kolları gibi çeşitli premium dış tasarım detaylarına da sahip. Gümüş renkli koruyucu ön altlık, siyah arka tampon ve ayırt edici GR SPORT logoları da aracın dış tasarımında öne çıkıyor.


 
Hilux GR SPORT II kabin içinde ise siyah rengin ağırlığı hissedilirken motor spor vurgusu için kırmızı emniyet kemerleri dikkat çekiyor. F1 tarzı kulakçıklı kumandalar manuel vites seçimini ayarlarken alüminyum spor pedallar spor hislerini destekliyor.  

Gümüş dikişli siyah süet ve deri spor koltuklar, iç tasarımdaki kalite hissini arttırırken daha yüksek yanal kuvvetlere maruz kalma durumunda daha iyi bir kavrama sağlayarak kaymayı en aza indiriyor.

8 inçlik dokunmatik ekranla çalışan en yeni Toyota Smart Connect multimedya sistemiyle donatılan Hilux GR SPORT II kabininde kapı kaplaması ve gösterge panelindeki yeni hidrografik süslemenin yanı sıra bilgi ekranı ve göstergelerdeki GR detayları da araçtaki diğer yenilikler olarak dikkat çekiyor. 

FIAT Titano İle 1 Tonluk Pick-Up Pazarına Geri Dönüyor  FIAT Titano İle 1 Tonluk Pick-Up Pazarına Geri Dönüyor 

Geliştirilmiş offroad yeteneği
Önde 140 mm ve arkada 155 mm'lik artırılmış iz genişliğinin yaklaşma açısının 29 dereceden 30 dereceye çıkarılması ve yerden yüksekliğin 20 mm artırılmasıyla desteklenmesi aracın offroad yeteneklerinde önemli farklılıklar çıkıyor.
Hilux GR SPORT II, sürtünme verimliliğini optimize etmeyi ve tekerlek kemerindeki türbülansı azaltmayı amaçlayan işlevsel bir sis lambası çerçevesine sahip yepyeni bir tampon da dahil olmak üzere yeni hava perdesiyle daha  aerodinamik bir yapı sunuyor. 

Bu aerodinamik yapı arkada aero spor bar ve yük alanı kapağının kullanılmasıyla daha da optimize edilmiş. 
Hilux GR SPORT II’de çift borulu çözümün yerini alan tek borulu piston kullanılmış. Daha geniş piston alanı sayesinde zorlu koşullarda daha iyi sönümleme performansı ve daha hızlı tepki için  kullanılan sistem, aracın engebeli yüzeylerde daha emniyetle ilerlemesine yardımcı oluyor. 

Hilux GR SPORT II’de Yeni hafif 17 inç jantlar, yol tutuşunu ve genel dengeyi artırmak için arazi lastikleriyle donatılırken büyüyen jantlarla birlikte 16 inçten 17 inçe çıkan ön diskler ve önceki kampana frenin yerini alan arkadaki yeni 15 inçlik disk frenlerle daha emniyetli sürüşü destekliyor. 
 

Editör: Akın Öcal