Daha önce Fransa’ya özel bir ticari araç ve karoseri fuarı olarak tanınan ancak son 10 Avrupa’nın en büyük ticari araç fuarlarından birine dönüşen Solutrans Fuarı gerçekleştirildi. 

Fransa’nın Lyon kentinde 21-25 Kasım 2023 tarihleri arasında düzenlenen Solutrans Fuarı’nda dünyanın önemli ticari araç ve treyler üreticilerinin yanı sıra sistem tedarikçileri ve yan sanayi markaları da geniş katılım gösterdiler. 

Markanın tamamen yenilenen büyük van modeli Master’ın uluslararası lansmanını gerçekleştiren Renault, fuarda özellikle Kangoo ailesinin elektrikli ve içten yanmalı geniş ürün gamıyla büyük ilgi gördü. 

Fuarda yerini alan Ford Pro, çok yakında Avrupa’da ve Türkiye’de yolları çıkması beklenen Yeni Courier van modeliyle birlikte 2024 Yılın Ticari Aracı Ödülü’nü alan Ford Custom Van’ın elektrikli versiyonunu sergiledi. 

Stellantis ise geçtiğimiz haftalarda tanıtımı yapılan 420 km menzile sahip Ducato van modeliyle birlikte, ilk olarak Citreon markası altında pazara sunulan mikro mobilite aracını ve Peugeot markalı kargo bisikletlerini standında sergiledi. Stellantis geçtiğimiz haftalarda duyurduğu içten yanmalı araçları elektrikliye çevirme projesinin ilk örneği olan orta van segmentindeki Citroen modelini fuarda sergiledi. 

Çinli SAIC’e bağlı Maxus ise Avrupa pazarında satışını gerçekleştirdiği elektrikli pick-up modeli T90EV’nin yanı sıra Türkiye’de de satışa sunduğu elektrikli van modeli eDeliver 3 ve markanın büyük vanı Deliver 9 modelini Solutrans’ta sergiledi. 

Geçtiğimiz hafta yenilediği bütün ürün gamını Barcelona’da tanıtan Iveco, fuarda yeni Daily’den Eurocargo’ya ve markanın amiral gemisi S-WAY’i fuarda ilk defa halkla buluşturdu. 

Geçtiğimiz günlerde iş ortaklarıyla birlikte yerli ve Avrupalı basına yeni F-Line kamyon serisini tanıtan Ford Trucks, bu araçları, Solutrans’ta markanın en büyük pazarlarından birine dönüşen Fransa’da taşımacılara tanıtma fırsatı buldu.  

Lyon’da üretim yapan Renault Trucks da fuarın en çok ziyaretçi çeken stantlarından biri oldu. Elektrikli kamyon ve çekici modellerinin yanı sıra Renault Master ve Trafic modelleri de Renault Truck standında ziyaretçilerle buluştu. 

Elektrikli ve alternatif yakıtlı kamyon ve çekici modelleriyle Scania elektrikli ve biyogazlı modellerini sergiledi. Scania ayrıca yakıt ekonomisiyle öne çıkan Super çekici modelini de Fransız taşımacılara tanıtma fırsatı buldu.


 
Yine geçtiğimiz haftalarda elektrikli çekici modelini basına tanıtan MAN, ilk ağır hizmet tipi elektrikli çekici modeli MAN eTruck’ı ziyaretçilerle buluşturdu. MAN standında ayrıca markanın diğer kamyon modelleriyle birlikte farklı üstyapılara sahip TGE modelleri de sergilendi. 

Ares Logistics Filosu  50 Iveco S-WAY İle Büyüyor Ares Logistics Filosu  50 Iveco S-WAY İle Büyüyor

Fransa organizasyonuyla fuara katılan Mercedes-Benz ise başta yine geçtiğimiz aylarda ilk test sürüşleri gerçekleştirilen elektrikli uzun yol çekicisi eActros 600 ve yeni eCanter olmak üzere farklı kamyon modellerini ziyaretçilerle buluşturdu.


 
Ağır ticari araç üreticilerinden DAF Trucks da fuarda geniş ürün gamıyla yer aldı. DAF, Avrupa'nın ilk 12 tonluk elektrikli şehir içi dağıtım kamyonu XB Elektrik’i fuarda ilk kez sergiledi. DAF ayrıca bölgesel dağıtım için XD Elektrik modeli, inşaat uygulamaları için XFC modeli ve uzun yol taşımacılığı için XG+ modelini de sergiledi. 

Editör: Akın Öcal