TEMSA Genel Müdür Yardımcısı Hakan Koralp, toplantıda yaptığı konuşmada deprem sürecinde üretim ve satış yerine çalışanlarının ve ailelerine öncelik verdiklerini vurguladı. Daha sonrasında seçim gündemiyle geçen 2023 yılında tedarik sorunları, yüksek enflasyon, talep daralması gibi sorunların yıla damgasını vurduğunu kayudeden Koralp, kendilerinin de bu sorunlardan etkilendiklerini açıkladı.

Koralp, sözlerine şöyle devam etti: “Bir sanayi şirketi olarak zorlu bir dönemden geçtik ve geçiyoruz. Türkiye ticari araçta en büyük pazar ve üretim merkezlerinden bir tanesi. Türkiye’nin bu gücü her geçen gün artıyor. Biz de otobüs ve midibüste teknolojiye ayak uyduran, trendleri takip eden, müşterilerinin işletme maliyetlerini düşüren bir konumda olma sorumluluğumuz var ve bunun için çok çaba harcıyoruz.”

Türkiye’de Üretilen MAN ve NEOPLAN Otobüslere Dev Tanıtım Türkiye’de Üretilen MAN ve NEOPLAN Otobüslere Dev Tanıtım

Son 2 yılda ciddi bir büyüme performansı yakaladıklarının altını çizen Koralp, 2023 yılının ilk 5 ayında Türkiye’de 950 adet satış gerçekleştirdiklerini söyleyerek 2022 yılına göre 2023 yılının ilk 5 ayında yüzde 73’lük bir artış yaşadıklarını açıkladı.

Koralp sözlerine şöyle devam etti: “2022 yılının ilk 5 ayında 121 adet otobüs, 338 adet midibüs satışı gerçekleştirdik. Hafif kamyon ürünümüz Canter ile 2023 yılının ilk 5 ayında 493 adetlik bir satış gerçekleştirdik. Türkiye’de 40 yıllık bir geçmişi bulunan Canter’de 2022 yılında pazar payımız yüzde 9,6 idi ama şu anda yüzde 17’lik paya ulaştık.”

Elektrikli Canter üretimi yakında başlayacak

Elektrikli eCanter’ı  Türkiye’de üreterek ülke yollarına çıkarmanın çalışmalarına başladıklarını da sözlerine ekleyen Koralp, “Fuso’nun da verdiği öncelikle elektrikli Canter’i Türkiye’de üretmeye başlayacağız. Bununla ilgili anlaşmaları yaptık ve üretim hazırlıklarına başladık” dedi.

Elektrikli otobüs konusunda Aselsan tahrik sistemine sahip 20 adetlik elektrikli otobüsü Samsuna teslim ettiklerini belirten Koralp, “Elektrikli araç seferberliğimizle birlikte bu elektrikli otobüs teslimatının ardından araçlarımız Samsun sokaklarında aktif bir şekilde düşük işletme maliyetleriyle ve sıfır emsiyonlu  olarak çalışıyor” dedi.

İhracatta da güçlü talebin devam ettiğini kaydeden Koralp, 2023 yılı için siparişlerin dolduğunu söyledi.

Editör: Akın Öcal