CharIN Ekibi, elektrikli araçlar için kablosuz şarj çözümlerinin dünya çapında benimsenmesini ve standartlaştırılmasını teşvik ederek sorunsuz bir kablosuz şarj deneyimi sağlamayı amaçlıyor. Sektör uzmanlarının katılımına açık olan bu geliştirme ekibi, faaliyetlerine Eylül ayında başlayacak.

Siemens AG, WiTricity ve MAHLE öncülüğünde kurulan CharIN Geliştirme Ekibi, kablosuz şarj alanındaki boşlukları zamanında kapatarak kablosuz güç aktarma teknolojisinin gelişen elektrikli mobilite ekosistemine başarılı şekilde entegre edilmesini ve etkili şekilde kullanılmasını sağlamayı amaçladığı kaydediliyor. 

CharIN Ekibi, statik 11 kW şarj sistemine odaklanarak araçların şarj edilmesine yönelik kablosuz güç aktarımı (WPT) teknolojisindeki standartların uyumlaştırılması için aktif olarak çalışacak. Kesintisiz, verimli ve evrensel kablosuz şarj çözümleri için bir temel oluşturmayı hedefleyen ekip, kablosuz şarjın kullanılabileceği durumları belirleyerek bu teknolojinin çeşitli elektrikli araç platformlarına entegrasyonunda çok önemli bir rol oynayacak.
 
CharIN Ekibi’nin amaçları arasında birlikte çalışma prensiplerine yönelik titiz test prosedürleri ve sertifikasyon yönergelerini tanımlayarak, kablosuz şarj çözümlerinin güvenilir, verimli ve farklı platformlarla uyumlu olmasını sağlamak da bulunuyor. CharIN Ekibi, ayrıca, kablosuz güç aktarımıyla ilgili teknolojilerin bir arada çalışmasının sağlanmasına da odaklanacak ve elektrikli araç şarjının geleceği için uyumlu bir ekosistemin gelişimini teşvik edecek.

2024 Teknoloji Günü’nde ZF’ten Hibrit Şanzıman Sürprizi 2024 Teknoloji Günü’nde ZF’ten Hibrit Şanzıman Sürprizi

Konuyla ilgili bir açıklama yapan CharIN e.V. Yönetim Kurulu Başkanı Claas Bracklo, “Yeni CharIN Geliştime Ekibi’nin kurulmasıyla akıllı şarj alanında yeni bir dönemin önünü açıyoruz. Bilgiyi paylaşarak ve iş birliğini teşvik ederek kablosuz şarj çözümlerinin sorunsuz entegrasyonunu destekliyor ve dünya çapında elektrikli araçların geleceğine enerji katıyoruz” dedi. 

CharIN Ekibi’nin başındaki Thomas Wuerz (Siemens AG) ise “Bu geliştirme ekibini kablosuz şarj seçeneklerini son müşterilere kısa süre içinde sunabilmek amacıyla kurduk” şeklinde konuştu.
 

Editör: Akın Öcal