Avrupa ve Türkiye’nin de dahil olduğu bölgede ilk PHEV pick-up modelini Ranger ile Ford sunmaya hazırlanıyor.  İlk Ranger Plug-in Hybrid'in üretimi 2024'ün sonlarında başlayacak ve müşteri teslimatları 2025 yılının başlarında yapılacak. Yeni model, Ford'un orta büyüklükteki pick-up segmentindeki müşterilerine elektrikli modellere geçiş sürecinde alternatif güç aktarma sistemi seçeneği sunması açısından önemli bir unsur olacak.

Volkswagen Amarok’ta Kasım’a Özel Kredi Kampanyası Volkswagen Amarok’ta Kasım’a Özel Kredi Kampanyası

Ranger Plug-in Hybrid müşterileri ayrıca markanın ticari araçlardaki verimlilik modeli Ford Pro çözüm ekosisteminden de yararlanacak ve işletmelerinin gelişmesine yardımcı olmak için şarj, yazılım ve servis seçenekleriyle elektrikli araçlara geçişi basitleştirecek.

 

2,3 benzinli motor-45 km elektrikli menzil
Ranger Plug-in Hybrid, 2.3 litrelik Ford EcoBoost benzinli motoru bir elektrik motoru ve şarj edilebilir batarya sistemiyle birleştirerek diğer tüm Ranger'lardan daha fazla tork sunacak. Sadece elektrik modunda 45 kilometreden daha fazla menzil sunması hedeflenen Ranger PHEV, saf elektrikli sürüş özelliğiyle, şehir ve kasabalarda her geçen gün sayıları artan düşük emisyon bölgelerine sorunsuz bir şekilde seyahat etmelerine yardımcı olacak. 
Ranger Plug-In Hybrid'in maksimum frenli çekme kapasitesinin Ranger serisinin geri kalanıyla benzer şekilde 3.500 kg olması hedefleniyor.  

Kamp veya uzak çalışma sahasında güç kaynağı
Ranger Plug-in Hybrid aynı zamanda markanın elektrikli ticari araçlarında da yer alan Pro Power Onboard özelliğini de sunarak kullanıcılarının çalışma sahasında veya uzak bir kamp alanında yüksek elektrik  gücüne ihtiyaç duyan aletlerini ve cihazlarını hem yük alanına hem de kabine yerleştirilmiş prizlere takarak çalıştırmalarına da olanak tanıyacak. Bu mobil güç sayesinde ağır ve hacimli jeneratörlere gerek kalmadan yük alanında donanım ve ekipmanlar için daha fazla alan bırakılabileceği anlamına geliyor. 

Ranger PHEV 4x4  olarak sunulacak
Ranger Plug-In Hybrid ayrıca içten yanmalı Ranger'larda kullanılan dört tekerlekten çekişli arazi kabiliyeti, 5 seçilebilir sürüş modu ve gelişmiş sürücü güvenliği ve sürücü destek özellikleri ile donatıldığı da verilen bilgiler arasında yer alıyor. 

Editör: Akın Öcal