Otokar’ın 2022 yılında geri döndüğü küçük otobüs pazarındaki modeli 6.6 metre uzunluğundaki elektrikli otobüsü e-CENTRO, İsrail toplu taşımacılığında kullanılacak. Haritasız otonom sürüş teknolojisinin geliştiricisi olan Imagry şirketi, yakın zamanda İsrail'deki iki ayrı pilot programda devreye alınacak yapay zeka çözümü için araç platformu olarak e-Centro’yu tercih etti. 

Anadolu Isuzu Busworld’de Elektrikli Novo Volt’u Tanıttı Anadolu Isuzu Busworld’de Elektrikli Novo Volt’u Tanıttı

İlk otonom e-Centro bu ay İsrail'in en büyük tıp merkezinde hizmete başlayacak, ikincisi ise birkaç ay içinde Nahariya şehir içi taşımacılıkta hizmete alınacak. Her iki araç da İsrail’in önde gelen toplu taşıma firması Nateev Express tarafından kullanılacak. Bu iki pilot program sayesinde şehir halkı ilk defa otonom sürüşü bireysel olarak deneyimleme imkanı bulacaklar. 

Otokar’ın 2022 yılında pazara sunduğu e-Centro, bu projede yüksek menzili ve verimliliğiyle ön plana çıktı. Aracın geniş ve ferah iç hacmi; sabit, katlanır koltuklar ve tekerlekli sandalye alanı ile sınıfının en yüksek yolcu kapasitesine sahip olması tercih sebebi olduğu kaydediliyor. 

Imagry’nin geliştirdiği yazılım sayesinde mevcut sürüş koşullarına bağlı olarak karmaşık sürüş kararlarını anında vermek için gerçek zamanlı bir video akışını yakalayan ve tanıyan bir ağ ile en son teknolojiyi birleştiriyor. Bu sayede, haritasız bir çözüm sunuyor, yani sürüş önceden öğrenilmiş coğrafi alanlarla sınırlı kalmıyor. 

Editör: Akın Öcal