Scania, ağır ticari araç endüstrisinde ilk kez kullanılan güneş enerji panelleri ile çekicinin güç aktarım organları için gerekli enerjiyi güneşten sağlıyor.
 
Güneşten gelen enerjinin kullanımı, sürdürülebilir bir taşımacılık sistemine geçiş için önemli bir köşe taşı olarak taşımacılık sektöründeki emisyonları da önemli ölçüde azaltıyor. Test aracı, üretilen güneş enerjisini ve güneş panelleri aracılığıyla karbon emisyonlarının ne kadar azaltıldığını incelemeye yönelik bir araştırma projesi kapsamında kullanılıyor. Bu araştırma sebebi ile kamyonlar için yeni, verimli ve hafif güneş panelleri geliştirdi. Kamyonların enerji şebekeleriyle nasıl etkileşime girebileceği de inceleniyor. 

5.000 kilometrelik menzil güneşli ülkelerde katlanıyor
Test için kullanılan kamyonun 18 metrelik yarı-römorku tamamen güneş panelleriyle kaplanmış durumda. Güneş enerjisi, hibrit kamyona İsveç’te yılda 5 bin kilometreye kadar artan sürüş menzili sağlıyor. Araç, güneşlenme süresinin daha fazla olduğu İspanya gibi ülkelerde güneş enerjisi miktarını ve dolayısıyla sürüş menzilini İsveç değerlerine göre ikiye katlayabiliyor. 

CMA CGM Renault-Volvo Ortaklığına Katıldı CMA CGM Renault-Volvo Ortaklığına Katıldı

560 beygir gücündeki plug in hibrit test aracı ilk etapta Ernsts Express taşımacılık firması tarafından trafiğe açık yollarda çalıştırılarak test edilecek. 18 metrelik römork üzerinde 100 metrekarelik bir alan, maksimum verimliliği 13,2 kWp olan ince, hafif ve esnek güneş panelleriyle kaplı. İsveç’te çalıştırıldıklarında yılda 8.000 kWh enerji üretecekleri tahmin ediliyor. Pillerin toplam kapasitesi ise kamyonda 100 kWh ve römorkta 200 kWh olmak üzere 300 kWh.

Scania, Uppsala Üniversitesi, Eksjö Maskin & Truck, Midsummer, Ernsts Express ve Dalakraft'ın dahil olduğu iki yıllık bir araştırma iş birliğinin sonucu olarak, güneş paneli kaplı römorka sahip benzersiz bir hibrit kamyon halka açık yollarda test ediliyor. Güneş enerjisi, kamyonun kendi ürettiği enerji sayesinde işletme maliyetlerini ve yerel emisyonları önemli ölçüde azaltıyor.

Editör: Akın Öcal