Bosch duyurusunu yaptığı 800 volt teknolojisiyle elektrikli araç sürücülerinin dikkat ettiği en büyük 2 unsur olan verimli sürüş ve daha hızlı şarj işlemlerinde soru işaretlerine çözüm bulduğunu duyurdu. 

Bosch'un yeni teknolojisinin 800 voltluk versiyonu silisyum karbür yarı iletkenlere dayanıyor. Elektrikli motorun 800 voltluk varyantında Bosch’un güç yoğunluğunu artırarak modülün ağırlığını azalttığı ve daha kompakt bir tasarıma olanak sağladığı kaydediliyor. Açıklamada ismi verilmeyen premium bir Alman otomobil üreticisinin ilk kez bu güç aktarım sisteminin rotor ve stator gibi aktif parçalarını kullanmaya başladığına yer veriliyor. 

SiC teknolojisi ile yüzde 50 daha az ısı kaybı
Son yıllarda 400 voltluk çözümlerin endüstri standardı olarak yaygınlaşmıştı. Aynı akımla, iki kat voltajla, artık iki kat daha fazla güç iletilmesi mümkün hale geldi. Açıklamaya göre bu değişiklik daha ince kablolara olanak tanıyarak yerden, ağırlıktan ve bakırdan tasarruf sağlarken sonuç olarak, invertörün daha kompakt ve güçlü olmasını sağlıyor. 400 voltluk bir yerleşik ağ ile, yeterince güçlü olan şarj noktalarında maksimum şarj gücü 250 kilovat iken teorik olarak 800 volt ile bunun iki katının mümkün olduğu ifade ediliyor. 

Ultra saf silikonun kristal yapısına karbon atomlarının eklendiği SiC çiplere sahip olan invertörlerle yarı iletkenlerin elektrik iletkenliği artıyor. Açıklamada güç elektroniğinde ısı olarak yüzde 50 daha az enerji kaybedilmesinin sağlandığı ve SiC çiplerinin daha fazla enerji tasarrufu potansiyeli sunduğu kaydediliyor. 

Yüzde 35 daha fazla güç yoğunluğu
Bosch elektrik motorunun seri üretime geçen 800 voltluk varyantının etkisi bu güç aktarım sistemini kullanan aracın gücüne 830 Nm tork ve 460 kilowatt çıkış olarak ortaya çıkıyor.  I-pin çubuk sargısının kullanılması sayesinde motorun verimliliği, kompaktlığı ve üretimdeki otomasyon seviyesi daha da geliştirilebiliyor. Güç-ağırlık oranı açısından bu, kilogram başına 60 kilowatt ile yüzde 35 daha fazla güç yoğunluğu sağlıyor. Ayrıca, kilogram başına 105 Newton metrelik bir tork yoğunluğu sunuyor.

Continental’den Ticari Araç Lastiklerine Yakın Bakış Continental’den Ticari Araç Lastiklerine Yakın Bakış

Bu değerin Bosch motorun yüzde 98'e varan maksimum verimlilik elde ettiği anlamına geldiği ifade ediliyor. Yeni nesil elektrik motorunda yağ soğutma özelliğinin de bulunacağı açıklanırken bunun elektrik motorunda üretilen ısının daha iyi çekilmesini sağlayarak ve ticari araçlarda olduğu gibi uzun mesafelerde de sürekli olarak güçlü bir çalışma sağlayacağı belirtiliyor. 

Editör: Akın Öcal