Motor Yağı Markası Mobil 1  50 Yaşında Motor Yağı Markası Mobil 1  50 Yaşında

75 ülkeyi kapsayan “Türkiye-Afrika-Orta Doğu-Rusya-Orta Asya ve Kafkaslar” Bölgesi’nin merkez üssü konumunda yer alan Prometeon Türkiye, 1960 yılında Türkiye’de kurulan ilk lastik fabrikası olan Kocaeli fabrikasını da yönetiyor. Prometeon Türkiye, Kocaeli fabrikasında yüksek teknolojiye sahip premium lastiklerin yanı sıra standart ve ekonomik segmentte lastik üretimiyle aözellikle ağır ticari araç ve otobüs OEM ve yenileme pazarında önemli bir paya sahip.

Üretiminin yüzde 50’den fazlasını başta Avrupa olmak üzere 87 ülkeye ihraç eden Prometeon Türkiye Kocaeli fabrikası, üretim tesisi ve 150 kişilik ekipten oluşan Ar-Ge Merkezi ile hem grup içinde hem de Türkiye’de öne çıkıyor. 

Kocaeli fabrikası Ar-Ge Merkezi’nde gerçekleştirilen toplantıda konuşan Prometeon Türkiye, AFME, Rusya, CIS Bölgesi CEO’su Gökçe Şenocak, “Global lastik pazarı, ticari araç pazarının ve lojistik endüstrisinin büyümesinin de pozitif etkisiyle her yıl büyüyor. Global lastik pazarında Türkiye’nin de içinde bulunduğu MEA bölgesi yüzde 13 paya sahipken, Türkiye MEA pazarının yüzde 12’sini oluşturuyor. Prometeon Türkiye olarak biz içinde bulunduğumuz MEA bölgesindeki net satışların 53’ünü gerçekleştirerek ülke olarak başarılı bir performans ortaya koyuyoruz.” dedi.  

Türkiye lastik pazarı ve Prometeon Türkiye’nin liderliği hakkında da bilgi paylaşan Şenocak şunları kaydetti: “2017-2022 yılları arasında Türkiye yenileme pazarı yüzde 12 büyürken biz ise adette yüzde 33 büyüdük. Pazar payımızı ise aynı dönemde 4 puan artırdık. Halihazırda pazardaki her 4 lastikten biri, Prometeon tarafından üretiliyor. Diğer yandan premium ticari lastiklerimiz ile Türkiye’de 2020’den beri tek markada aralıksız pazar lideri konumunda yer alıyoruz.
 
Yılda 1.850.000 adet lastik üretimi
Şirketimiz büyürken istihdamımız ve ihracatımız da büyüyor. İstihdamımız 2017’den bu yana yüzde 15 artarak 2300 kişiye ulaştı. 2023 sonu itibariyle 1.850.000 adet üretim kapasitesine ulaşacak olan üretim tesisimiz Türkiye’deki en yüksek ticari lastik üretim kapasitesine sahip fabrika konumunda. Ciromuzu 5 yılda euro bazında 2.4 katına çıkardık ve ihracat ciromuzu da yine euro bazında 4 kat artırdık. Halihazırda 87 ülkeye ihracat gerçekleştiriyoruz. Yüksek teknoloji lastikleri üretme yetkinliğimizle ihracatımızın 2/3’ünü en premium pazar olan Avrupa’ya yapıyoruz."
  
Elektrikli araçlara lastik üretimi 
Şenocak, “Prometeon mühendisliği ile geliştirilen ve üretilen 02 Serisi lastiklerimiz Türkiye Ar-Ge Merkezi’nin ortak çalışmaları ve Türkiye fabrikamızda yapılan üretimle Mayıs 2022’de yollara çıktı. Diğer yandan yeni teknolojili elektrikli ve çevre dostu araçlar için otomotiv endüstrisine, yük taşıma kapasitesi yüksek, sürdürülebilir malzeme ve teknolojiler ile üretilen lastikler tasarlıyoruz. Gelecek 10 yılda, hidrojen ve elektrikli motorlar için orijinal ekipman üreticisi olan ağır vasıta ve şehir içi otobüs üreticileri ile ortak çalışmalar yürütüyoruz. Ciromuzun her yıl yüzde 3’ünü Ar-Ge faaliyetlerine ayırıyoruz." ifadelerini kullandı. 

2023’te yüzde 6 büyüme
Şenocak, 2023 yılını yüzde 6 büyüme ile kapatmayı hedeflediklerini belirterek, artan üretim kapasitesi ve Türkiye’de yaygın bayi organizasyonu ile pazar liderliğini daha da ileri taşıyacaklarını söyledi. 

“Prometeon Türkiye fabrikasında en yüksek teknoloji
Prometeon Türkiye’nin Grup içindeki önemli rolüne değinen ve yetkinliklerinden bahseden Prometeon Tyre Group CTO'su Alexandre Bregantim şunları söyledi: “Türkiye fabrikamız dünyadaki fabrikalarımız arasında en yüksek teknolojilere sahip fabrika olarak öne çıkıyor. İnovasyonumuzu hızlandıran, dünyadaki en gelişmiş Ar-Ge Merkezi’miz de Türkiye’de yer alıyor. Prometeon Tyre Group olarak geleceğimizi şekillendiren ve üzerinde en önemle durduğumuz konular inovasyon, dijital dönüşüm ve sürdürülebilirlik. Türkiye’deki güçlü ekibimizle bu konulara odaklanmayı sürdüreceğiz.”

Prometeon’un en büyük Ar-Ge merkezi Türkiye’de
Prometeon Türkiye’nin 63 yıllık tarihindeki kilometre taşlarını ve şirketin geldiği noktayı değerlendiren Prometeon Türkiye CTO’su-Fabrika Direktörü Bahadır Özer, “Dijital mobilite kapsamında lastik içi sensör uygulamalarını üretimimizin bir parçası haline getirmek üzere çalışırken RFID’yi özellikle 02 Serisi’nde tüm lastiklerde uygulamaya geçtik. Grubun dünya çapındaki en büyük Ar-Ge tesisi olan Türkiye Ar-Ge Merkezi’nde yaklaşık 150 çalışanı ile sürdürülebilirlik ve teknoloji odaklı 25’e yakın TÜBİTAK Projesi yürüttüklerini kaydeden Özer “2007’de kurulan ve 2015 yılında sektöründe Bakanlık lisansı alan ilk Ar-Ge Merkezi olan merkezimizi 2021 yılında yeniledik. 2023’te Ar-Ge Merkezimiz, Türk Akreditasyon Kurumu’ndan, indoor diye bilinen kapalı alan lastik testlerinin yapıldığı deney laboratuvarı olarak akredite edildi. Böylelikle Ar-Ge Merkezi’miz, Prometeon’un kendi lastik test laboratuvarından verdiği test sonuçlarının ulusal ve uluslararası resmi veya özel kuruluşlarca kabul edilmesinde güvenilirliği sağlayan önemli bir faktör olarak öne çıkıyor.” dedi. 

Orijinal ekipmanda 2 kat büyüme
Prometeon Türkiye’nin 2017’de yüzde 21 olan pazar payının yüzde 25’e ulaştığını söyleyen Prometeon Türkiye, MEA, Rusya, CIS Bölgesi Pazarlama Direktörü Faruk Uslu, “Tek markadaki pazar liderliğimizin önemli bir destekleyicisi, inşaat segmentinde yüzde 30 pay ile olan liderliğimizdir. Zorlu inşaat sahalarında Prometeon tarafından üretilen lastiklere güveniliyor. Ar-Ge Merkezi’mizin gücüyle hem yenileme pazarı için hem de orijinal ekipman pazarı için en yenilikçi lastikleri geliştiriyoruz. Ticari araç üreticileri ile yaptığımız iş birlikleri ile araç sektöründeki trendleri izliyor, ticari araç lastiklerinde trendleri yaratıyoruz. Prometeon Türkiye olarak ulusal ve yerel oyuncularla çalışıyoruz. Orijinal ekipman pazarına yaptığımız satışlar 2017-2022 yılları arasında adet bazında 2 kattan fazla büyüdü.” ifadelerini kullandı.

Yeni 02 serisiyle yakıt tasarrufuna önemli katkı
2025 sonu itibariyle tüm premium lastiklerin yerini 02 Serisi’nin alacağını belirten Uslu şunları kaydetti; “Yeni 02 Serisi yüzde 10 daha fazla kilometre performansı ve yüzde 20 daha fazla dayanıklılık vadederek verimlilik, tasarruf ve sürdürülebilirlik açılarından öne çıkıyor. Uluslararası taşımacılık lastiği olan H02 Profuel ürünümüz A sınıfı etiket değeri ile yüzde 1,4 daha düşük yakıt tüketimi sayesinde 150 araçlık bir filoda yılda 3 milyon TL’lik tasarruf imkanı sağlıyor. Bu ürünümüz aynı zamanda yılda 702 ton karbon emisyonunun azaltılmasına katkıda bulunuyor.” 

Uslu “Diğer yandan profesyonel lastik yönetimi çözüm ailemiz Pro Services ile filolara da operasyonel verimlilik ve sürdürülebilirlik alanında katkı sağlıyoruz. Dijital takip sisteminden yol yardımına, merkezi faturalandırma çözümlerinden lastik kaplamaya kadar pek çok alanda sunduğumuz Pro Services çözümlerimiz sayesinde filolar ve bireysel şoförlerin kendi ana işlerine odaklanmalarına imkan sağlıyor, lastikle ilgili tüm operasyonel süreçleri biz devralıyoruz. Pro Services çözümlerimizle de tasarruf sunmaya devam ediyoruz.” şeklinde konuştu.
 

Editör: Akın Öcal