ZF Aftermarket Türkiye’de İki Önemli Atama ZF Aftermarket Türkiye’de İki Önemli Atama

2023 yılının ilk çeyreğinde ağır ticari araçlar fren ve kontrol üniteleri üreticisi Haldex’ü bünyesine katarak ürün portföyünü zenginleştiren SAF-HOLLAND, 2023 yılının ilk yarısında güçlü sonuçlar açıkladı. Satışlarda yaşanan önemli artışın Haldex'in konsolidasyonu ve güçlü organik büyümeden kaynaklandığı kaydedildi. 

SAF-HOLLAND Amerika yüzde 61,5 artış ve 244 milyon Euro, APAC bölgesi yüzde 85,5 artış 69,6 milyon Euro ile ikinci çeyrekte 555,7 milyon Euro'ya ulaşan satışların yüzde 37,7 artmasına katkıda bulundu. Avrupa Orta Doğu Afrika (EMEA) bölgesi yüzde 12,6 büyüyerek 242 milyon Euro'ya ulaştı ve Haldex'in grup bünyesine katılmasından faydalandı.
 
Haldex satın alması ciroyu yükseltti
Türkiye’deki Düzce fabrikasında yaptığı üretimle treyler endüstrisinin önemli tedarikçileri arasında yer alan SAF-HOLLAND yılın ilk yarısında yüzde 34,0 büyüyerek 1 milyar 36,1 milyon Euro rekor satış seviyesine ulaştı. 21 Şubat 2023 tarihinden itibaren konsolidasyon kapsamına dahil olan Haldex AB, Grup satışlarına 176,4 milyon Euro katkı sağladı. Yılın ilk yarısında organik büyüme oranı yüzde 11,1 oldu.

SAF-HOLLAND SE Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO'su Alexander Geis, konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi: “SAF-HOLLAND, bu yıl satışlar açısından 2 milyar Avro sınırını aşma yolunda. Haldex'in satın alınması bu yolda bizi destekliyor. Aynı zamanda Amerika ve APAC gibi önemli bölgeler çok güzel organik büyüme oranları gösteriyor, bu da daha fazla bölgesel çeşitlilik elde etmemize yardımcı oluyor ve bizi daha da dirençli kılıyor." 

Beklendiği gibi, satışların müşteri segmentine göre dağılımı 2023'ün ilk yarısında satış sonrası iş kolu lehine değişti. Gelirdeki yüzde 43,6'lık artışın 301,5 milyon Avro'ya (önceki yıl 210,0 milyon Avro) ulaşması sonucunda, önceki yıl yüzde 27,2 olan Grup satışlarının satış sonrası iş kolu yüzde 29,1'e yükseldi. Satış sonrası satışların yaklaşık yarısını Haldex oluşturmasından dolayı, özellikle Haldex'in Grup bünyesine edilmesinin olumlu bir etkisi olduğu kaydedildi. SAF-HOLLAND içinde kamyon-çekiciler için orijinal ekipman işi de yüzde 44,7 oranında önemli ölçüde büyüdü ve özellikle ABD pazarındaki sürekli yüksek talepten yararlandı. Treyler endüstrisine yönelik orijinal ekipman işinde satışlar ise yüzde 27,4 artarken Grup satışlarındaki payı yüzde 57,3 olarak geçekleşti. 

Editör: Akın Öcal