İlk olarak 2011 yılında tanıtımını yaptığı Kangoo ZE ile Avrupa’da en çok satan hafif ticari araç markası olan Renault Group, biri kompakt diğer büyük van segmentindeki iki yeni elektrikli ticari araç modelini tanıttı.

2022 Uluslararası Yılın Ticari Aracı Ödülü’nü alan Renault Kangoo Van, E-TECH ismiyle kompakt segmentte yeni jenerasyona geçerken, markanın büyük vanı Master ise elektriklenen diğer model oldu.

İki modelin de tanıtımı 13-14 Haziran tarihlerinde Fransa’da Paris yakınlarındaki Chantilly bölgesinde gerçekleştirilirken, tanıtıma başta Renault Group Ticari Araçlardan Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Heinz-Jürgen Löw ve Hafif Ticari Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Başkan Yardımcısı Thierry Plantegenest olmak üzere Renault üst düzey yöneticileri katıldılar.

İlk jenerasyonu 1997 yılında yollara çıkan Renault Kangoo, hafif ticari araçların elektrikli döneme geçişinde en büyük role sahip model diyebiliriz. Bugüne kadar 70,000 adedi geçen satış rakamıyla Avrupa’da elektrikli van pazarının lideri olan Kangoo ZE ile büyük bir deneyim kazanan Renault, yeni nesille birlikte bu pozisyonunu daha güçlendirmeyi hedefliyor.

Kangoo E-TECH’in 245 Nm tork değeri ve 90 kW gücündeki elektrikli motoru 300 kilometre ile sınıfının en iyi menzilini sunuyor. Aracın zemin panelinin altına yerleştirilen 45 kwh lityum iyon batarya modülü sayesinde aracın kargo kapasitesi, normal aks uzunluğuna sahip (L1) versiyonunda 3,9 metreküpe kadar çıkarken 600 kg yük taşıma kapasitesi sunuyor. Kangoo E-TECH’in yakın zamanda piyasaya sunulacak olan uzun şasili versiyonunda (L2) ise içten yanmalı motorlu versiyonlarında sunulan değerlere göre değişmeyen 4,9 metreküp hacim ve 800 kilogram yük taşıma kapasitesi sunulacak. Bu rakamlarla kompakt sınıfta yer alan Kangoo E-TECH orta van segmentinin değerlerine de oldukça yaklaşmış oluyor.

8 yıl 160,000 kilometre garanti

22 kW şarjlı versiyonlarda bulunan batarya sıvı soğutma sistemi ve doğru sıcaklık bölgesinde kullanımı sağlayan elektrik direnci ile menzil özelliğini koruyan ve şarj süresini kısaltmayı sağlayan sistemlerin bulunduğu Kangoo E-TECH’te 8 yıl 160,000 kilometre garanti sunuluyor. Bu garanti sürecinde bataryaların nominal değerleri (SoH) yüzde 70'inin altına düşmesi durumunda ücretsiz olarak değiştirilebiliyor.

İklimlendirmede yeni teknoloji

10 yıldan daha fazla elektrikli ticari araç deneyimiyle Renault, her mevsimde en iyi menzili garanti etmek için New Kangoo Van E-Tech’te klima için bir ısı pompası kullanmaya başladı. Kışın ısıtma, yazın soğutma sağlayan sistemin tersine iklimlendirme prensibi ile çalıştığı ifade ediliyor. -15 ile +15°C arasında optimum performans sağlayan bu bağımsız sistem aracın bataryasından iklimlendirme için enerji kullanımının önüne geçerek menzil üzerinde 85 kilometreye varan bir olumlu etki oluşturuyor.

Bu özelliklerin yanı sıra Yeni Kangoo Van E-TECH, opsiyon olarak ısıtmalı koltuklar ve ısıtmalı direksiyonun yanı sıra ön camda da ısıtma sunuyor.

Üç farklı şarj imkanı

Yeni Sprinter ve Elektrikli Sprinter’ın Türkiye’ye Gelme Tarihi Belli Oldu Yeni Sprinter ve Elektrikli Sprinter’ın Türkiye’ye Gelme Tarihi Belli Oldu

Yeni Kangoo Van E-TECH Electric, aracın şarjı için üç seçenek sunuyor. Bunlarda ikisi standart olarak sunulan her tür ev tipi şarja uygun üç fazlı 11 kW şarj cihazı ve kamu şarj alanlarında hızlandırılmış şarj için 22 kW üç fazlı şarj cihazı. Ayrıca 22 kW şarj cihazında opsiyon olarak sunulan 80 kW DC hızlı şarj cihazı ise 30 dakikada 170 km menzil sağlayabiliyor.

Master E-TECH

1980 yılından beri 3 milyon adet satılan Renault Master’ın 2019 yılında makyajlı versiyonu tanıtılmıştı. Bu tasarım üzerinde elektriklenen model özellikle dış tasarımındaki güçlü çizgilerle Avrupa çapında başarılı satış grafiği çiziyor. İç tasarımda da en iyi mobil ofis detaylarına sahip olan Renault Master’la aynı özellikle sürücü destek sistemleriyle sunulan Master E-TECH, 15 farklı versiyonda pek çok faaliyet alanına uygun modelle satışa sunulacak.

Sınıfının en büyük batarya modülüne ve en uzun menziline sahip olmamasına rağmen, 1,9 tona kadar çıkabilecek taşıma kapasitesi ve üstyapılı modelleriyle 22 metreküpe varan yükleme hacmiyle dikkat çeken Master E-TECH, 52 KWH bataryasıyla 225 Nm tork değeri ve 200 kilometre menzil sunuyor.

7 kW’lık duvar şarj ünitesiyle (Wallbox) 5 saatte evden normal prizle (3,7 kW) 10 saatte dolumu yapılabilen Master E-TECH’in menzilinin müşteri profilindeki pek çok faaliyet için yeterli olduğu verilen bilgiler arasında yer alıyor.

Editör: Akın Öcal