Tedarik zincirinde büyük aksamaların yaşandığı inişli çıkışlı seyreden Avrupa pazarında Renault Trucks, 16 ton üzeri segmentinde 0,6 puan artışla yüzde 9,4'lük pazar payı elde ederek konumunu güçlendirdi. Elektrikli mobilite alanında ise Renault Trucks, elektrikli orta ve ağır segment araçlarda yüzde 24,2'lik pazar payıyla Avrupa'daki varlığını güçlendirdi. Renault Trucks, Fransa’da 16 ton üzeri segmentte yüzde 29,4 ve elektrikli orta/ağır segment araçlarda yüzde 75 pazar payı ile liderliğini devam ettirdi. 
Renault Trucks'ın 2022'de yüzde 15 artışla toplam 58.967 adede ulaşan satışlarının 52,160 adedi Avrupa’da, 6,807 adedi diğer pazarlardan geldi. Tonaja göre ise Renault Trucks, 39,318 adet ağır ve orta segment kamyon satarken 19,649 adet hafif ticari  araç satışı gerçekleştirdi. 

Avrupa ülkelerinde artan pazar payı

Avrupa'da (EU28), 16 ton üzeri segmentinde Renault Trucks,19 ülkede 0,6 puan artışla yüzde 9,4'lük toplam pazar payı sağladı. 6-16 ton pazarında ise payını 0,3 puan kaybederek yüzde 7'de tamamladı. 

Renault Trucks'ın orta ve ağır hizmet segmentinde performansı, birçok Avrupa ülkesinde belirgin bir artış gösterdi. 

Elektrikli mobiliteye geçiş hız kazandı

2022, Renault Trucks için karbonsuzlaşma yolculuğunda önemli bir köşe taşı oldu. Lyon’da Kleuster kargo bisikletleri için bir montaj hattının açılmasıyla, daha faal ve etkili son kilometre dağıtımına olanak sağlandı. Blainville-sur-Orne'deki fabrikasında 1.000 aracı aşan orta hizmet tipi elektrikli kamyonların üretimiyle Renault Trucks, elektrikli mobilitede kilit bir oyuncu haline geldi. 

Bunun kanıtı olarak, 2022'de Avrupa'da Renault Trucks, 379 adet Renault Trucks E-Tech D ve D Wide kamyon satışıyla elektrikli orta ve ağır hizmet ticari araçlarda yüzde 24,2 pazar payı elde etti. Renault Trucks, aynı alanda Fransa'da yüzde 75'lik pazar payıyla elektrikli mobilitenin lideri olmaya devam ediyor.

Ayrıca 2022 yılında 268 adet Renault Trucks E-Tech Master elektrikli hafif ticari aracın da satışı gerçekleştirildi. Renault Trucks müşterilerinin elektrikli kamyonları, şimdiden toplam 4 milyon km yol kat ederek 3.200 ton CO2 tasarrufu sağladı.  

Renault Trucks'ın 2022'de 1.700'den fazla elektrikli araç siparişi kaydetmesiyle bu trendin 2023'te devam etmesi bekleniyor. 2023'ün sonunda Renault Trucks, Fransa'daki Bourg-en-Bresse fabrikasında bölgesel dağıtım için Renault Trucks E-Tech T ve kentsel inşaat uygulamaları için Renault Trucks E-Tech C olmak üzere elektrikli ağır hizmet kamyonlarının üretimine de başlayacak.

Kenworth Verimlilik Teknolojilerini SuperTruck’ta Kullandı Kenworth Verimlilik Teknolojilerini SuperTruck’ta Kullandı

2023'te Renault Trucks'ın tam elektrikli ağır hizmet serisinin sunulması, karayolu yük taşımacılığının dekarbonizasyonu doğrultusunda üretici tarafından atılmış büyük bir adıma işaret ediyor. Renault Trucks, 650 kg kargo bisikletlerinden 44 tonluk elektrikli çekicilere ve inşaat kamyonlarına kadar tüm uygulamalar için elektrikli mobilite sunan tek üretici oluyor. Renault Trucks, 2030 yılına kadar satışlarının yüzde 50'sini tamamen elektrikli araçlardan oluşturma hedefini sürdürüyor.

Renault Trucks Türkiye’den rekor
 
Renault Trucks'ın Uluslararası Bölgesi (Avrupa dışı ülkeler) 2021'e kıyasla yüzde 24 artarak 6.807 araçla istikrarlı bir şekilde büyümeye devam etti. Türkiye’de ağır ticari araçlar pazarının gerçek hacmine dönmeye başladığı 2022 yılında Renault Trucks, pazarın üstünde bir büyüme ile hedeflerini gerçekleştirdi. Renault Trucks, Türkiye ağır ticari araçlar sektöründe son beş yılda satış hacmini en hızlı arttıran marka olarak 2022’yi ithal kamyon ve çekici segmentinde liderlikle tamamladı. 16 ton ticari araçlar alanında, yüzde 7.1’lik pazar payı ile ithal markalar arasında birinci oldu. Çekici segmentinde de aynı başarıyı tekrar ettirdi ve yüzde 8.6 pazar payı ile yine ithal markalar arasında lider konuma geldi. Adet olarak ise 6 ton, çekici ve 16 ton pazarlarında satışları ortalama yüzde 35 artırarak her segmentte pazarın büyüme hızından daha fazla gelişim gösterdi.

Orijinal yedek parça kullanımını da arttıran Renault Trucks, Türkiye'de bakım anlaşmalarının sayısını iki katına çıkardı ve 2022'de satışı gerçekleştirilen araçların yarısından fazlası Optifleet ile bağlantılı hizmet vermeye başladı.
Bu gelişmeler doğrultusunda Türkiye'deki büyümesini desteklemek için Renault Trucks'a yeni bayi ve iş ortakları katıldı.

Yollara yenilenerek dönen kamyonlar
Renault Trucks, döngüsel bir ekonomik modelin benimsenmesini, taşımacılık sektörünün debarbonize edilmesindeki temel taşlardan biri olarak görüyor. Renault Trucks, kullanılmış bir kamyon veya parçasının ömrünü uzatarak doğal kaynaklar üzerindeki etkiyi yüzde 80'e kadar azaltıyor. Bu, yeniden üretme, başka bir amaçla kullanılmak üzere değiştirme ve geri dönüşüm olmak üzere üç ilkeye dayanan bir model oluyor. 

2022 yılında Renault Trucks, müşterilerinin filolarındaki 345 aracı Saint-Priest'teki İkinci El Kamyon Fabrikası’nda yenileyerek ömrünü uzattı. Yenilenmiş araçlardan oluşan ilk filo 2023'ün ortalarında teslim edilecek ve Renault Trucks'ın bu çalışmalarını değerlendirmesini sağlayacak.

Renault Trucks ayrıca Bourg-en-Bresse'deki İkinci El Kamyon Fabrikası’nda yeni kullanımlar için dönüştürülen 132 adet ikinci el kamyona yeni bir kullanım ömrü verdi. Beklenilenin altında olan bu araç sayısı, stok seviyelerinin düşük olması (1.001 adet) ve taşıma profesyonellerinin kamyonlarını daha uzun süre ellerinde tutması nedeniyle araçlar bulunamamasından kaynaklandı. 

Karbon nötrlüğe ulaşmada hedef 2040

Renault Trucks, yüzyılın sonuna kadar küresel sıcaklıktaki artışı 1,5°C'nin altında tutmayı desteklemek üzere faaliyetlerinde dekarbonizasyon sürecini hızlandırmayı taahhüt etti. Renault Trucks’ın bilimsel verilere dayanan hedefleri, Bilime Dayalı Hedef girişiminin (SBTi) bir parçası oluyor. 

Renault Trucks, 2040'tan itibaren sadece yüzde 100 fosil içermeyen kamyon ve çekici satışı yapmayı planlıyor.  

 
 

Editör: Akın Öcal