Renault markası, Renaulution planı kapsamında 2027 yılına kadar C ve D segmentlerinden 5 araç dahil olmak üzere Avrupa dışında sekiz yeni modelin lansmanı için 3 milyar Euro yatırım yapacak.

Dört farklı bölge için geçerli olacak esnek ve çok enerjili yeni Renault Grubu modüler platformunda araçlar Türkiye de dahil olmak üzere Latin Amerika, Kuzey Afrika ve Hindistan bölgelerini kapsayacak. Geely ile ortaklaşa Güney Kore merkezli bir Kompakt Modüler Mimari (CMA) platformu D ve E segmentlerine adanacak. 

Renault’nun yeni platformu Türkiye’yi de kapsıyor
2022 yılında 634.124 adede ulaşan uluslararası satışlarının yüzde 43'ü ile dünyanın en çok satan Fransız otomotiv markası olan Renault, Avrupa dışında modellerini çeşitlendiriyor. Geçen yıl ilk on pazarından beşi Brezilya, Türkiye, Hindistan, Güney Kore ve Kolombiya olarak Avrupa dışında olan Renault, 1950'lerden itibaren otomobillerini yerel olarak üretmeye başladı. 

Daha da rekabetçi olmak ve küresel bölgeler arasında sinerjiyi en üst düzeye çıkarmak için Renault, uluslararası bir kapsama sahip yeni bir Renault Grubu modüler platformu sayesinde teklifini uyarlayacak. Bu platform dört endüstriyel bölgede bir araya getirilecek: Latin Amerika, Türkiye, Fas ve Hindistan. Platform, geniş bir çeşitliliğe olanak tanıyan ayarlanabilir ve esnek bir mimari içeriyo.

Renault, uluslararası bir kapsama sahip yeni bir Renault Grubu modüler platformu sayesinde Latin Amerika, Türkiye, Fas ve Hindistan olmak üzere dört endüstriyel bölgede bölgesel ihtiyaçlara göre araç üretecek. 
4 ila 5 metre arasındaki araç uzunluklarına ve 2,6 ila 3 metre arasında 4 seçenekli aks aralığı sunan araçlar için uygun olan yeni platform, içten yanmalı, esnek yakıt (E100), LPG, hafif hibrit, gelişmiş (48V) ve tam hibrit, önden ve dört tekerlekten çekişli modellerde kullanılacak. 

Isuzu D-MAX Pick-Up Elektrikleniyor Isuzu D-MAX Pick-Up Elektrikleniyor

Bu platformun çok yönlülüğüne dikkat çekmek için Renault yeni tanıttığı B segmenti kompakt SUV modeli Kardian ve yeni E-Tech hibrit dört tekerlekten çekişli teknolojisiyle güçlendirilmiş bir pick-up olan Niagara Concept'e işaret ediyor. Platformun, mevcut düzenlemelerin yanı sıra gelecekteki düzenlemelerle de uyumlu olan en yeni nesil elektrikli ve elektronik mimarilerden yararlanacağı da vurgulanıyor.

Hibrit ve 4 tekerlekten çekiş 
Renault Grubu ultra esnek platformu üzerinde yükselen Niagara Concept, E-Tech Hybrid tahrik ve dört tekerlekten çekiş teknolojisine sahip.  Açıklamaya göre bu yeni çift teknik ayarlama teknolojisi sayesinde aracın önünde hafif hibrit gelişmiş (48V) güç ünitesi ve arkada ek bir elektrik motoru bulunuyor ve Niagara Concept, optimize edilmiş 4x4 arazi performansı sunacak. 

Editör: Akın Öcal