Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği’nin (OİB) düzenlediği İhracatın Şampiyonları Ödül Töreni’nde, otomotivde 2022 yılının en çok ihracat gerçekleştiren firmaları ödüllendirildi. 75 ülkeyi kapsayan “Türkiye, Afrika, Orta Doğu, Rusya, Orta Asya ve Kafkaslar” Bölgesi’nin merkez üssü konumunda yer alan Prometeon Türkiye, otomotiv sanayisinde 2022’de en fazla ihracat gerçekleştiren firmalar arasında yer alarak Altın İhracatçı Ödülü’ne layık görüldü. 

H.I.G Capital Spheros’u Valeo’dan Satın Aldı H.I.G Capital Spheros’u Valeo’dan Satın Aldı

Ürettiği lastikleri 87 ülkeye ihraç eden Prometeon Türkiye’nin MEA, Rusya, CIS Bölgesi Pazarlama Direktörü Faruk Uslu, ödülü OİB Yönetim Kurulu Başkanı Baran Çelik’ten aldı

Türkiye’deki en yüksek üretim kapasitesine sahip endüstriyel ve ticari lastik üreticisi konumunda yer alan Prometeon Türkiye’nin Türkiye’nin ilk lastik fabrikası olarak 1960 yılında Kocaeli’de kurulan fabrikasını yöneten şirket, üretiminin yüzde 50’den fazlasını başta Avrupa olmak üzere 87 ülkeye ihraç ediyor.  

Prometeon, 2007’de kurulan ve 2015 yılında sektöründe Bakanlık lisansı alan ilk Ar-Ge Merkezi unvanına sahip merkezinde yakıt tüketimini ve karbon salımını azaltan lastikler üzerinde çalışmalar yürütüyor. 

Editör: Akın Öcal