Yeni Peugeot Expert ve elektrikli yenilenen tasarımı, artan menzili, yeni nesil bağlantı özellikleri ve daha gelişmiş sürüş yardımcılarıyla 2024 yılına yenilenerek giriyor. 

Yeni Peugeot E-Expert artık 350 km’ye (karma WLTP normu sertifika aşamasında) kadar menzil sunuyor. Araç zeminine gizlenen batarya, yükleme kapasitesini veya hacmi etkilemiyor. Böylece araç, kendisini bu kadar başarılı kılan kapasite ve çok yönlülüğünü koruyor. Yeni E-Expert, 6,6 metreküpe kadar kullanılabilir hacme, 1.263 kg taşıma kapasitesine ve 1.000 kg çekme kapasitesine sahip. Ayrıca yeni E-Expert, kaldırımlar arasındaki 12,4 metrelik dönüş çapı (standart versiyon) ile şehir merkezlerinde manevra kabiliyeti ve pratiklik sunuyor. Ayrıca 1,90 metrelik yüksekliği sayesinde kapalı otoparklara da rahatlıkla girebiliyor. 

Yeni Expert tasarımı
Yeni Expert ön cephesinin merkezinde, markanın yeni logosunu taşıyan yeni ön ızgara tasarımı, markanın ışık imzasını taşıyan yeni Full LED farlar, koruma ve aerodinami için optimize edilen yeni tampon ile PEUGEOT ürün gamının yeni görünümünü yansıtıyor. Jantlar yeni bir renge sahip ve ortasında yeni PEUGEOT logosunu taşıyor. Yeni E-Expert, Artense Gri, Titanyum Gri, Kaolin Beyaz ve Parlak Siyah olmak üzere 4 farklı renk seçeneğiyle üretiliyor. 

Yeni Peugeot Expert sürüş pozisyonu daha fazla konfor, ergonomi ve pratiklik için yeniden tasarlandı. Ön konsol ve direksiyon da yeniden tasarlanarak modernleştirildi. Dijital gösterge paneli ve isteğe bağlı geniş merkezi 10 inçlik dokunmatik ekran, keyifli ve verimli bir arayüzü sağlıyor. Özellikle ön konsolun üst kısmında ve orta konsolda daha fazla ve daha büyük saklama alanları bulunuyor. Ön konsolun uçlarındaki bardak tutucuların tasarımı, akıllı telefonu dik bir şekilde koyma olanağı da sağlıyor. 

Bağlantı ve Sürüş Destek Sistemleri

Tüm yeni Peugeot Expert versiyonlarında standart olarak sunulan tamamen dijital 10 inçlik renkli gösterge paneli, önemli bilgileri optimize edilmiş ve kişiselleştirilebilir bir şekilde gösteriyor. Yeni Peugeot E-Expert, standart olarak büyük merkezi 10 inçlik HD dokunmatik ekranla donatılıyor. Bu ekrandan ses sistemi ve 3D bağlantılı TOM TOM navigasyon kontrol edilebiliyor. Bir diğer konfor özelliği ise temel işlevleri doğal dilde kontrol etme olanağı sağlayan “OK PEUGEOT” sesli asistanı oluyor. Kablosuz Apple CarPlay ve Android Auto bağlantısı, akıllı telefon içeriğinin, kablo bağlantısı olmadan orta ekrana aktarılmasını mümkün kılıyor. Orta konsolda kablosuz şarj sistemi yer alıyor ve elinde telefonla gün içerisinde birçok kez aracına binip-inen profesyoneller için pratik bir çözüm sağlıyor. 

Dinamik Çevre Görüş Sistemi
Aracın çevresini canlı ve net bir şekilde gösteren sistem, biri arka kapıların üstünde, diğeri ise yolcu tarafındaki yan aynanın altında olmak üzere iki kamerayla donatılıyor. Bu benzersiz özellik, Dinamik Çevre Görüş Sistemi’nin aracın arkası dışında, normalde ayna ile mümkün olmayan geniş bir açıyla, yolcu tarafının da dijital bir görüntüsünü sağlıyor. 

Sürücü Yorgunluk Uyarısı, Hız Sınırlayıcı, Şerit Takip Sistemi, Yaya ve Bisikletli Algılama İşlevi ile Otomatik Acil Durum Güvenlik Freni, Adaptif Hız Sabitleme (Dur&Kalk Fonksiyonlu), Çekiş Kontrolü ile birlikte Eğim İniş Kontrolü sunuluyor. Ayrıca 2. seviye sürüş destek sistemiyle Yarı Otonom sürüş devreye giriyor. Bu sistem, Adaptif Hız Sabitleme (Dur&Kalk Fonksiyonlu) ve Şerit Konumlandırma Sistemi’nin birleşiminden oluşuyor. 

Peugeot E-Expert menzili 350 km’ye çıkıyor

Yeni Peugeot E-Expert’in tamamen elektrikli motor seçeneği, 100 kW (136 HP) maksimum güç ve 270 Nm maksimum tork üretiyor. Bu değerler, ilk hareket anından itibaren yüksek çekiş gücü ve 130 km/s maksimum hıza kadar üstün bir performans sağlıyor. Maksimum menzil için “Eco”, güç gereksiniminde maksimum performans için “Power” ve “Normal” olmak üzere üç farklı sürüş modu bulunuyor. Peugeot, yeni E-Expert’te iki farklı batarya sunuyor. E-Expert, 50 kWsa batarya ile 224 km’ye kadar menzil (birleşik WLTP normu onay aşamasında) sunuyor. Ayrıca günlük şehir içi kullanım kısıtlamalarına uyarlanmış olup “Standart” ve “Uzun” versiyon olarak üretiliyor. 75 kWsa bataryalı E-Expert artık 350 km’ye kadar menzil (birleşik WLTP normu onay aşamasında) sağlıyor. Model,  menzili optimize etmek üzere yeni direksiyonun arkasında bulunan kulakçıklar üzerinden üç farklı seviyede ayarlanabilen rejeneratif fren sistemi ile de donatılıyor. 

CMA CGM Renault-Volvo Ortaklığına Katıldı CMA CGM Renault-Volvo Ortaklığına Katıldı

7,4 kW entegre şarj cihazı ve isteğe bağlı 11 kW üç fazlı şarj cihazıyla E-EXPERT, mevcut altyapı ne olursa olsun verimli bir şarj sağlıyor. Ayrıca 100 kW DC hızlı şarj özelliğine de sahip. Tahmini şarj süreleri şu şekilde gerçekleştirilebiliyor:
100 kW halka açık şarj noktasında 50 kWsa batarya için 38 dakika ve 75 kWsa batarya için 45 dakika (%0’dan %80’e şarj).
11 kW Wallbox ile 11 kW entegre şarj cihazıyla tam şarj 50 kWsa batarya için 4 saat 50 dakika ve 75 kWsa batarya için 7 saat 30 dakika.
7,4 kW bir Wallbox ile 7,4 kW entegre şarj cihazıyla tam şarj 50 kWsa batarya için 6 saat 40 dakika ve 75 kWsa batarya için 11 saat 20 dakika. 

Peugeot E-Expert’in hidrojen versiyonu da var
Yeni Peugeot E-Expert; sStandart 4,98 m veya Uzun 5,33 m van; Standart veya Uzun 5 veya 6 koltuklu büyük kabin; Standart kabinli zemin ve Standart veya Uzun 9 koltuklu Combispace versiyonlarıyla üretiliyor. Yeni E-Expert’in, “Orta güçte şarj edilebilen hidrojen yakıt hücreli elektromotor” prensibi ile geliştirilen “Hidrojen” versiyonu geliştirilerek 460 km’ye kadar menzile sahip olacak (birleşik WLTP normu sertifika aşamasında). Bu çözüm, hidrojen, batarya ve elektrikli güç-aktarma sisteminin avantajlarını birleştiriyor.

Editör: Akın Öcal