Peugeot hafif ticari araç serisinin temelini oluşturan Partner, Expert ve Boxer ve bu modellerin elektrikli versiyonlar yenilenerek tanıtıldı. Stellantis’in ticari araçlardaki hamlesindeki en önemli markalardan biri olan Peugeot, 2025 yılında ürün gamındaki her modelin elektrikli versiyonunu sunmayı ve 2030 yılına kadar Avrupa’da tamamen elektrikli bir marka olmayı hedefliyor.. Peugeot tamamen elektrikli hafif ticari araç serisinde, Avrupa’da, 8 yıl ve 200.000 km’ye kadar kapsamlı bakım ve servis sözleşmeleri de sunuyor.

Peugeot E-Partner dış tasarım

PEUGEOT E-PARTNER, güncellenen tasarımı, verimliliği artırılan 0 emisyonlu sürüş menzili ve ısı pompasıyla dikkat çekiyor., 2025 yılına kadar Avrupa van segmentinin üçte birini oluşturması beklenen tamamen elektrikli van pazarında önemli bir oyuncu olması hedeflenen Peugeot E-Partner 330 km’ye (birleşik WLTP normu için sertifika aşamasında) kadar menzile sahip. Bataryanın araç zeminindeki konumuyla iç mekânda dizel versiyonuna göre taviz vermeden 4,4 metreküp olup kullanılabilir hacim ve  780 kg taşıma kapasitesi ile 750 kg çekme kapasitesi sunan E-Partner,yeni marka logosunu taşıyan yeni ön ızgara ve modernize edilen tampon tasarımıyla dikkat çekiyor. 

İçten yanmalı modellerde aynı yenilikler yapıldı
Standard Van 4,40 m, standart yolcu kabini (3 koltuğa kadar) veya Uzun Van 4,75 m, standart veya genişletilmiş yolcu kabini (5 koltuğa kadar) iki gövde tipi ve farklı koltuk seçenekleriyle üretilen Peugeot E-Partner’in yanı sıra modelin içten yanmalı motora sahip modelleri de aynı tasarım, donanım, özellik ve gövde tipleri ile üretiliyor.
110 HP’lik PureTech benzinli motor, 100 HP veya 130 HP’lik BlueHDi dizel motorla donatılan geniş Partner ailesinde 130 HP’lik BlueHDi dizel, 8 vitesli otomatik şanzımanla da kombine edilebiliyor. 

Markanın ikonik 3 pençeli ışık imzasını taşıyan yeni ön farlarla donatılan model, yeni logoya sahip jant göbekleriyle dış tasarım paketini tamamlıyor. Yeni E-Partner’de Artense Gri, Kaolin Beyaz, Parlak Siyah ve Kiama Mavi olmak üzere 4 farklı renk seçeneği seçilebiliyor. 

İç tasarımda önemli yenilikler
İç tasarımda ise Peugeot E-Partner kabin daha ergonomik ve kaliteli yeni bir ön konsola sahip oldu. Peugeot i-Cockpit, konsolun ortasında ve üstte yer alan, tüm yeni özellikleri kapsayan 10 inçlik yüksek çözünürlüklü bir dokunmatik ekrana kavuştu. Direksiyon; ses sistemi ve hız sabitleme kumandalarına ek olarak rejeneratif fren kullanımı için kulakçıkları da içeriyor. Ayrıca koltuklar, artık hem daha dayanıklı hem de daha şık yeni kumaşla kaplandı.

Yeni, E-Partner daha çok binek otomobillere özgü teknoloji, konfor ve güvenlik özellikleriyle donatıldı. Optimize edilmiş, kişiselleştirilebilir ve tamamen dijital renkli gösterge paneli sayesinde tüm önemli bilgilere kolayca ulaşılabilmesi sağlandı. Standart olarak merkezi 10 inçlik HD dokunmatik büyük ekran üzerinden ses sistemi ve 3D bağlantılı TOM TOM navigasyon yönetilebiliyor. Bir diğer konfor özelliği ise temel işlevleri doğal dilde kontrol etme olanağı sağlayan “OK PEUGEOT” sesli asistanı. Bu arayüz, yeni nesil PEUGEOT i-Connect ve PEUGEOT i-Connect Advanced bilgi-eğlence sistemlerinin kontrolünü kolaylaştırıyor. Kablosuz Apple CarPlay ve Android Auto bağlantısı, akıllı telefon içeriğinin, kablo bağlantısı olmadan orta ekrana aktarılmasını mümkün kılıyor. Orta konsolda akıllı telefonlar için kablosuz şarj sistemi yer alıyor ve elinde telefonla, gün içerisinde birçok kez aracına binip-inen profesyoneller için pratik bir çözüm sağlıyor. Yeni E-PARTNER’da ayrıca iki adet USB soketi de bulunuyor. 

Dinamik Çevre Görüş Sistemi
Aracın çevresini canlı ve net bir şekilde gösteriyor. Yeni E-PARTNER; biri arka kapıların üstünde, diğeri yolcu tarafındaki yan aynanın altında olmak üzere iki kamerayla donatılıyor. Bu özellik, Dinamik Çevre Görüş Sistemi’nin aracın arkası dışında, normalde ayna ile mümkün olmayan geniş bir açıyla yolcu tarafının da dijital bir görüntüsünü sağlıyor. 

Peugeot’nun Ticari Araçları Türkiye İçin Gün Sayıyor Peugeot’nun Ticari Araçları Türkiye İçin Gün Sayıyor

Gelişmiş Sürüş Destek Sistemleri
Sürücü Yorgunluk Uyarısı, Trafik İşareti Tanıma Sistemi, Şerit Takip Sistemi, Yaya ve Bisikletli Algılama İşlevi ile Acil Durum Güvenlik Freni, Hız Sınırlayıcı gibi donanımlara ek olarak yeni E-PARTNER’da ayrıca Adaptif Hız Sabitleyici dahil 17 sürüş destek sistemi bulunuyor. 2. Seviye Sürüş Destek Sistemleri ile Yarı Otonom Sürüş imkanı sağlanıyor. Adaptif Hız Sabitleme, Dur&Kalk Fonksiyonlu ve Şerit Konumlandırma Asistanı’nın birleşiminden oluşuyor. 

330 km’lik elektrikli menzil
Yeni Yeni, E-Partner elektrikli motor seçeneği, 100 kW (136 HP) maksimum güç ve 270 Nm maksimum tork ile 50 kWsa batarya (kullanılabilir kapasite) sunuyor. Maksimum menzil için “Eco”, güç gereksiniminde maksimum performans için “Power” ve “Normal” olmak üzere üç farklı sürüş modu bulunuyor. 130 km/s maksimum hız, 11,2 saniyede 0-100 km/s hızlanma gibi performans değerlerine ek olarak 330 km’ye kadar WLTP (birleşik WLTP normu için sertifika aşamasında) sürüş menzil sunulabiliyor. Menzili optimize etmek için yeni, direksiyonun arkasında bulunan kulakçıklar üzerinden üç farklı seviyede ayarlanabilen rejeneratif fren sistemi devreye alınabiliyor. Bir diğer yeni özellik ise yeni E-PARTNER’ın verimliliğine ve menziline katkıda bulunurken yolcu konforunu artıran ısı pompası oluyor.

7,4 kW entegre şarj cihazı ve isteğe bağlı 11 kW üç fazlı şarj cihazıyla Yeni, E-Partner 100 kW DC hızlı şarj özelliğine de sahip. Tahmini şarj süreleri şu şekilde gerçekleştirilebiliyor:
100 kW halka açık şarj noktasında 30 dakika (%0’dan %80’e şarj).
11 kW Wallbox ile 11 kW entegre şarj cihazıyla 5 saatte tam şarj.
7,4 kW bir Wallbox ile 7 kW entegre şarj cihazıyla 7,5 saatte tam şarj.

Editör: Akın Öcal