1 tonluk orta ölçekli pickup dünyasına 2018 yılında katılan ve Ford Performance tarafından geliştirilen Ranger Raptor’un ikinci nesli 21 Ocak’ta ilk defa tanıtıldı. Avrupa’da müşteri teslimatlarına 2022 yılının son çeyreğinde başlanacak olan Raptor, mücadele ve performans meraklılarını tatmin edecek.

Motor ve Egzoz

Toyota Hilux Hybrid 48V 2,8 Litrelik Motorla Tanıtıldı Toyota Hilux Hybrid 48V 2,8 Litrelik Motorla Tanıtıldı

Ford Performance tarafından 288 PS ve 491 Nm tork üretmek üzere ayarlanan tamamen yeni çift turbo 3.0 litrelik EcoBoost V6 benzinli motorun piyasaya sürülmesi performans tutkunları için en büyük haberi oluşturuyor.  Bu motorun yanı sıra mevcut 2.0 litrelik bi-turbo dizel motorun da yeni özelliklerle 2023'ten itibaren Yeni Nesil Ranger Raptor'da sunulacağı kaydediliyor.

Çift turbo 3.0 litrelik EcoBoost V6 motorun geleneksel dökümlerde kullanılan demirden yaklaşık yüzde 75 daha güçlü ve yüzde 75'e kadar daha sert olan sıkıştırılmış bir grafit demir silindir bloğuna sahip olduğu belirtiliyor. Motorun gaz kelebeği girişlerine anında tepki vermesini sağlayan Ford Performance, ilk olarak Ford GT’de görülen ve Focus ST kullanılan sisteme benzer geliştirilmiş gecikme önleme sistemi, ihtiyaç anında hızlı bir şekilde takviye yapılmasını sağlıyor.

Yeni gecikme önleme sistemi, sürücünün gazdan ayağını çektikten sonra turboşarjların üç saniyeye kadar dönmesini sağlayarak, sürücü gaza geri bastığında virajlarda veya viteslerde hızlanmanın daha hızlı yeniden başlamasını sağlar. Ayrıca motor, optimize edilmiş performans için gelişmiş 10 vitesli otomatik şanzımanın viteslerinin her biri için ayrı bir turboşarj takviye profili ile programlanmış.

Yeni nesil Ranger Raptor’la farklı zeminlerde sunulan performansa uyum sağlamak için, elektronik olarak kontrol edilen ve motor sesini dört seçilebilir modda yükselten  bir aktif egzoz sistemi de tanıtıldı. Sürücüler, direksiyon simidindeki bir düğmeye basarak veya sürüş modlarını seçerek, sessiz, normal, spor veya Baja modunda egzoz seslerini ayarlayabilecekler.

Zorlu koşullar için en gelişmiş donanım

Yeni Nesil Ranger Raptor’un yeni Ranger ile karşılaştırıldığında bile tamamen farklı bir şasiye sahip olduğu ifade ediliyor. Arasın C sütunu da dahil olmak üzere yük kutusu ve stepne alanında montaj ve güçlendirmenin yanı sıra sarsıntı tamponu, amortisör kulesi ve arka şok braketi için çerçevelerin tümü Raptor'a özgü olarak tasarlanmış.

Yeni nesil FOX® 2.5 inç bypass valfli amortisörler, konuma duyarlı sönümleme özelliğine sahip en ileri kontrol teknolojisini içeriyor. Şimdiye dek en gelişmiş Ranger Raptor donanımı niteliğindeki bu amortisörler, bir önceki versiyona kıyasla sürtünmeyi yaklaşık yüzde 50 azaltan Teflon™ takviyeli yağla dolduruluyor.

FOX® marka donanımın düzenleme, ince ayar ve geliştirme çalışmaları, Ford Performance tarafından bilgisayar destekli mühendislik ve gerçek dünya testleri birlikte yürütülerek gerçekleştirildi. Yay oranlarından sürüş yüksekliğinin ayarlanmasına, valf ayarına ve sürüş bölgelerinin belirlenmesine kadar tüm işlemlerle hem yolda hem arazide konfor, kontrol, denge ve çekiş arasında mükemmel bir denge yaratılması hedeflendi.

Ranger Raptor’un revize edilen seçilebilir sürüş modları 2 ile bağlantılı bypass valfli sistem, gerek yüksek gerek düşük hızla ilerlerken yolda konforu, arazide sürüş kalitesini artırmak için geliştirildi.

Sistem sürüş modlarıyla çalışmanın yanı sıra arka planda da işleyerek Yeni Nesil Ranger Raptor’u farklı koşullara hazırlıyor. Amortisörler sıkıştıkça bypass sisteminin içindeki farklı bölgeler seçilen sürüş için gereken desteği doğru oranda veriyor ve amortisörler tam yüksekliğe dönerken ters yönde çalışıyor.

Yarışlarda kendini kanıtlayan FOX® Bottom-Out Kontrol, şiddetli alt darbelere karşı koruma için amortisör hareketinin son yüzde 25’inde maksimum sönümleme kuvveti sağlıyor. Sistem de benzer şekilde Ranger Raptor’un ani hızlanma esnasında yere yaklaşmasını önlemek için arka amortisörleri sertleştirerek araç dengesini iyileştirebiliyor. Ranger Raptor, her pozisyonda doğru miktarda sönümleme kuvveti sağlayan amortisörlerle hem yolda hem arazide yere sağlam basıyor.

Ranger Raptor’un engebeli arazileri aşma yetkinliği, gövde altı korumaların ciddi oranda artırılmasıyla daha da geliştirildi. Ön gövde altı koruması, standart Yeni Nesil Ranger’ın karterinin yaklaşık iki katı büyüklükte ve 2,3 mm kalınlığında yüksek mukavemetli çelikten üretiliyor. Bu koruma plakası, motor alt koruması ve ara şanzıman koruması ile birlikte radyatör, direksiyon sistemi, ön travers, motor karteri ve ön diferansiyel gibi önemli parçaları korumak için tasarlandı.

İkili çalışan ön ve arka çeki kancaları, arazide sürüş esnasında esnek kurtarma seçenekleri sunuyor. Bu tasarımda çeki kancalarından biri gömülü kalırsa diğerine erişim kolaylaştırılırken derin kumda veya yoğun çamurda çekme sırasında denge kayışlarının kullanılması da sağlanıyor.

Her arazi koşulunda üstün kontrol

Ranger Raptor bir ilk olarak gelişmiş tam zamanlı dört tekerden çekiş sistemiyle birlikte kilitlenebilir ön ve arka diferansiyeller ve yeni bir elektronik kontrollü isteğe bağlı iki vitesli ara şanzımana, dolayısıyla titiz arazi tutkunlarını çok memnun edecek bir özelliğe sahip oluyor.

Yeni Nesil Ranger Raptor’un düzgün yollardan çamurlu ve engebeli araziye kadar her zeminde kolayca kullanılmasına yardımcı olmak amacıyla yedi seçilebilir sürüş modu sunuluyor. Bunlardan biri olan arazi odaklı Baja modu, yüksek hızlı arazi sürüşü sırasında en mükemmel performans için aracın elektronik sistemlerini yapılandırıyor.

Her seçilebilir sürüş modu; motor ve şanzımandan ABS duyarlılığı ve kalibrasyonuna, çekiş ve denge kontrollerinden egzoz valfi çalıştırmaya, direksiyon ve gaz ayarına kadar çeşitli unsurların ayarlanmasını sağlıyor. Ayrıca, gösterge paneli ve merkezi dokunmatik ekrandaki ölçekler, araç bilgileri ve renk temaları da seçilen sürüş moduna göre değişiyor.

Asfalt yol koşullarında 3 sürüş modu yer alıyor: Normal (Konfora ve yakıt verimliliğine odaklı), Spor – (Dinamik yol sürüşüne daha uyumlu) ve Kaygan (Kaygan veya engebeli zeminlerde daha özgüvenli sürüş için)

Arazide ise Kaya tırmanış (Aşırı kayalık veya engebeli arazide çok yavaş sürüşte optimum kontrol için)i Kum – (Kumda ve derin karda ilerlerken vites değişimlerini ve güç aktarımını optimize eder), Çamur (Kalkışta maksimum kavrama ve aracın ivmesini korumak için) ve Baja (Arazide yüksek hızda en iyi performans için tüm sistemleri maksimum atağa ayarlar) olmak üzere 4 sürüş modu Raptor’u her koşulda destekliyor.

Yeni Nesil Ranger Raptor ayrıca arazi sürüşü için bir tür hız sınırlayıcı olan Trail Control™ özelliğine de sahip. Bu özellikte, sürücünün 32 km/saatin altında bir hız seçmesi yeterli oluyor. Bundan sonra araç kendi hızlanmasını ve frenlemesini yönetirken sürücü zorlu arazide sadece direksiyona konsantre oluyor.

Sağlam ve sportif tasarım

Ranger Raptor’un iyileştirilen yetkinlikleri, Yeni Nesil Ranger’ın cesur ve güçlü stilini ileriye taşıyan yepyeni bir görünümle bütünleniyor. Genişleyen çamurluk kenarları ve C kelepçeli far tasarımları, pick-up’ın genişliğini vurgularken ızgaradaki kalın F-O-R-D harfleri ve sağlam ayrı tampon görsel karakteri kuvvetlendiriyor.

LED gündüz farlı matrix LED farlar, Ranger Raptor’un aydınlatma performansını yeni boyutlara taşıyor. Tahmine dayalı viraj ışıkları, göz kamaştırmayan uzun farlar ve otomatik dinamik yükseklik ayarlama gibi özellikler Ranger Raptor sürücülerine ve diğer yol kullanıcılarına daha iyi görüş sağlıyor.

Genişleyen çamurluklar, Raptor’a özel 17 inç alaşım jantlı, yüksek performanslı arazi lastiklerini çevreliyor. İşlevsel menfezler, aero özellikler ve sağlam, kavrayıcı döküm alüminyum yan basamaklar, pick-up’ın görünümünü ve işlevselliğini pekiştirmeye yardımcı oluyor. LED stop lambaları ile ön arasında tasarım bağlantısı yaratılarak özgün bir stile imza atılıyor. Gri renkli arka tamponda entegre bir basamak ile kalkış açısından ödün vermemek için yüksekte konumlandırılan bir çeki demiri yer alıyor.

İç mekanda devam eden tema yine Ranger Raptor’un arazi performansını ve yüksek enerjili doğasını vurguluyor. Jet uçaklarından ilham alan yeni ön ve arka spor koltuklarla kabinin konforu artırılırken yüksek hızlı virajlarda daha fazla destek sağlanıyor.

Gösterge paneli, döşeme ve koltuklardaki turuncu detaylar, Ranger Raptor’un iç mekanı amber rengine büründüren ortam aydınlatmasıyla yansıtılıyor. Premium deri kaplama, ısıtmalı spor direksiyon simidi, parmak çıkıntıları, ortalanmış işaretlemeleri ve döküm magnezyum direksiyondan kumandalı vites kolları ile sportif his tamamlıyor.

Sürücü ve yolcular da en ileri dijital teknolojilerden yararlanıyor. Yüksek teknolojili kabinde 12.4 inç tam dijital gösterge paneli ile 12 inç merkezi dokunmatik ekran yer alıyor. Ford’un yeni nesil SYNC 4A® bağlantı ve eğlence sistemi4 kablosuz Apple Carplay ve Android Auto™ bağlantısını ek ücret gerekmeden5 sunuyor. 10 hoparlörlü B&O® ses sistemi 6 ile macera dolu yolculuklara favori müziklerinin eşlik etmesini sağlıyor.

Ford Performance ailesinin yeni üyesi

Raptor adının kökleri, Ford’un yüksek hızlı arazi performansı için optimize edilmiş birinci nesil F-150 SVT Raptor’dan bu yana yüksek performanslı pick-up’larda ve ticari araçlarda bu ismi kullandığı Kuzey Amerika’ya uzanıyor. Ford Performance tarafından geliştirilen Ranger Raptor, erişim alanını genişleterek 2018’den beri Raptor armasını diğer dünya pazarlarına ve Avrupa’daki arazi aracı meraklılarına ulaştırıyor.

Editör: Akın Öcal