COVID-19 salgınıyla birlikte gelişmeye başlayan karavan endüstrisi yaklaşık 2 yıl önce yeni vergi düzenlemesiyle birlikte ülkenin en hızlı gelişen iş kollarından biri oldu. 2023 yılı Şubat ayında gerçekleşen ve deprem felaketiyle birlikte yeniden gündeme gelen karavan endüstrisi yeni yeni yaygınlaşan endüstrinin en parlak dönemini de 2023 yılında yaşamış olabilir. 

Son yıllarda yaşanan gelişmelerle Türkiye’de karavan üreticisi sayısı 500’ü aşarken yılda 2 bin motokaravan ve 20 bin çekme karavan üretildiği kaydediliyor. Sektör yetkililerinin verdiği bilgiye göre ise 2023 yılında deprem etkisiyle 50 bin adedin üzerinde karavan üretildi.  

Yeni Mercedes-Benz Sprinter Türkiye Satışı Başlıyor Yeni Mercedes-Benz Sprinter Türkiye Satışı Başlıyor

Karavanla ilgili bu gelişmelerin etkisiyle kapılarını Tüyap’ta açan 4. Karavan ve Ekipmanları, Tiny House, Outdoor ve Kamp Malzemeleri Fuarı Karavanist İstanbul fuarı büyük ilgi görmeye devam ediyor. 

Tüyap Fuarcılık Grubu tarafından Karavan İmalatçıları ve Tedarikçileri Derneği (KAİTED) iş birliği ve Ulusal Kamp ve Karavan Federasyonu (UKKF) desteği ile hazırlanan fuar, 6-14 Ocak 2024 tarihleri arasında düzenleniyor.


 
Yurt içi ve yurt dışından karavan sektörünün üretici ve tedarikçilerini bir araya getiren fuarda bu yıl ticari araç firmalarının az katılımı dikkat çekti.

Otomotiv tarafında üretici ve distribütör markalardan sadece Anadolu Isuzu’nun yenilenen yüzüyle D-MAX modelini sergilediği Karavanist 2024 fuarında, motokaravan, çekme karavan, mobil hizmet karavanları, dönüştürülmüş arazi araçları, şasi sistemleri, karavan aydınlatma ürünleri, karavan iç dekorasyon ürünleri, güneş panelleri, uydu sistemleri, duş ve su sistemleri, kampçılık ürünleri ve tiny house modelleri sergileniyor. 

Aspöck 12 volt karavan ürünleriyle fuarda 
Küresel ticari araç ve treyler aydınlatma endüstrisinin önemli markası Aspöck de yetkili bayisi Poyraz KRY Otomotiv’le birlikte fuarda karavan ve römork endüstrisine yönelik ürünlerini sergiledi. 12 voltluk karavan ve römork dış ve iç aydınlatma ürünleriyle fuarda yerini aldıklarını söyleyen Aspöck Türkiye Genel Müdürü Selçuk Akman, gelişen bu alanda bir potansiyel gördüklerini ve Aspöck aydınlatma çözümlerinin sektöre nitelik kazandıracağına inandıklarını kaydetti. 12 volt ürünlerin toplam Aspöck cirosunun neredeyse yüzde 40’a yakının bu alanda gerçekleştiğini kaydeden Akman, karavana yönelik yeni lamba, kablo ve soketlerden oluşan setler oluşturmaya başladıklarını açıkladı. 

Akman, Avrupa tarafında önemli karavan üreticileriyle çalıştıklarını 750 kg altında ve üstündeki karavan aydınlatma setleri karavan dışında yük çekme karavanlarına ve tarım araçlarına yönelik ürünleriyle Türkiye’deki potansiyelin farkında olduklarını açıkladı. 

Aspöck aydınlatma ürünlerini 45, karavan lambalarını 35 yıldır ürettiklerini kaydeden Akman, özellikle kaliteli ürünleriyle öne çıkmak isteyen karavan üreticileriyle çalışmak istediklerini sözlerine ekledi. 

Editör: Akın Öcal