Yıllarca Frankfurt’ta düzenlenerek gelenekselleşen IAA Otomobil Fuarı, 2021 yılından beri Münih’te farklı bir konseptte düzenleniyor. Daha önce araçların öne çıktığı fuarın isminin otomotivde trend kavram olan mobiliteden ismini alarak IAA Mobility Fuarı olarak değiştirilmesi, özellikle elektrikli araçlara dönüşümün kazandığı hızla ve bu eksende gelişen iş modelleriyle birlikte yeni bir anlayışla düzenleniyor. 

Neredeyse içten yanmalı hiçbir modelin sergilenmediği IAA Mobility 2023 Fuarı ülkede otomotiv endüstrisine gösterilen önemin bir göstergesi olarak Almanya Başbakanı Olaf Scholz’un katılımıyla açıldı. 

Araçlardan çok sistemlerin ve konseptlerin sergilendiği fuarda, sergi salonlarının haricinde şehrin farklı açık alanlarında halkın ziyaretine açık stantlarda ve pistlerde araçlar sergilendi. 

Çinli otomotiv üreticileri boşluğu doldurdu
IAA Mobilty 2023 fuarında olarak BMW, Volkswagen, Cupra, Mercedes, Porsche, Opel, Mini, Renault ve Ford gibi özellikle Alman ağırlıklı Avrupalı otomotiv üreticileri yer alırken, Opel harici Stellantis markalarının yokluğu hissedildi. Japon otomotiv markalarının yer almadığı fuarda başta yakın zamanda Türkiye satışlarına başlanacak olan BYD, MG ve Seres gibi Çinli üreticilerin bu boşluğu doldurduğu gözlendi.

Elektrikli araçların ve teknolojilerinin damga vurduğu fuara Amerikalı elektrikli otomobil markası Tesla da sadece 2 modeliyle katıldı. 

Ticari araç tarafında Hollandalı VDL hidrojen yakıt hücreli kamyonunu ve konsept otonom mikro otobüsünü sergiledi.


 
Tedarikçilerden geniş katılım
Fuarın özellikle salon alanlarında otomotiv endüstrisinin ve elektrikli araç ekosistemin tedarikçilerinin katılımındaki yüksek oran dikkat çekiciydi. Yine özellikle Alman parça ve sistem tedarikçileri Bosch, ZF, Continental, Siemens başta olmak üzere Foriva, Schaeffler, Denso, Magna, Webasto, Valeo, Hella ve Mahle gibi markalar yeni teknolojileriyle fuarda yerlerini aldılar.  

Otonom sistem üreticilerinin, mobilitenin otomotivden ayrışan bisiklet ve kargo bisikleti üreticilerinin hatta geleceğin ulaştırma modellerinden biri olarak gösterilen hiperloop geliştiricilerinin de katıldığı IAA Mobilty 2023’de J.P Morgan da standıyla yer aldı. 

IAA Mobility 2023’ün Türk katılımcıları
Google, IBM Amazon Web Services Samsung gibi teknoloji ve internet tabanlı dünya devlerinin de yer aldığı IAA Mobilty 2023’e katılan Türk şirketleri ise şunlar oldu. AL-KOR Makine, Asaş Alüminyum, İnka Fixing Systems, Mechatnom, Petlas Lastik, Seçil Kauçuk. Ayrıca Uludağ Otomotiv İhracatçıları Birliği de Türkiye’yi temsil etti. 

Daimler Truck ve Linde’den Hidrojen Dolumunda İş Birliği Daimler Truck ve Linde’den Hidrojen Dolumunda İş Birliği

Editör: Akın Öcal