2023 yılının ilk değerlendirme toplantısını Otokar düzenledi. Otomotiv sektöründe Türkiye’nin ilk şirketi olarak bu yıl 60. yılını kutlayan Otokar, otobüs pazarında 14. kez liderliğini açıkladı. Toplam otobüs pazarında satılan her 3 otobüsten biri Otokar markalı olurken, marka orta boy otobüs pazarından ise yüzde 50 pazar payına sahip oldu.

Toplantıda konuşan Otokar Genel Müdür Yardımcısı H. Basri Akgül, 2022 yılının beklentilerinin üzerinde bir yıl olduğunu kaydetti. Toplam otobüs pazarının yüzde 26, küçük ve orta boy otobüs pazarının yüzde 49, belediye ve halk otobüsü pazarının yüzde 19 oranında büyüdüğünü söyleyen Akgül, Otokar olarak otobüs pazarındaki liderliklerini 14. yıla taşıdıklarını aktardı. 
Müşterilerinin artan maliyetlerine uygun çözümlerle karşılık vermek için yeni ürünler geliştirdiklerini söyleyen Akgül, 2022 yılı içindeki gelişmeleri ve faaliyetlerini şöyle özetledi: "2022’de yurtiçi pazardaki otobüs satışlarımız, 2021’e göre yaklaşık yüzde 16 arttı. İstanbul Büyükşehir Belediyesine teslim ettiğimiz 100 adet metrobüsten olumlu geri dönüşler alıyoruz. Bu araçların seferde olma oranı yüzde 98.  Teslim edilen bazı araçlarımız kısa bir süre içinde 150 bin kilometreye ulaştılar. Ek bir alımla İETT’ye 20 adetlik ek bir metrobüs teslimatı yapacağız.  Metrobüsteki başarı hikayemiz dünya medyasında yer buldu ve BBC’de özel bir hikaye olarak yer aldık. Balıkesir’den İzmir’e birçok şehrin toplu taşımada öncelikli tercihleri arasında yer aldık. Sultan küçük otobüsleri turizm ve servis taşımacılığının lideri olmaya devam etti; Otokar sadece bu sınıftaki yurt içi satışlarını yüzde 45 oranında arttırdı. 2022’de yeniden döndüğümüz küçük otobüs pazarında Centro mikrobüslerimiz kısa sürede kısa mesafeli toplu taşımacılığın gözdesi haline geldi."  


Yeni modellere büyük ilgi
Elektrikli otobüslerin öneminin her geçen gün arttığına ve kendilerinin de bu alandaki yatırımlarına devam ettiğini belirten Akgül, e-CENTRO ve körüklü e-KENT modelinin büyük beğeni kazandığını belirten Akgül, “Yeni elektrikli araç ailemiz sektör temsilcileri ve kullanıcıların büyük beğenisini kazandı. Araçlar, Türkiye ve Avrupa’da Fransa, Polonya, İtalya, Almanya gibi farklı ülkelerde tanıtıldı. Bütün bu çalışmaların neticesinde, İtalya, İspanya, Romanya ve Sırbistan’dan yeni elektrikli araç siparişleri aldık. 2022 sonunda küçük adetlerle başlayan elektrikli otobüs ihracatımız artarak devam edecek” dedi. 
2022 aldıkları ödüllerden bahseden Akgül, Territo otobüsün Avrupa’nın en prestijli ödüllerinden biri olan “German Design Awards” ödüllerinde yolcu taşıma araçlarında “Mükemmel Ürün Tasarımı” ödülüne layık görüldüğünü hatırlattı. 
Otokar, otobüs ihracatını da adetsel bazda önceki yıla kıyasla yüzde 125 arttırarak, başta Avrupa pazarına olmak üzere 2022 yılında 1.300’e yakın otobüs ihraç ettiğini belirten Akgül, bir soru üzerine bu artışta 2022 yılında başlayan Otokar fabrikasında IVECO üretiminin etkisi olduğunu da sözlerine ekledi.  


Giga ile büyüyen Sultan 2023’e yeni yüzüyle girdi

Ağır Ticari Araçlarda Canlı Pazar Üretimi Büyütüyor Ağır Ticari Araçlarda Canlı Pazar Üretimi Büyütüyor

Otokar'ın değerlendirme toplantısındaki sürprizi ise ön ve arka tasarımı değişen Sultan modeli oldu. Sultan’ın 2002 yılından bu yana üretildiğini belirten Basri Akgül, "Sultan, o güne kadar otobüse uygun özel saşi ile tasarlanan ilk küçük otobüstü; pazarda önemli bir yeniliğe imza attı. Çok kısa bir sürede hem ülkemizde hem de yurt dışında büyük ilgi gördü ve pek çok ülkede Pazar lideri oldu. 2023'e, 20'nci yaşını geride bırakan Sultan’ın tasarımını yenileyerek başlıyoruz. Ön ve arka yüzü tamamen değişen Sultan, artık daha dinamik ve keskin çizgilere sahip" dedi.


Akgül, sözlerine şöyle devam etti: “Türkiye’de ilk otomotiv yatırımı yapan şirketiz. Magirus’la başlayan serüvenimizde bu alandaki küresel oyuncularla yarışır hale geldik. Kendi tasarımımız ve teknolojimiz ile ürettiğimiz araçlarımız 60 yıldır dünyanın dört bir yanında kullanılıyor. 2023'te de yenilikte hız kesmiyoruz. Tasarımını yenilediğimiz SULTAN'a yeni bir büyük kardeş ekliyoruz. 9,2 metre uzunluğundaki yeni aracımız 39+1+1 yolcu taşıma kapasitesine sahip. Yüksek bagaj kapasitesiyle dikkat çeken SULTAN GİGA, düşük maliyetle daha fazla yolcu ve bagaj taşıma imkanı sunuyor."  
Önden motorlu yapısıyla düşük satın alma ve sahip olma maliyeti vaat eden Sultan Giga, 4,8 metreküp bagaj hacmi sunuyor. Retarder’ın standart olarak sunulduğu araç, 210 BG gücündeki Cummins motoru ve ZF şanzımana sahip olarak hem servis hem de turizm taşımacılığına hitap ediyor. 
Atlas’ta garanti süresini 4 yıla çıktı
Otokar'ın, 8,5 tonun ardından geçen yıl satışa sunduğu 12 tonluk Atlas 3D ile pazarda her geçen yıl büyüdüğünü aktaran Akgül, öncelikle belediye hizmetlerinde kullanılmaya başlayan modelin lojistik tarafında da yoğunlukla kullanılmaya başlandığını aktardı. Akgül, 2022 yılında satışlarını yüzde 30 arttıran Atlas kamyonda ek bir maliyet olmadan standart garanti süresini 4 yıla çıkararak sektörde bir ilke daha imza attıklarını  belirtti. 

Editör: Akın Öcal