Nissan, Los Angeles Limanı'ndan Los Angeles bölgesindeki bayilere yeni araçları teslim etmek için iki adet batarya elektrikli (BEV) ağır hizmet çekici (Sınıf 8) kullanmaya başladı. 

Elektrikli ağır hizmet kamyonlarının ülkedeki iki büyük üretici Nikola ve Kenworth’tan tedarik edildiği proje, merkezi Smyrna, Tenn'de bulunan bir kadın nakliye şirketi olan lojistik ortağı Avant-Garde Auto Logistics LLC ile iş birliğiyle yürütülüyor.

MAN İçten Yanmalı Hidrojen Kamyonları Sunan İlk Üretici Oluyor MAN İçten Yanmalı Hidrojen Kamyonları Sunan İlk Üretici Oluyor

Nissan, Los Angeles Limanı'ndan hareket eden kamyonlara elektrik desteği sunmak için şarj çözümü kurmak üzere mevcut lojistik ortağı Wallenius Wilhelmsen ile iş birliği yaptı.

Nissan Kuzey Amerika Tedarik Zinciri Yönetiminden Sorumlu Başkan Yardımcısı Chris Styles, konuyla ilgili yaptığı açıklamada "Yeni araç teslimatı için BEV kamyonlarının kullanımını keşfetmek, karbon nötrlüğüne giden yolculuğumuzda önemli bir kilometre taşıdır. Bu teknolojiyi ilk benimseyenlerden biri olarak, yenilikçi ruhumuzu sergiliyoruz ve sıfır egzoz emisyonlu taşımacılık için uzun vadeli hedeflerimizi karşılamak üzere kendimizi konumlandırıyoruz" dedi. 

Elektrikli kamyonlar Kaliforniya'daki Downey Nissan'a ilk bayi teslimatlarında Nissan'ın tamamen yeni elektrikli crossover'ı 2023 Ariya modelleri taşındı. 

Projenin elektrikli gelecek konseptinin bir kanıtı olarak Nissan ve lojistik ortaklarının araç teslimatı için tamamen elektrikli kamyonların kullanımı hakkında daha fazla bilgi ve deneyim sahibi olmalarına yardımcı olması hedefleniyor. İlk denemelerin ardından Nissan’ın Los Angeles bölgesine ek elektrikli kamyonları hizmete sokması planlanırken bu projelerden alınan deneyimlerle daha fazla lojistik operasyonda elektrikli kamyonların kullanmaya başlanabileceği kaydediliyor. 
 

Editör: Akın Öcal