Yeni Sprinter ve Elektrikli Sprinter’ın Türkiye’ye Gelme Tarihi Belli Oldu Yeni Sprinter ve Elektrikli Sprinter’ın Türkiye’ye Gelme Tarihi Belli Oldu

Açıklamada 2026'dan itibaren, Mercedes-Benz'in tüm yeni geliştirilecek tüm elektrikli hafif ticari araçların, Van Electric Architecture'ın (Elektrikli Van Mimarisi) kısaltması olan VAN.EA isminde modüler ve ölçeklenebilir mimariye dayanacağı kaydedildi. “Yalnızca elektrik” stratejisine göre, 2022 yılında ilk defa açıklanan VAN.EA’nın sıfırdan amaca yönelik bir batarya elektrikli araç (BEV) olarak geliştirildiği kaydediliyor. 
2023 yılına kadar elektrikli ticari araçların payının yüzde 50’yi geçmesini hedefleyen Mercedes-Benz Vans, yeni platformla ABD’de büyük ticari araçlarla ve Çin’de ise orta segment lüks binek vanlarda çeşitliliğini arttırarak daha fazla payı almayı hedefliyor. Şu an için Mercedes-Benz hafif ticari araç satışlarının yüzde 60’ı Avrupa pazarından geliyor. 
Gelecekteki tüm orta ve büyük van segmentindeki modeller hem çok yönlü ticari hem de premium özel kullanımlar için bu platform üzerinde yükselecek. 
Mercedes-Benz Vans, VAN.EA tek mimari stratejisiyle elektrikli araç portföyünde kapsamlı bir karmaşıklık azaltması elde ederek ölçek ekonomisine dönüştürmeyi hedefliyor. 


VAN.EA Mimarisi
İçten yanmalı motor için üretilmiş ticari araç platformunda elektrikli araç üretimi için kullanmak yerine Mercedes-Benz Vans, VAN.EA ile aerodinamik, aktarma organları, lastikler ve şasi dahil olmak üzere aracın her kritik alanında verimlilik ve performansa odaklanacak. Bu geliştirmeler, doğrudan aracın ağırlığı ve maliyetleriyle ilgili olan optimum batarya kapasitesiyle yüksek bir menzil elde etmeye yönelik olacak. 
Mercedes-Benz Vans, modüler ve ölçeklenebilir bir mimari aynı zamanda daha yalın, daha basit ve daha hızlı süreçlerle kaynakların verimli kullanımı ve sürdürülebilir karlılığı da güvence altına almayı hedefliyor. 
VAN.EA'nın üç modülü bu hedeflere ulaşılmasına yardımcı olacak. Ortak parça stratejisinde tüm VAN.EA türevlerinde aynı olan ön modül elektrikli aktarma organlarından ve ön akstan oluşuyor. Müşteri ile ilgili farklılaşma diğer iki modülde gerçekleşir. Merkez modül, araç uzunluğunu ölçeklendirirken aynı zamanda farklı kapasitelerde standartlaştırılmış yüksek voltajlı batarya paketlerinin yerleştirildiği yerdir. Son olarak ise arka modül VAN.EA'nın dört tekerlekten çekişli varyantları için elektrik motorlu olarak; önden çekişli versiyonlar için elektrik motoru olmadan iki şekilde sunulacak.


Yeni elektrikli stratejisiyle üretim yerleri de değişiyor
Yeni elektrikli ticari hafif ticari araç stratejisiyle birlikte küresel üretim ağını yeniden düzenleyen Mercedes-Benz Vans, yeni elektrikli platformdaki ticari araçlarını eLCV fabrikasında üretecek.
İçten yanmalı motorlara sahip aktarma organlarına sahip ve Sprinter’a ek olarak ek olarak, VAN.EA tabanlı şasi kabin elektrikli eSprinter da Almanya'nın Düsseldorf kentindeki köklü fabrikada üreticek. Ayrıca Mercedes‑Benz Vans, İspanya'nın Vitoria kentindeki fabrikasında VAN.EA tabanlı orta segment vanlar (Vito vs) üretecek. 
 

Editör: Akın Öcal