Pazar koşullarının izin verdiği her yerde, on yılın sonuna kadar tamamen elektrikli olmaya hazırlanan Mercedes-Benz, küresel üretim ağını elektrikli araçlara doğru yeniden düzenlemeye devam ediyor. Bu süreçte markanın Stuttgart-Untertürkheim fabrikası önemli bir rol üstleniyor. Geleneksel tahrik ünitelerine ve bileşenlerine ek olarak, halihazırda plug-in hibrit araçlar ve tamamen elektrikli Mercedes-EQ modelleri için akü ve aks üretimini gerçekleştiriyor.  
Geçtiğimiz aylarda eCampus'ün lansmanı ile tesis, elektrikli dönüşümde önemli bir adım atan Mercedes-Benz, çalışan temsilcileriyle yeni bir iş sözleşmesinin parçası olarak elektrikli tahrik üniteleri için üretim kapasitelerinin önemli ölçüde genişletilmesi konusunda anlaştı. Mercedes Benz tarafından yapılan açıklamayla daha önce planlanan kapasitelerin yeni anlaşmayla iki katına çıkarılacağı ve 2024'ten itibaren, Untertürkheim lokasyonunda artış başlayacağı kaydedildi. Hedef senaryoda, örneğin MMA (Mercedes Modüler Mimari) platformundaki araçlar için bir milyon elektrikli tahrik ünitesi üretilebileceği açıklandı. 

WAT Mobilite Enerjisini Güneşten Alıyor WAT Mobilite Enerjisini Güneşten Alıyor


Yeni modeller için elektrikli tahrik ünitesi Mercedes-Benz'in kendi bünyesinde geliştiriliyor. Untertürkheim fabrikasının ve Bad Cannstatt fabrikasının sahasındaki yeni montaj hatlarının inşaatının gelecek yıl başlaması planlanıyor. Gelecekte, Untertürkheim, Hedelfingen ve Mettingen ek tesisleri, Mercedes’in elektrikli tahrik ünitesinin parçalarını üreterek tedarik edecek. 
 

Editör: Akın Öcal