MAN Kamyon ve Otobüs Ticaret A.Ş.’nin yıl değerlendirmesi yaptıkları geleneksel basın toplantısı 21 Aralık 2023 tarihinde İstanbul’da gerçekleştirildi. 

Toplantıya, MAN Kamyon ve Otobüs Ticaret A.Ş. adına Kamyon Satış Direktörü Serkan Sara, Otobüs Satış Direktörü Can Cansu, Müşteri Hizmetleri Direktörü Aydın Yumrukçal, Hafif Ticari Araçlar ve İkinci El Satış Direktörü Cumhur Kutlubay katıldı.


 
Ağır ticaride büyüme 2023’te devam etti
Toplantıda ilk sözü alan MAN Kamyon ve Otobüs Ticaret A.Ş. Kamyon Satış Direktörü Serkan Sara, deprem felaketi, seçim süreci, yüksek enflasyonu düşürme amaçlı parasal sıkılaştırma ve kredi sınırlama politikalarına rağmen 2023 yılının ilk 10 ayında dahi pazarın 2022 yılını yakaladığını söyleyerek, “2023 ilk 10 ayındaki kamyon satışları, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 25’lik büyüme gösterdi” dedi. 

Sara sözlerine şöyle devam etti, “Her yıl dünya çapında en iyi performansı sergileyen ülkeye verilen ‘Market of the Year’ ödülünü MAN Kamyon ve Otobüs Ticaret A.Ş. olarak üst üste 3’üncü kez alarak şampiyon ceketimizi 3’ledik. Bu muhteşem performansı, asıl sahipleri olan tüm MAN ailesi ile yetkili satış ve servis ekiplerimizin katılımıyla birlikte Temmuz ayında Sapanca’da harika bir organizasyonla kutladık.”

Seri üretimine 2024 yılında başlanacak olan MAN eTruck'tan da bahseden Sara, tek şarj ile 600-800 Km arası menzile ulaşabilen yeni elektrikli çekicinin, hızlı şarj olma özelliğiyle de dikkat çektiğini vurguladı. 
2024 yılında ağır ticari araç pazarında bu yıla göre büyümenin yavaşlayacağını öngördüklerini kaydeden Sara, inşaat kamyonu segmentinde ise 2023 son çeyreğinde başlayan hareketlenmenin 2024 yılında artarak devam etmesini beklediklerini açıkladı.

Sara, elektrikli kamyonlarda Avrupa’daki önemli desteğin henüz Türkiye’de olmadığını ancak lojistik şirketlerinin doğru planlamayla hublar arasında bölgesel taşımacılık için elektrikli kamyonların mantıklı bir seçim olabileceğini de sözlerine ekledi. 

Hafif Ticari ve Otobüs Büyürken Kamyon Pazarı Daraldı Hafif Ticari ve Otobüs Büyürken Kamyon Pazarı Daraldı

MAN’ın otobüste pazar payı yüzde 22 oldu
Dana sonra söz alan MAN Kamyon ve Otobüs Ticaret A.Ş. Otobüs Satış Direktörü Can Cansu, 20 yıl önce NEOPLAN markası altında yeni bir başlangıç sınıfı yolcu otobüsü olarak piyasaya sürülen Tourliner’ın NEOPLAN ve MAN ortak teknoloji platformu üzerine inşa edilen ilk NEOPLAN yolcu otobüsü olduğunu ve bugün ikinci nesliyle Avrupa ev Türkiye’de kendisine sağlam bir yer edindiğini kaydetti. 

20 yıla uzanan tarihi ile Tourliner’ın Ankara'daki MAN otobüs fabrikasında üretildiğini kaydeden Cansu, konuşmasına şöyle devam etti: “iF International Forum Gold Award 2020’ ve ‘Bus of the Year 2023’ ödüllerinin sahibi MAN Lion’s City, bu sene de Elektrikli 10 metre versiyonu ile büyük başarı yakaladı. MAN Lion's City 10 E, uluslararası ticari araç gazetecilerinden oluşan jüri tarafından ‘Kentsel araç’ kategorisinde ‘2024 Yılı Sürdürülebilir Otobüsü’ ödülünü aldı.”
2023 yılında 50 adet belediye otobüsü satışı ile belediye otobüsü pazarında yaklaşık yüzde 8’lik pazar payına ulaştıklarını da hatırlatan Cansu, Lion’s City E otobüsleri, bugüne kadar toplam 1000 adedin üzerinde satış ile Avrupa pazarında yüzde 13 ile ikinci sırada yer aldığını. Lion’s City E için Türkiye’de de ilerleyen süreçte önde gelen büyükşehir belediyeleriyle iş birliği yapmayı hedeflediklerini kaydetti. 

Seyahat otobüsü firmaları, bu yıl özellikle ilk 8 ayda verimli bir sezon geçirdiklerini, otobüs ile seyahat eden yolcu sayısında ve bilet fiyatlarında artış yaşandığını söyleyen Cansu bu etkilerle yeni yatırımların yapıldığını ve 2022 yılında 580 adet olan Türkiye seyahat otobüsü pazarının yüzde 75 büyüyerek, 1.000 adedin üzerinde bir büyüklüğe ulaştığını açıkladı. Sara, “2023 yılında 220 adedin üzerinde seyahat otobüsü satışı ile kendi rekorumuzu kırarak yüzde 22’nin üzerinde pazar payına ulaştık. Ayrıca 23 adet şehir içi otobüs satışı gerçekleştirdik” dedi.

MAN TGE ürün ailesi genişledi
MAN Kamyon ve Otobüs Ticaret A.Ş. Hafif Ticari Araçlar (HTA) ve İkinci El Satış Direktörü Cumhur Kutlubay, yıl içinde portföylerini yeni ürünlerle güçlendirdiklerini ve filo alımları noktasında İstanbul, Bursa, Ankara ve Antalya gibi etkin pazarlarda müşterilerine önemli satışlar gerçekleştirdiklerini açıkladı.
 
2023’ün ilk 3 çeyreğinde hafif ticari araç pazarı bir önceki dönemle kıyaslandığında, çok hızlı bir büyüme ve yaklaşık yüzde 60 oranında bir artış yakalandığını belirten Kutlubay, yılın son çeyreğinde bu havanın yerini durağan bir seyre, hatta düşüşe bıraktığını söyledi.

Kutlubay konuşmasında şunları söyledi: “Bu yıl ürün portföyümüze, panelvan ürün grubunda sunduğumuz 4X4 çekiş sistemini, şasi kamyonetlerde de sunar hale geldik. Bunun yanında, 9+1’den 15+1 koltuk sayısına sahip önden çekişli 177 hp minibüs tipi araçlar da portföyümüze eklendi. Ayrıca pandemi döneminde üretimi ertelenen, tedarik nedeni ile aksamalar yaşadığımız, ekstra uzun şasi, arkadan itişli, süper tek teker, 163hp, yeni tip Euro6e motor tipinde 16+1 ve 19+1 koltuklu minibüslerimizi de müşterilerimizin kullanımına sunduk.”

2023’te 3 yeni servis noktası hizmete girdi
Son bir yıl içerisinde İstanbul Anadolu yakası, Kayseri ve Antalya olmak üzere 3 ilave servis noktasını hizmete açtıklarını belirten MAN Kamyon ve Otobüs Ticaret A.Ş. Müşteri Hizmetleri Direktörü Aydın Yumrukçal ise “Çorlu, Erzurum ve İzmir’de, mevcut tesislerimizi 2023 yılı içerisinde yeni noktalara taşıyacağız. Bu çerçevede Çorlu’da 7.500 m2, Erzurum’da 4.000 m2 ve İzmir’de 2.500 m2 kapalı alan üzerine servis inşaatlarımız devam ediyor. Yıl ortası itibarı ile her iki bölgede de servis faaliyetlerimiz yeni ve daha modern tesislerde devam edecek” dedi.

Bakım paketleriyle ilgili bilgi veren Yumrukçal şunları söyledi: “Paketleri Comfort, ComfortPlus ve ComfortSuper olmak üzere üç farklı seçenekte sunuyoruz. Buna ilaveten müşterimize kullanım koşullarına ve araç parkına göre, farklı kombinasyonlarda özel hizmet paketleri veya yerinde hizmet seçenekleri de sunuyoruz. Bu hizmetlerimizi, sadece sıfır araçlar için değil, MAN TopUsed üzerinden satılan ikinci el araçlar için de yaygın bir şekilde kullanıyoruz. Bu çerçevede çekicilerde yaştan bağımsız 1.100.000 km’ye, şehirlerarası otobüslerde ise yine yaştan bağımsız 2.000.000 km’ye kadar farklı bakım paketi seçenekleriyle müşterilerimize destek oluyor, her daim yanlarında oluyoruz.”

Editör: Akın Öcal