DSV’ye 100 adetlik elektrikli Volvo çekici anlaşmasıyla dünyanın en büyük elektrikli kamyon anlaşmalarından birine Türkiye’de imza atıldı. İTÜ Gümüşsuyu Kampüsü içinde Fuat Külünk Yüksek Gerilim Laboratuvarı’nda 21 Aralık tarihinde gerçekleşen törene  Marubeni Dağıtım ve Servis. A.Ş. Genel Müdürü Eşref Zeka, Marubeni Dağıtım ve Servis. A.Ş. Ticari Araçlar COO’su Kıvanç Kızılkaya, Volvo Trucks Kıdemli Başkan Yardımcısı Per-Erik Lindström ve DSV Hava ve Deniz Taşımacılığı A.Ş. CEO’su Ozan Önder katıldı.

Toplantıda ilk konuşmayı yapan Marubeni Dağıtım ve Servis. A.Ş. Genel Müdürü Eşref Zeka, Marubeni ile Volvo’nun 6 yıllık süreçte 3 katı satışı arttırdığını kaydetti. Elektrikli araçlara dönüşümde bütün paydaşların beraber adım atması gerektiğini kaydeden Zeka, müşterilerine değer katmak istediklerini kaydederek, DSV’ye yapılan teslimatın lojistik sektöründe bir farkındalık yaratmasını umduklarını da vurguladı. 


 
Daha sonra söz alan DSV Hava ve Deniz Taşımacılığı A.Ş. CEO’su Ozan Önder sıfır emisyona ulaşmanın şirket politikasının merkezinde yer aldığını vurgulayarak, ilk adımda 14 adet elektrikli Volvo çekiciiyi teslim alacaklarını daha sonra ise bütün filolarını elektrikli hale getireceklerini kaydetti. 

Elektrikli kamyonların dizel araçlarla karşılanabilmesi için iyi bir modelleme ve ekosisteme ihtiyaç olduğunu aktaran Önder, “Bunun için 3,5 mgW güneş ve rüzgar enerji santrallerinden elde edilen yeşil enerji ile İstanbul-İzmir ve İstanbul -Ankara arasında kurulumunu tamamlamak üzere olduğumuz şarj üniteleriyle bir ağ kuruyoruz” dedi. 
Test için aldıkları elektrikli kamyonla , birinci ayda 8 bin ikinci ayda 14 bin km yaptıklarını kaydeden Önder, buna göre yaptıkları fizibilite çalışmasıyla bu yatırım kararını aldıklarını kaydetti. Önder kamyon-kamyonet olarak 600 civarı aracın tamamını elektrikliye çevireceklerinin de bilgisini verdi. 

Toplam 6 bin 500 elektrikli kamyon satıldı
Volvo Trucks Uluslararası Kıdemli Başkanı Per-Erik Lindström, 2030 yılında yüzde 50 elektrikli kamyon satışı hedeflerini yineleyerek Volvo’nun globalde 6 bin 500 elektrikli çekici satışına imza attığını bu adetle Avrupa’da elektrikli kamyon pazarının yüzde 50’sinin kendilerinde olduğunu açıkladı. 

Mercedes Katı Atık Sektöründeki Müşterileriyle Buluştu Mercedes Katı Atık Sektöründeki Müşterileriyle Buluştu

Dünyanın en büyük elektrikli kamyon satışlarından biri
Marubeni Dağıtım ve Servis. A.Ş. Ticari Araçlar COO’su Kıvanç Kızılkaya ise 2024 Uluslararası Yılın Kamyonu Ödülünü alan elektrikli Volvo FH çekicileri DSV’ye teslim etmekten duydukları memnuniyeti ifade etti. Marubeni olarak satış firması olmadıklarını, müşterinin çözüm ortağı olduklarını belirten Kızılkaya, dünyanın bu ölçekte üçüncü büyük anlaşmasıyla elektrikliye dönüşümün bir parçası olduklarından dolayı mutlu olduklarını söyledi.

Editör: Akın Öcal