MAN Türkiye A.Ş., 2022 yılı genelinde toplamda 41 resmi başvuru yaparken bu yıl sadece 9 ayda 82 resmi başvuru sayısına ulaştı 

MAN Türkiye A.Ş., Türk Patent ve Marka Kurumu’nun 2023 yılının 3. çeyrek istatistiklerinde Ar-Ge yatırım projelerinde en çok ‘Faydalı Model’ başvurusu yapan şirket olarak ilk sırada yer aldı. 2022 yılında 41 resmi başvuru yapan MAN Türkiye A.Ş., 2023 yılının ilk dokuz ayında, 82 resmi başvuruya ulaştı. Hedef ise, yıl sonuna kadar 100 resmi başvuru sayısına ulaşmak. 

Başvurular stratejik öneme sahip
MAN Türkiye A.Ş.’nin Türk Patent ve Marka Kurumu’na yaptığı ‘Patent/Faydalı Model’ başvuruları arasında batarya teknolojilerinin geliştirilmesi, otonom sürüş teknolojileri, ADAS teknolojileri, araç kapı geliştirme sistemleri, Euro7 motor entegrasyonları, araç klima geliştirme teknolojileri, E-Mobility teknolojileri, araç iç- dış tasarım geliştirme, araç yazılım geliştirme, araç yeni ürün mimarisi ve üretim teknolojileri, elektrikli otobüsler için hızlı şarj ve menzil performansı iyileştirmesi dahil pek çok yenilik bulunuyor.

MAN Türkiye A.Ş. Ar-Ge’den Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Kenan AKÇAY, Ar-Ge alanındaki çalışmaları ile elde ettikleri başarıya ilişkin şunları söyledi: “MAN Truck & Bus, bugün hayata geçirdiği geliştirmelerle ve kullandığı üstün teknoloji ile sektörüne öncülük eden bir marka. Biz de geliştirdiğimiz yenilikçi fikirlerle bu teknolojik yolculuğa destek olmaktan ve katkı sunmaktan çok mutluyuz. Özellikle Ar-Ge çalışmaları bizim için çok önemli bir alanı oluşturuyor. Son yıllarda yaptığımız yatırımlarla bu alandaki gücümüzü daha da pekiştirdik. Nitekim, bunun sonucunu da bu yıl itibariyle almaya başladık. Gecen yılın genelinde 41 olan ‘Patent/Faydalı Model’ başvuru sayımızı, bu yılın ilk dokuz ayında tam iki katına çıkararak, faydalı model başvurularında ilk sıraya yükseldik. Yıl sonuna kadar bu oranı daha da ileri taşımayı hedefliyoruz. 

Otokar Busworld’de 4 Yeni Aracını Sergiliyor Otokar Busworld’de 4 Yeni Aracını Sergiliyor

‘Patent/Faydalı Model’, buluşçunun fikri ile oluşan bir ürünü başkalarının üretmesini, kullanmasını ya da satmasını engellemek için buluşçuya verilen yasal bir haktır. Patent/Faydalı Model başvurularında dereceye girmenin hem marka değerinin korunması hem de prestij oluşturması açısında önemli bir değeri bulunuyor. Bu başvuralar, tescile giden yolun da ilk adımını oluşturuyor. ‘Patent/Faydalı Model’ başvuruları ne kadar fazla olursa, bunların ortalama 1-2 sene sonrasında tescil belgesi ile taçlanma olasılığı da bir o kadar yüksek oluyor. Tescil belgesi sayısındaki artış ise, gelişime katkı sunmasının yanında, aynı zamanda Ar-Ge Merkezleri yüzde 20 Performans Kriterlerinin baz alındığı ilave Ar-Ge indiriminden faydalanmamızı sağlıyor. Bu yüzden de MAN Türkiye A.Ş. olarak, bu başarıyı çok değerli buluyor ve bu başarıda emeği olan tüm arkadaşlarımı tebrik ediyorum.”

Editör: Akın Öcal