Karsan, elektrikli model ailesiyle Türkiye’nin en büyük otobüs fuarı olan Busworld Turkey 2022’de yer aldı. Son 3 yıldır Türkiye’nin elektrikli minibüs ve otobüs ihracatının yüzde 90’ını tek başına gerçekleştiren Karsan, fuarda 6 metre e-JEST, 8 metre e-ATAK, 12 metre e-ATA’nın yanında 10 ve 18 metrelik e-ATA modellerini de ilk kez bir arada ziyaretçilerin beğenisine sundu.

Düzenlenen basın toplantısında Karsan’ın elektrikli vizyonu ile özellikle ihracat pazarlarında güçlü bir büyüme trendi yakaladığını vurgulayan Karsan İç Pazar Satış ve Dış İlişkiler Genel Müdür Yardımcısı Muzaffer Arpacıoğlu, “2021’de e-JEST ve e-ATAK modellerimiz Avrupa’da sınıflarının en çok satan elektrikli araçları oldu. Bu yıl da elektrikli araçlarda en az iki katı büyüme hedefliyoruz. Elektrikli gelişim vizyonumuz e-Volution ile Karsan markasını Avrupa’da ilk 5 oyuncu arasında konumlandırmayı hedefliyoruz” şeklinde konuştu.

Muzaffer Arpacıoğlu, yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Otomotivin kalbi içten yanmalı motorlardan, elektrikliye doğru dönüşüyor. Biz de bu dönüşümün en önemli bacağı olarak 2018’de e-JEST modelimizin lansmanını gerçekleştirdik. Bir sene sonra e-ATAK’ı devreye soktuk ve ardından elektrikli ürün gamımızın en büyüğü e-ATA ailesini tanıttık. Böylece, Karsan olarak toplu ulaşımda 6 metreden 18 metreye kadar yüzde yüz elektrikli tüm boyutlarda ürün gamı sunan Avrupa’nın ilk markası olduk”

“Kuzey Amerika’ya da e-JEST ile gireceğiz”

Bu yıla ilişkin hedeflerini açıklayan Muzaffer Arpacıoğlu, “Elektrikli araçlarda en az iki kat büyümek istiyoruz. Pazarın tümüne hitap ediyoruz ve pazarın ilk beş oyuncusundan biri olmayı hedefliyoruz. Ayrıca Kuzey Amerika’ya da Avrupa’daki gibi e-JEST ile gireceğiz. Hazırlıklarımız devam ediyor. En önemlisi de ciroda, karlılıkta, istihdamda, Ar-Ge kapasitesinde mevcut durumumuzu ikiye katlayacağız” diye konuştu.

Avrupa’nın 2040 Karbon Azaltma Hedefi Yüzde 90  Avrupa’nın 2040 Karbon Azaltma Hedefi Yüzde 90 

e-JEST 210 km’ye kadar menzil sunuyor

Karsan otobüs gamının elektrikli küçük üyesi e-JEST, 170 HP güç ve 290 Nm tork üreten BMW üretimi elektrikli motor ve yine BMW üretimi 44 ve 88 kWh bataryalarla tercih edilebiliyor. 210 km’ye kadar menzil sunan e-JEST’in enerji geri kazanımı sağlayan rejeneratif fren sistemi sayesinde bataryaları yüzde 25 oranında kendi kendini şarj edebiliyor. 10,1 inçlik multimedya dokunmatik ekranı, tamamen dijital gösterge paneli, anahtarsız çalıştırma, USB çıkışları ile donatılan ve talebe bağlı olarak Wi-Fi uyumlu altyapı sağlayan e-JEST, 4 tekerlekte bağımsız süspansiyon sistemine sahip.

Editör: Akın Öcal