2023 Avrupa Kamyon Yarışması kapsamında (ETC) 450 hp'ye kadar güce ve 2.200 ila 2.400 Nm aralığında torka sahip uzun yol çekicilerinin katıldığı karşılaştırma testinde Scania Super, birinci sırayı aldı. 
Kamyon ve treyler kombinasyonlarının ortalama brüt ağırlığı ise 33,6 ton olduğu testte Scania Super, ikinci sırada yer alan rakibine göre yüzde 4,9 daha fazla yakıt tasarrufu sağladı. 

Mercedes-Benz Türk’ten Yerli Tedarikçinin İhracatına Kolaylık Mercedes-Benz Türk’ten Yerli Tedarikçinin İhracatına Kolaylık

Scania yetkilileri, bağımsız gazeteciler tarafından yapılan buna benzer testlerin, müşterinin günlük operasyonlarında yaşadıklarının doğrulanması açısından önemine dikkat çekiyor. Artan yakıt maliyetleriyle mücadele eden kullanıcılar için yakıt tasarrufunun ne anlama geldiğinin daha iyi anlaşıldığını belirtiyorlar. 

Bu rakamlar doğrultusunda bir yılda 150 bin km uzun yol yapan bir kullanıcının Scania markasını tercih etmesi durumunda, testte ikinci sırada yer alan çekici ile arasında, 2023 yılı AB üye ülke rakamlarına göre yıllık 3 bin Euro’ya varan yakıt tasarrufu sağladığı vurgulandı. 

Bu ödüle ek olarak daha önce yakıt verimliliği ve performansı sayesinde altı defa üst üste Yeşil Kamyon ödülünü alan Scania’ya ödülü, Almanya'nın Karlsruhe kentindeki NUFAM fuarı ile birlikte düzenlenen ödül töreninde Truck and Trailer Welt tarafından verildi. 
 

Editör: Akın Öcal